Domů     Ženská v kalhotách? Ó hrůzo, skandál!
Ženská v kalhotách? Ó hrůzo, skandál!
29.6.2018

Je mladá, krásná a vyděšená. Obklopena ječícím davem, marně hledá, kde se skrýt. A to jen proto, že si oblékla kalhoty. To není středověk, ani žádný islámský stát. To je Praha roku 1911!

Vše začne roku 1910 pařížský návrhář Paul Poiret (1879-1944) když představí revoluční styl k němuž patří i propojení sukně a kalhot. Kalhotová sukně, zvaná Jupe-culotte, a tzv. harémové kalhoty, široké a upnuté u kotníků.

Na jaře dalšího roku se objeví v nabídce módních domů po celé Evropě. Jenže ta na takové novoty není připravena. Konají se protikalhotové demonstrace, které si vyžádají rozsáhlé policejní posily.

Výkladní skříně s vystavenými kalhotami jsou obleženy zvědavci a mnohé končí rozbité dlažebními kostkami. Ženy, které se v nich odváží na ulici, se stávají terčem výsměchu i urážek. Intelektuálové utočí v tisku.

Jako anglický společenský kritik Gilbert Chesterton (1874–1936), který píše: „Ženské právo nositi kalhoty jest groteskní tak jako právo nositi falešný nos.“ Ostatní útočí přímo na ulici.

První ženské kalhoty, kterým,i se ženy pokouší proniknout do této dosud výhradně mužské oblasti jsouj tzv. Jupe-culotte (vpravo).
První ženské kalhoty, kterým,i se ženy pokouší proniknout do této dosud výhradně mužské oblasti jsouj tzv. Jupe-culotte (vpravo).

Dívky musí chránit policie

V odpoledních hodinách 7. března 1911 se objeví několik žen oděných do kalhot v pražských ulicích. Jde o modelky obchodních domů, které, jak je tehdy běžné, propagují zboží jeho nošením. Během chvíle se ocitají obklopeny davem, který pokřikuje:

„Kalhoty dolů!“ a zasypává je urážkami. Jednu dokonce napadne a pokusí se jí kalhoty strhnout. Musí zasáhnout policie, která dav z ulice vytlačí a dívku tak zachrání.

Totéž se děje i v dalších českých městech, stejně jako za hranicemi, od Vídně až po sedmihradský Golač, kde se dokonce musí odvážná nositelka nové módy bránit dotěrnosti davu několika výstřely z pistole.

Když si žena oblékne kalhoty, je z toho muž v šoku a noviny mají téma na titulní stránky.
Když si žena oblékne kalhoty, je z toho muž v šoku a noviny mají téma na titulní stránky.

Dle Mojžíše kalhoty jen mužům

Nejde přitom o nic nového. Ženy nosí kalhoty odedávna. Pro germánské, slovanské i balkánské kmeny jsou coby praktický oděv základem odívání, stejně jako pro ženy z Blízkého východu či Asie. Teprve s křesťany přichází zákazy.

„Žena ať se neobleče v roucho mužské a muž ať neužije roucha ženského;

jeť ohavný u Boha, kdo takové věci činí,“ tvrdí starozákonní Deuteronomium 22:5. A tak jsou ženy uvězněny v děsivých kreacích, desítkami spodniček počínaje, kovovými klecemi krinolín konče.

Kalhoty mohou obléci maximálně jako maškarní kostým, tak jako to činí třeba markýza de Pompadour (1721–1764). Neznamená to všem, že by ženy kalhoty nenosily vůbec.

V mnoha armádách například manželky vojáků putují se svými muži jako kantýnské či markytánky, a mají uniformy podobné mužským, včetně kalhot.

První kalhoty pobuřují, přestože na první pohled vypadají spíš jako sukně, než kalhoty.
První kalhoty pobuřují, přestože na první pohled vypadají spíš jako sukně, než kalhoty.

Nejprve práce, potom sport

V 19. století se sice pár výstředních žen předvádí v kalhotách, třeba francouzská spisovatelka George Sandová (1804–1876), ale jinak nosí ženy kalhoty pouze jako pracovní oděv, například v dolech nebo na farmách.

Později jsou tolerovány také při sportu.

„Nošení mužského oblečení ženami dovoleno je v případě jízdy na velocipédu,“ povoluje francouzská vláda roku 1892. V roce 1911 sice ještě kalhotnice, jek se nositelkám kalhot říká, musí chránit policie, ale je to jen otázka času.

Situace v ulicích se uklidní během 14 dnů. Ve 20. letech 20. století se sice ještě nosí hlavně při sportu a jako domácí úbor, ale o 10 let později už z nich udělá hit filmová diva Marlene Dietrichová (1901–1992).

Za druhé světové války už kalhoty nosí téměř všechny ženy pracující v průmyslu. Další metou jsou 60. léta, kdy se hitem stávají džíny a André Courrèges (1923–2016) představí první džíny pro ženy.

Také další návrháři stále častěji přicházejí s kalhotovými modely pro ženy. Padají poslední zábrany a kalhoty se pro ženy stávají běžným oblečením. Situace se paradoxně obrací a dnes ženy bojují za právo nosit sukni.

„Jako symbol své ženskosti aniž by byly vystaveny posměchu,“ říkají bojovnice za ženská práva, které tvrdí, že je sukně brána jako symbol sexuální povolnosti.

Prorazit dámským kalhotům pomohou hvězdy jako třeba Marlene Dietrich.
Prorazit dámským kalhotům pomohou hvězdy jako třeba Marlene Dietrich.
Foto: https://www.blue17.co.uk, wikipedia.com, pinterest
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz