Domů     Zemětřesení Pompeje přežily, výbuch sopky už ne
Zemětřesení Pompeje přežily, výbuch sopky už ne
25.2.2025

Ve starověku se odehrálo několik katastrof, žádná se však do kulturního a historického povědomí nezapsala tak jako výbuch Vesuvu v roce 79. Právě tato erupce zničila několik římských měst včetně Pompejí a ovlivnila výrazně ráz krajiny.

O další kulturní šok se pak postaral nález ruin těchto starověkých měst pod vrstvami sopečného popela…

Roku 79 jsou Pompeje živým a bohatým městem s asi 12 000 obyvateli. Jednou tolik jich žije v jejich okolí. Městem vede na sto ulic, na nichž lze nalézt vyvýšené nášlapné kameny.

Dost vysoké na to, aby chránily nohy obyvatel města před dešťovou vodou, když je přecházejí, ale zároveň dostatečně nízké, aby je mohly přejíždět velké vozy.

Jejich studiem se zabýval profesor Eric Poehler z Univerzity v Massacheusetts, který zjistil, že všechny ulice v Pompejích byly jednosměrné.

Pompeje, živé město pod Vesuvem

Město je plné obchůdků, pekáren i hostinců. Komoditou, která Pompeje proslavila ve starověkém světě, je zdejší rybí omáčka. Když ovšem drobné pompejské dodavatele začali ohrožovat velkoprodejci ze Španělska, tito se spojují, aby jim mohli konkurovat.

Na jídle si ostatně obyvatelé města zakládají, rádi konzumují zpěvné ptactvo, ryby, mořské ježky, korýše i vepřové maso. Tyto pokrmy lze zakoupit i ve veřejných vývařovnách. Na stěnách budov je pak možné vidět graffiti, vyvedené v pravé pouliční latině.

Na svazích pod Vesuvem žijí dnes asi tři miliony lidí, sopka je přitom stále aktivní.
Na svazích pod Vesuvem žijí dnes asi tři miliony lidí, sopka je přitom stále aktivní.

Dobré jídlo, lázně a divadlo

Město bylo založeno v 6. století př. n. l. kmenem Osků a pak dlouhou dobu využíváno jako přístav řeckými a fénickými mořeplavci, od roku 310 př. n. l. je však pod římským vlivem.

To se projevilo radikální změnou v uspořádání veřejných budov i stavbě nových. Římané zde budují malé a velké divadlo i amfiteátr pro 20 000 osob. Středobodem života v Pompejích jsou ovšem veřejné lázně. Nové byly vybudovány roku 80 př. n.

l., právě v době římské kolonizace města. Dělí se na mužskou a ženskou část, v každé je převlékárna s výklenky na uložení prádla, studená lázeň a teplý bazén stejně jako calidarium – místnost, v níž cirkuluje teplý vzduch. Nejbohatší obyvatelé města pak mají vlastní lázně ve svých domech.

Pohodlný život bohatých

Město disponuje složitým vodovodním systémem, takže do domů bohatých měšťanů je voda přiváděna systémem dřevěných či olověných trubek. Chudší využívají veřejných kašen, kam je voda přiváděna trubkami z vodárenské věže.

Bohatí obyvatelé Pompejí vlastní patrové domy s balkony do ulice. Uvnitř domu se zpravidla nachází atrium s bazénem, do něhož je přiváděna dešťová voda. Vpravo a vlevo od středové chodby domu leží pokoje, přístupné jen členům rodiny.

Návštěvy jsou přijímány pouze v k tomu určených místnostech. Na dům navazuje bohatě zdobený dvůr se sloupovím a zahradou. Zdi domu zkrášlují mozaiky i fresky, které mnohdy znázorňují erotické scény, někdy až perverzního rázu.

Veřejné domy ve středu zájmu

Zatímco bohatí mají své milenky a služky k uspokojení svého chtíče, střední třída obyvatel musí ke stejnému účelu využívat veřejné domy, kterých je ve městě celá řada. Jejich pokojíky však více než cokoliv jiného připomínají malé kobky.

Jsou bez oken, strohé, vybavené jen zděnou postelí. Na jejich zdech visí informace o nabízených službách a jejich cenách i vzkazy od více či méně spokojených klientů.

Ti nejbohatší žijí v Herculaneu

Opravdoví boháči ale nebydlí v Pompejích, nýbrž v nedalekém Herculaneu, které podle legendy založil mytický řecký silák Herakles. První zmínky o něm pocházejí z roku 314 př. n. l.

