Domů     City vyznané atentátem
City vyznané atentátem
17.5.2022

Nenápadný mladík dosud ukrytý v davu vybíhá na volné prostranství s revolverem v ruce. Právě se chystá spáchat strašlivý zločin. Ve jménu své nekonečné a tragicky neopětované lásky.

Zdálo by se, že pohledný chlapec z bohaté rodiny si může dívky vybírat z dlouhého zástupu.

21letý John Hinckley (*1955), syn ředitele naftařské společnosti Vanderbilt Energy Corp, má v roce 1976 vybráno ve chvíli, kdy v Hollywoodu zaskočí do kina na nový film režiséra Martina Scorseseho (*1942) Taxikář.

V roli nezletilé prostitutky Iris mu totiž učaruje mladičká herečka jménem Jodie Foster (*1962), tehdy pouze 13letá vycházející hvězdička.

Dětská hvězda: Jodie Foster v roce 1974 s Christopherem Conellym při propagaci filmu Paper Moon FOTO: ABC-TV / Creative Commons / volné dílo
Dětská hvězda: Jodie Foster v roce 1974 s Christopherem Conellym při propagaci filmu Paper Moon FOTO: ABC-TV / Creative Commons / volné dílo

Velký vzor: taxikář

Na stejný film si John koupí lístek ještě 15krát. Děj už zná téměř nazpaměť a stále více se vžívá do role hlavního hrdiny, taxikáře Travise Bickleyho, který malou Iris ochraňuje.

John si pořizuje podobné šaty, oblíbí si stejnou značku brandy a jako filmový taxikář i on začne hromadit sbírku zbraní. A také se rozhodne dát najevo své city. Jodie Foster má nového obdivovatele.

Studentka pod policejní ochranou

V následujících letech žije John Hinckley pouze láskou k Jodie. Jak z holčičky roste dospělá slečna, jeho zájem se prohlubuje. Sleduje ji po celých Spojených státech. Píše jí nespočet dopisů. Nechává jí vzkazy. Zjistí si její telefonní číslo.

Herečka se dokonce obrátí na policii a ta jí nakrátko přiděluje ochranku. Když magazín People zveřejní informaci, že Jodie začíná studovat na Yale University v Connecticutu, John se tam okamžitě vydává. To vše s jediným výsledkem: Jodie ho ignoruje a jeho láska zůstává neopětována.

Únos není příliš zajímavý

John se ovšem nemíní vzdát. Cítí, že bude třeba přitáhnout pozornost své vyvolené nějakým významným činem. Nějakou dobu plánuje unést letadlo, pak se zase opájí myšlenkou přímo před očima mladé herečky spáchat sebevraždu.

Pak si ale uvědomí, že návod měl celou dobu po ruce. Vždyť jeho oblíbený hrdina taxikář Travis se ve filmu pokusí zabít prezidentského kandidáta! To je akce přesně podle Johnova gusta.

Vraždou významného politika si určitě konečně získá obdiv krásné herečky a stane se stejně důležitou osobností jako ona! Hinckley se začíná zajímat o program prezidenta Jimmyho Cartera (*1924).

John Hinckley herečku nekriticky obdivoval. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
John Hinckley herečku nekriticky obdivoval. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Dopisy bez zpáteční adresy

Podobně jako kdysi sledoval Jodie, nyní křižuje Spojené státy ve stopách prezidenta. Nakonec je zatčen pro nelegální držení zbraně. Když se pak vrací domů, léčí se z depresí.

Mezitím Carterovo funkční období skončí a do prezidentského úřadu 20. ledna 1981 nastupuje nový terč. Ronald Reagan (1911–2004). Hinckley ví, že tentokrát bude muset být lépe připraven.

Sbírá všechny dostupné informace o Lee Harvey Oswaldovi (1939–1963), který v roce 1963 zastřelil prezidenta Johna F. Kennedyho (1917–1963). Mezitím píše další dopisy Jodie Foster na univerzitu.

Ta je bez okolků předává děkanovi Eustace Teodoremu a ten zase policii. Ta toho příliš nezmůže. Neví totiž, kde odesílatele hledat. John Hinckley se však brzy objeví. V neděli 29. března 1981 přijíždí autobusem do Washingtonu.

Z novin ví, že Ronald Reagan, který je v úřadu teprve 69 dní, téhož dne odpoledne absolvuje schůzku v hotelu Hilton.

Milá Jodie! Jdu vraždit

John se vrací do hotelového pokoje, usedá ke stolu a píše další dopis Jodie Foster. „Drahá Jodie! Existuje možnost, že dnes budu zabit při pokusu zavraždit prezidenta Reagana. Proto vám píši tento dopis. Jak dobře víte, nesmírně vás miluji.

V posledních sedmi měsících jsem vám poslal spousty básní, dopisů a milostných vzkazů v naději, že o mě projevíte zájem. Ve vteřině bych zavrhl svůj plán na zabití prezidenta, kdybych mohl doufat, že získám vaše srdce a zbytek života strávím po vašem boku.

