Skip to content

Vědecká studie: Jak správně kopnout penaltu?

Vědci se mohou zabývat lecčíms. A tak například skupina nizozemských badatelů svůj čas věnovala výzkumu, jak správně kopnout pokutový kop.

Resumé celého výzkumu? Vědci jsou přesvědčeni, že střelec se má dopředu rozhodnout, kam míč pošle a za žádnou cenu své rozhodnutí neměnit.

2
Chilský Jara neproměňuje a Brazílie na posledním MS ve fotbale postupuje do čtvrtfinále.

Otázka je, zda se nejedná o poněkud pozdní objevení Ameriky, protože řada hráčů tak k penaltám přistupuje.

Panenka chips the winning penalty over Maier in the shoot-out. Czechoslovakia v West Germany, European Nations Cup Final 1976. Credit: Colorsport/ Olympia.
Nejslavnější penalta na světě: Vršovický dloubák Antonína Panenky, kterým zajistil v roce 1976 Československu titul mistrů Evropy.

A jak studie vznikala? Vybraní fotbalisté kopali penaltu na prázdnou branku, za kterou se rozsvěcovalo světlo určující, kam má být míč poslán. Nic je tedy nerozptylovalo a jejich úspěšnost byla stoprocentní.

4
Podle statistik FIFA je 74,7 % penalt úspěšně proměněno, 18,2 % kopů chytí brankáři, 3,6 % kopů míří mimo branku a 3,5 % kopů zasáhlo tyč.

Následující část pokusu spočívala v tom, že těsně před kopem se světlo přemístilo, což mělo symbolizovat to, že si střelec směr střely na poslední chvíli rozmyslel. Zde byla úspěšnost poloviční.

5
Lionel Messi k provedení pokutových kopů rady od vědců nepotřebuje.

“Když střelec vyšle míč správně a dostatečně rychle, brankář má minimální šanci jej chytit. K tyči totiž doskočí i tou nejrychlejší robinsonádou nejdříve za jednu vteřinu, zatímco míč, který při penaltě letí rychlostí osmdesát kilometrů za hodinu, překročí brankovou čáru za padesát setin,” hlásí badatelé. Možná by si některé týmy měly tuto studii přečíst, třeba takovým Angličanům bývají penalty na vrcholných fotbalových soutěžích s železnou pravidelností osudné.

Foto: Bohemians, youtube, flickr
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články