Domů     City vyznané atentátem
City vyznané atentátem
17.5.2022

Nenápadný mladík dosud ukrytý v davu vybíhá na volné prostranství s revolverem v ruce. Právě se chystá spáchat strašlivý zločin. Ve jménu své nekonečné a tragicky neopětované lásky.

Zdálo by se, že pohledný chlapec z bohaté rodiny si může dívky vybírat z dlouhého zástupu.

21letý John Hinckley (*1955), syn ředitele naftařské společnosti Vanderbilt Energy Corp, má v roce 1976 vybráno ve chvíli, kdy v Hollywoodu zaskočí do kina na nový film režiséra Martina Scorseseho (*1942) Taxikář.

V roli nezletilé prostitutky Iris mu totiž učaruje mladičká herečka jménem Jodie Foster (*1962), tehdy pouze 13letá vycházející hvězdička.

Dětská hvězda: Jodie Foster v roce 1974 s Christopherem Conellym při propagaci filmu Paper Moon FOTO: ABC-TV / Creative Commons / volné dílo
Dětská hvězda: Jodie Foster v roce 1974 s Christopherem Conellym při propagaci filmu Paper Moon FOTO: ABC-TV / Creative Commons / volné dílo

Velký vzor: taxikář

Na stejný film si John koupí lístek ještě 15krát. Děj už zná téměř nazpaměť a stále více se vžívá do role hlavního hrdiny, taxikáře Travise Bickleyho, který malou Iris ochraňuje.

John si pořizuje podobné šaty, oblíbí si stejnou značku brandy a jako filmový taxikář i on začne hromadit sbírku zbraní. A také se rozhodne dát najevo své city. Jodie Foster má nového obdivovatele.

Studentka pod policejní ochranou

V následujících letech žije John Hinckley pouze láskou k Jodie. Jak z holčičky roste dospělá slečna, jeho zájem se prohlubuje. Sleduje ji po celých Spojených státech. Píše jí nespočet dopisů. Nechává jí vzkazy. Zjistí si její telefonní číslo.

Herečka se dokonce obrátí na policii a ta jí nakrátko přiděluje ochranku. Když magazín People zveřejní informaci, že Jodie začíná studovat na Yale University v Connecticutu, John se tam okamžitě vydává. To vše s jediným výsledkem: Jodie ho ignoruje a jeho láska zůstává neopětována.

Únos není příliš zajímavý

John se ovšem nemíní vzdát. Cítí, že bude třeba přitáhnout pozornost své vyvolené nějakým významným činem. Nějakou dobu plánuje unést letadlo, pak se zase opájí myšlenkou přímo před očima mladé herečky spáchat sebevraždu.

Pak si ale uvědomí, že návod měl celou dobu po ruce. Vždyť jeho oblíbený hrdina taxikář Travis se ve filmu pokusí zabít prezidentského kandidáta! To je akce přesně podle Johnova gusta.

Vraždou významného politika si určitě konečně získá obdiv krásné herečky a stane se stejně důležitou osobností jako ona! Hinckley se začíná zajímat o program prezidenta Jimmyho Cartera (*1924).

John Hinckley herečku nekriticky obdivoval. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
John Hinckley herečku nekriticky obdivoval. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Dopisy bez zpáteční adresy

Podobně jako kdysi sledoval Jodie, nyní křižuje Spojené státy ve stopách prezidenta. Nakonec je zatčen pro nelegální držení zbraně. Když se pak vrací domů, léčí se z depresí.

Mezitím Carterovo funkční období skončí a do prezidentského úřadu 20. ledna 1981 nastupuje nový terč. Ronald Reagan (1911–2004). Hinckley ví, že tentokrát bude muset být lépe připraven.

Sbírá všechny dostupné informace o Lee Harvey Oswaldovi (1939–1963), který v roce 1963 zastřelil prezidenta Johna F. Kennedyho (1917–1963). Mezitím píše další dopisy Jodie Foster na univerzitu.

Ta je bez okolků předává děkanovi Eustace Teodoremu a ten zase policii. Ta toho příliš nezmůže. Neví totiž, kde odesílatele hledat. John Hinckley se však brzy objeví. V neděli 29. března 1981 přijíždí autobusem do Washingtonu.

Z novin ví, že Ronald Reagan, který je v úřadu teprve 69 dní, téhož dne odpoledne absolvuje schůzku v hotelu Hilton.

Milá Jodie! Jdu vraždit

John se vrací do hotelového pokoje, usedá ke stolu a píše další dopis Jodie Foster. „Drahá Jodie! Existuje možnost, že dnes budu zabit při pokusu zavraždit prezidenta Reagana. Proto vám píši tento dopis. Jak dobře víte, nesmírně vás miluji.

V posledních sedmi měsících jsem vám poslal spousty básní, dopisů a milostných vzkazů v naději, že o mě projevíte zájem. Ve vteřině bych zavrhl svůj plán na zabití prezidenta, kdybych mohl doufat, že získám vaše srdce a zbytek života strávím po vašem boku.

Chci, abyste věděla, že všechno to dělám jen kvůli vám. Doufám, že tím, že obětuji svou svobodu a možná i život, změním váš názor na mě,“ píše Hinckley. Dopis však nikdy neodešle. Policie ho později najde v hotelovém pokoji.

Daleká cesta k srdci

Na recepci v Hiltonu stráví Ronald Reagan necelých 45 minut. Když kolem půl třetí odpoledne vychází na ulici, vynoří se z davu Hinckley, zvedne revolver Röhm RG-14 ráže .22 a v rychlém sledu vypálí šest ran.

