Skip to content
reklama
reklama

Živá móda: Jak uctívaný tibetský mastif zaplnil útulky

Nemůžete mít doma tygra, nemůžete mít pandu. Ale tibetští mastifové jsou perfektní. Jsou to živoucí luxusní produkty,“ říká Wen Li, organizátor výstavy v čínském Tchien-ťinu, kde se promenádují chlupaté, načesané koule vedené na zlatých řetězech.

I když je majestátní tibetský mastif uctívaný po tisíciletí, mánie po chovu těchto psů je data poměrně nedávného. Symbolem statusu, peněz a moci se stane až s příchodem druhého tisíciletí. Roční tibetský mastif se v Číně v roce 2014 údajně prodá za rekordních 12 milionu jüanů (asi 38 milionů Kč).

Z výsluní předváděcích mol se ale psi brzy ocitnou na ulici.

Přehlídková mola

Ceny dosáhnou vrcholu v roce 2012, kdy se dobře stavěný pes na výstavách prodává i za miliony amerických dolarů. „Podle našich odhadů průmysl s tibetskými mastify generuje 250-330 milionů US dolarů ročně,“ říká Wen Li. „To je desetkrát víc než celý čínský hudební průmysl.

“ V byznyse s mastify se točí takové množství peněz, že nevyhnutelně přiláká podvodníky. Jednou z pokoutních praktik je křížení s velkými, chlupatými plemeny, jako je bernardýn nebo čau-čau. Takovým psům pak skuteční chovatelé říkají „prasečí mastifové“.

blank
Je to loajální zvíře a skvělý ochránce. V případě ohrožení dokáže až 80kg pes skolit i tygra .

Splasklá bublina

Horší je ovšem pumpování psů steroidy, silikony nebo jen vodou, aby vypadali větší a silnější. „Nakonec lidi chtějí levné a dobře vypadající psy. Moji čistokrevní mastifové neměli proti těm křížencům s hustší srstí a silnějšími nohami šanci,“ říká chovatel, kterého nekalá konkurence rozdrtila.

Jenže bublina je už tak přehuštěná, že do ní stačí píchnout a splaskne jako nafukovací balónek. Pomyslným špendlíkem se stane protikorupční politika, zaváděná od roku 2012. Najednou už není tak jednoduché uplatit čínského vládního úředníka luxusním „dárečkem“ v podobě štěněte mastifa.

Ekonomika se zpomalí, plemeno křížením degeneruje a trh zkolabuje. Tržiště, která se ještě před pár měsíci hemžila obchody s tibetskými mastify, zejí prázdnotou, jen na zdech přibydou nasprejované inzeráty „Koupím psí maso“. Začátkem roku 2015 zadrží aktivisté 20 zubožených mastifů napěchovaných do dodávky, mířící na jatka v severní Číně. „Za 35 jüanů za kus (cca 100 Kč) zde budou zpracovány na maso, jako imitace kůže a podšívka do rukavic.

“ Co pak s takovým hladovým krkem, který je namísto výrazu moci ztělesněním úpadku ekonomiky? Pokud je neprodají výkupcům masa, začnou majitelé své psy hromadně odkládat na ulici nebo u dveří buddhistických klášterů.

blank
Bezhlavým křížením se u psů ztrácí i dříve ceněná loajalita. Toulající se psi napadají lidi a jsou následně ubíjeni na ulici.

Klášterní azyl

Opuštěná zvířata se houfují do smeček a napadají lidi i dobytek. „Psí exkrementy zamořovaly vesnici a ohrožovaly zdraví. Staří lidé a děti se báli vycházet samotní,“ říká mnich Tashi Gongbao z kláštera Sumang, kde vyroste v roce 2016 azyl pro 1000 nalezenců.

„Před rokem 2010 téměř každá domácnost v regionu investovala mnoho peněz do chovu mastifů. Většina na to doplatila. Díky jejich bezhlavému křížení se ztratila i dříve ceněná loajalita těchto psů,“ vysvětluje mnich množící se útoky na lidi.

Starost o tisícihlavou smečku zůstává na klášteru a pár vesničanech. „Pokud dojdou peníze, budeme muset psy vypustit,“ dodává Tashi. Utracení nepřipadá v úvahu. Buddhistická víra totiž velí soucit se vším živým.

Foto: scmp.com images.china.cn qz.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Oris uvádí: Wings of Hope Limited Edition
iluxus.cz

Oris uvádí: Wings of Hope...

Švýcarská hodinářská značka Oris oznámila novou...
Ve zřícenině jsem slyšela nářek a vytí
skutecnepribehy.cz

Ve zřícenině jsem slyšela...

Na ten hrad jsem se...
Koláč s mascarpone
tisicereceptu.cz

Koláč s mascarpone

Stačí upéct korpus a koláč pak už jen naplnit....
Na sklonku června to uteklo. Domovská planeta má za sebou nejkratší den v historii
21stoleti.cz

Na sklonku června to uteklo....

Naše domovská planeta si před pár týdny připsala...
Středočeští medvědi: Konopiště a Beroun
epochanacestach.cz

Středočeští medvědi:...

Nedaleko Benešova se nachází...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Tiskárna poslouží školákovi i celé rodině
panidomu.cz

Tiskárna poslouží školákovi i...

Pokud chystáte pokojíček pro školáka nebo...
Zubní kartáček: V sarkofágu ho má každá mumie!
epochalnisvet.cz

Zubní kartáček: V sarkofágu ho...

Nejstarší důkazy o stomatologických zákrocích pocházejí z...
Zachrání jejich vztah třetí dítě?
nasehvezdy.cz

Zachrání jejich vztah třetí...

Vztah s ONDŘEJEM...