Chci, abyste věděla, že všechno to dělám jen kvůli vám. Doufám, že tím, že obětuji svou svobodu a možná i život, změním váš názor na mě,“ píše Hinckley. Dopis však nikdy neodešle. Policie ho později najde v hotelovém pokoji.

Daleká cesta k srdci

Na recepci v Hiltonu stráví Ronald Reagan necelých 45 minut. Když kolem půl třetí odpoledne vychází na ulici, vynoří se z davu Hinckley, zvedne revolver Röhm RG-14 ráže .22 a v rychlém sledu vypálí šest ran.

Trefí mluvčího Bílého domu, policistu a agenta tajné služby, dvě kulky cíl minou. Šestá proletí prezidentovým hrudníkem, zasáhne plíci a zastaví se 2,5 centimetru od srdce. Později experti zjistí, že atentátník použil zákonem zakázané výbušné projektily. Žádný z nich naštěstí neexplodoval.

Jodie Foster svou cestu ke slávě nezastavila. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Jodie Foster svou cestu ke slávě nezastavila. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Tři tisíce dopisů měsíčně

Jodie Foster se o atentátu dozvídá od kamarádky. „Není to ten Hinckley, co ti pořád píše?“ vyhrkne tehdy její spolubydlící na koleji. Jodie se udělá špatně od žaludku. Musí se ale vzpamatovat.

O pár minut později telefonuje FBI. Herečka vysvětluje, že Johna Hinckleyho nikdy osobně neviděla. Připouští, že od něj dostala pár dopisů, ale vyhazovala je.

„V žádném z nich nikdy nebyla ani zmínka o tom, že by se chystal k nějakému násilnému činu, natož k atentátu na prezidenta,“ prohlašuje. „Vzhledem ke své profesi mě často kontaktují úplně neznámí lidé.

Snažím se je odradit od toho, aby mi telefonovali nebo mě navštěvovali,“ vysvětluje Jodie. „Dostává 3000 dopisů měsíčně,“ upřesňuje její matka Brandy.

Romeo, Julie a my dva

Prezident Reagan prodělá tříhodinovou operaci, přežije a bez problémů dokončí nejen své první volební období, ale drtivě zvítězí i v následujících volbách. Johna Hinckleyho shledá soud nepříčetným.

Střelec končí na psychiatrickém oddělení nemocnice St. Elizabeths ve Washingtonu. Nikdy neprojeví ani stopu lítosti. „Atentát byl největším vyznáním lásky v dějinách lidstva,“ nechá se slyšet. „Každý dnes ví o Johnovi a Jodie podobně jako o Romeovi a Julii,“ tvrdí.

Už víme, proč je tak slavná!

K jednostrannému vztahu ke slavné herečce se Hinckley vyjadřuje ještě mnohokrát. „Jodie se mě snaží ignorovat, jako by se nic nestalo. Trápí mě svým mlčením. Ale udělal jsem na ni dojem, který jí z mysli nikdy nevymizí.

Jsme spolu spojeni navždy, i když já jsem ve vězení a ona natáčí třeba na druhém konci světa,“ prohlašuje John. „Učinil jsem z ní jednu z nejslavnějších hereček na světě. Ale dokáže vůbec ocenit, co jsem udělal?“

Jodie Foster dokáže kvůli roli zcela proměnit svůj vzhled. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Jodie Foster dokáže kvůli roli zcela proměnit svůj vzhled. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Chyběla důležitá informace

Plynou roky. Hinckley má od roku 2006 povoleno strávit tři dny měsíčně u své matky ve Williamsburgu, později vycházky přibývají, takže v roce 2013 už tráví mimo ústav 17 dnů v měsíci. Na Jodii Foster nezapomíná.

V lednu 2013 však v léčebně ztropí scénu, když sleduje předávání cen Zlatý glóbus. Nyní již 50letá Jodie tehdy v přímém přenosu poprvé veřejně přiznává, že ve svém intimním životě dává přednost ženám.

„Tohle jsem měl vědět o pár desetiletí dřív!“ křičí Hinckley a ošetřovatelé mu musejí násilím podat sedativa. John poté zničí všechny hereččiny fotografie.

„Když jsme pak byli v kině a ona se objevila na plátně, utekl ze sálu,“ přiznává Johnův bratr Scott.

Další rána pak na zamilovaného atentátníka čeká v dubnu 2014, kdy Jodie Foster uzavírá sňatek s fotografkou Alexandrou Hedisonovou.

Foto: LGEPR / Creative Commons / CC BY 2.0, ABC-TV / Creative Commons / volné dílo, FBI / Creative Commons / volné dílo, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, Kingkongphoto / Creative Commons / CC VY-SA 2.0
Související články
Svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Svět zločinu
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Svět zločinu
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l