Trefí mluvčího Bílého domu, policistu a agenta tajné služby, dvě kulky cíl minou. Šestá proletí prezidentovým hrudníkem, zasáhne plíci a zastaví se 2,5 centimetru od srdce. Později experti zjistí, že atentátník použil zákonem zakázané výbušné projektily. Žádný z nich naštěstí neexplodoval.

Jodie Foster svou cestu ke slávě nezastavila. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Jodie Foster svou cestu ke slávě nezastavila. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Tři tisíce dopisů měsíčně

Jodie Foster se o atentátu dozvídá od kamarádky. „Není to ten Hinckley, co ti pořád píše?“ vyhrkne tehdy její spolubydlící na koleji. Jodie se udělá špatně od žaludku. Musí se ale vzpamatovat.

O pár minut později telefonuje FBI. Herečka vysvětluje, že Johna Hinckleyho nikdy osobně neviděla. Připouští, že od něj dostala pár dopisů, ale vyhazovala je.

„V žádném z nich nikdy nebyla ani zmínka o tom, že by se chystal k nějakému násilnému činu, natož k atentátu na prezidenta,“ prohlašuje. „Vzhledem ke své profesi mě často kontaktují úplně neznámí lidé.

Snažím se je odradit od toho, aby mi telefonovali nebo mě navštěvovali,“ vysvětluje Jodie. „Dostává 3000 dopisů měsíčně,“ upřesňuje její matka Brandy.

Romeo, Julie a my dva

Prezident Reagan prodělá tříhodinovou operaci, přežije a bez problémů dokončí nejen své první volební období, ale drtivě zvítězí i v následujících volbách. Johna Hinckleyho shledá soud nepříčetným.

Střelec končí na psychiatrickém oddělení nemocnice St. Elizabeths ve Washingtonu. Nikdy neprojeví ani stopu lítosti. „Atentát byl největším vyznáním lásky v dějinách lidstva,“ nechá se slyšet. „Každý dnes ví o Johnovi a Jodie podobně jako o Romeovi a Julii,“ tvrdí.

Už víme, proč je tak slavná!

K jednostrannému vztahu ke slavné herečce se Hinckley vyjadřuje ještě mnohokrát. „Jodie se mě snaží ignorovat, jako by se nic nestalo. Trápí mě svým mlčením. Ale udělal jsem na ni dojem, který jí z mysli nikdy nevymizí.

Jsme spolu spojeni navždy, i když já jsem ve vězení a ona natáčí třeba na druhém konci světa,“ prohlašuje John. „Učinil jsem z ní jednu z nejslavnějších hereček na světě. Ale dokáže vůbec ocenit, co jsem udělal?“

Jodie Foster dokáže kvůli roli zcela proměnit svůj vzhled. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Jodie Foster dokáže kvůli roli zcela proměnit svůj vzhled. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Chyběla důležitá informace

Plynou roky. Hinckley má od roku 2006 povoleno strávit tři dny měsíčně u své matky ve Williamsburgu, později vycházky přibývají, takže v roce 2013 už tráví mimo ústav 17 dnů v měsíci. Na Jodii Foster nezapomíná.

V lednu 2013 však v léčebně ztropí scénu, když sleduje předávání cen Zlatý glóbus. Nyní již 50letá Jodie tehdy v přímém přenosu poprvé veřejně přiznává, že ve svém intimním životě dává přednost ženám.

„Tohle jsem měl vědět o pár desetiletí dřív!“ křičí Hinckley a ošetřovatelé mu musejí násilím podat sedativa. John poté zničí všechny hereččiny fotografie.

„Když jsme pak byli v kině a ona se objevila na plátně, utekl ze sálu,“ přiznává Johnův bratr Scott.

Další rána pak na zamilovaného atentátníka čeká v dubnu 2014, kdy Jodie Foster uzavírá sňatek s fotografkou Alexandrou Hedisonovou.

Foto: LGEPR / Creative Commons / CC BY 2.0, ABC-TV / Creative Commons / volné dílo, FBI / Creative Commons / volné dílo, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, Kingkongphoto / Creative Commons / CC VY-SA 2.0
reklama
Související články
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Svět zločinu
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
svět zločinu
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně: v posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.   Začíná to […]
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům. Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo? Spor o otroctví se často uvádí jako […]
Gilotina: Příběh nejslavnějšího popravčího nástroje
Stětí hlavy odsouzence gilotinou bylo pro svoji rychlost a spolehlivost dlouhou dobu považováno za nejhumánnější způsob popravy. Těšilo se velké oblibě zejména v době Velké francouzské revoluce, používáno bylo ovšem i mnohem později. Čí hlava skončila v koši pod gilotinou? Kdy došlo k poslední popravě? Rok 1977. V tomto roce odstartovaly do vesmíru sondy Voyager 1 a 2 i […]
John Lee: Přežije hned tři pokusy o popravu!
Historie pamatuje jen na dva muže, kteří dokázali přežít trojnásobný pokus o oběšení. EPOCHAplus.cz vám již představila Josepha Samuela. Kdo je tím druhým?   Angličan a rodák z devonského Abbotskerswellu, John Lee (1864–1945). 15. listopadu 1884 se domem poblíž přímořského městečka Torquay ozývají srdceryvné výkřiky. Až ženský hlas utichne, na zemi zůstane v tratolišti krve […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva