Ráno vstanete a hned na nás míří kamery. Běžely i po celou dobu, co jste spali. A budou vás sledovat celý den! Ne, nejsme v žádné z oblíbených reality show. Ani ve zlém snu, ze kterého se brzy probudíme. Co se tedy děje?
Truman Burbank je normální třicátník. Pracuje v pojišťovně a vede docela nudný a obyčejný život. Až do okamžiku, kdy v koupelně za zrcadlem objeví kameru!
Trumana totiž adoptovala filmová společnost, celý jeho život je nahráván a v přímém přenosu vysílán v televizi. Všichni jeho v okolí jsou najatí herci a celé město, kde žije, jsou jen filmové kulisy. On jediný až doteď nic netušil!
Ovšem ani Truman není skutečný – jde pouze o fiktivního hrdinu z filmu Truman Show (1998) v podání herce Jima Carreyho (*1662). A celé je to tedy jen pohádka k pobavení. Pro tentokrát…
Teroristi? Jenom trik
Náš druhý hrdina se jmenuje Albert. Ten na rozdíl od Trumana po celou dobu ví, že ho sledují kamery a že je součástí zábavné reality show.
Když je 11. září 2001 spáchán teroristický útok na newyorská Dvojčata, dokonce se domnívá, že jde o pouhý trik filmařů. Chtějí ho donutit ze strachu sedět doma a neodcházet ze záběru!
Když mu to nedá a odjede na Manhattan, přesvědčit se na vlastní oči, že tam obě věže stále stojí, dostane se do konfliktu s ochrankou. A skončí na psychiatrickém oddělení v nemocnici Bellevue, kde se setká s uznávaným lékařem Joelem Goldem.
V příběhu Trumana a Alberta jsou ale další dva podstatné rozdíly: Alberta žádné kamery nesledují, pouze si to myslí. A především Albert není vymyšleným filmovým hrdinou, ale skutečným člověkem!
Nehrajte to na mě!
Joel Gold si předává zkušenosti se svým bratrem, profesorem psychologie Ianem. Společně zjistí, že podobných případů, jako je Albert, se objevuje víc a víc. „Vy jste herec, který hraje psychiatra,“ říkají často. Anebo:„Moji přátelé a rodina jen čtou ze scénáře!“
Tito podivíni jsou prostě přesvědčeni, že je permanentně pozoruje celý svět a baví se na jejich účet. „Viděl jste film Truman Show?“ snaží se mnozí z nich lékařům vysvětlit svoje pocity. „Tak přesně to je můj život!“
V roce 2008, když už mají těchto pacientů okolo stovky, dávají bratři Goldové nové diagnóze jméno: Truman Show Delusion neboli Trumanůvm syndrom.
Jak se to stalo?
Podivnou psychickou poruchou jsou nejčastěji postiženi muži mezi 25 až 34 lety. Tedy přesně takoví, jako je hrdina Truman. Ovšem s uvedením filmu prý problém nesouvisí. Většina pacientů tvrdí, že těmito pocity už trpěli dávno před tím.
Podle psychiatrů jde o typ paranoii, která je tu s lidmi odjakživa. Strachu, že je někdo pronásleduje, ať už má k tomu k dispozici jakýkoliv nástroj.
Úzká skupina lidí s Trumanovým syndromem se možná cítí skvěle – jsou z nich přeci filmové hvězdy! U většiny však jde o vážný psychický problém a někdy se kvůli ztrátě soukromí pokusí i spáchat sebevraždu.
Může jít také varovný signál nemoci, jako je schizofrenie, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Někdy jsou bludy o kamerách vyvolány i užíváním léků. Anebo prostě jen dobou, ve které žijeme, záplavou informací a časem stráveným ve virtuálním světě. Dobou, kdy nám zcela běžně iluze splývají s realitou.