Ve městě se nachází řada opravdu luxusních, dvou- až tříposchoďových domů, bohatě zdobených freskami a mozaikami. Jsou plné drahých uměleckých předmětů i vybavení sloužícího každodenní potřebě. Roku 79 žije v Herculaneu asi 4000 lidí.

Od roku 79 bylo zaznamenáno asi třicet erupcí Vesuvu.
Od roku 79 bylo zaznamenáno asi třicet erupcí Vesuvu.

Sopka strach nebudí

Obě města se nacházejí nedaleko Vesuvu, jediné činné sopky na evropské pevnině, ležící v blízkosti Neapolského zálivu.

Jejich obyvatelé jsou však v roce 79 přesvědčeni, že jim od tohoto stratovulkánu nehrozí žádné nebezpečí, vždyť k poslední erupci došlo naposledy před 300 lety.

Varovným signálům, spočívajícím v drobných otřesech půdy či výronech plynů, proto nikdo nevěnuje pozornost, vždyť v oblasti k nim dochází běžně.

Zemětřesení není varováním

Za varování nebylo považováno ani prudké zemětřesení, které 5. února 62 zničilo asi 60 % Pompejí. Naopak, město bylo v krátkém čase znovu vystavěno, a to ještě zdobněji a bohatěji než předtím, ačkoliv u některých staveb probíhala obnova delší dobu.

Nicméně zemětřesení způsobilo sociální nepokoje, což přinutilo římského císaře Vespasiána (9–79) zaslat do města jednoho ze svých úředníků, aby v něm opět nastolil pořádek.

Poslední nevyslechnutá výstraha

Ani poslední varování sopky před výbuchem, spočívající ve vyschnutí všech studní v Pompejích, nebylo dostatečně silné. Zakrátko došlo k nevyhnutelnému, erupci Vesuvu. Sopka totiž patří mezi stratovulkány a nachází se v místě střetu dvou tektonických desek.

Magma uvnitř sopky je příliš tuhé, takže neumožňuje průběžný únik vznikajících plynů. V důsledku toho narůstá tlak uvnitř vulkánu, který je jednou za čas uvolněn explozivním výbuchem. A přesně k tomu dochází dne 24. října roku 79.

Říjen, nebo srpen?

Přesné datum, kdy k explozi došlo, je poněkud sporné.

Dříve se hovořilo o tom, že k výbuchu došlo už 24. srpna téhož roku, a to na základě dopisu, který zaslal římskému historikovi Tacitovi (55–120) očitý svědek události, pozdější spisovatel a právník Plinius mladší (61–113).

Tomu bylo v době výbuchu sopky 17 let a společně s matkou a strýcem pobýval v nedalekém Misenu. Ve svém listu, který ovšem sepsal až 25 let po události, vylíčil, co se osudného dne odehrálo.

Je však možné, že jak byl dopis v průběhu let opisován, došlo ke vzniku nepřesnosti ohledně data události, neboť vše kromě něj svědčí pro říjen.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Historie
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
svět zločinu
Plány teroristů a následná odplata: Jak se svět změnil po 11. září 2001
Hrůzný příběh začal dávno před samotnými útoky. Usáma bin Ládin věřil, že je Amerika slabá, a chtěl to dokázat. Využil proto nápadů Khalida Sheikha Mohammeda, který podobné útoky plánoval už v polovině 90. let. Plán zahrnoval mimo jiné trénink budoucích teroristů na piloty přímo v USA. Cíle byly pečlivě vybrané – zničení věží Světového obchodního […]
Strýce dnešního britského krále zabila IRA
Louis Mountbaten je britský šlechtic a člen širší královské rodiny, je strýcem dnešního britského krále Karla III. Sloužil v armádě za první i druhé světové války a v jejím závěru velel spojeneckým námořním vojskům v jihovýchodní Asii a jako takový je široce uznávanou postavou. Zemře však po výbuchu na svém člunu a stane se jednou z obětí rozbrojů mezi […]
Alkoholička Irina: Kvůli pití vraždí babičky
Alkoholu propadne už jako dítko na prahu dospívání a její matka s otcem jsou následně zbaveni rodičovských práv. Rusce Irině Gajdamačukové (*1972) to ale dvakrát nevadí. S pocitem volnosti se přestěhuje do Sverdlovské oblasti, kde si časem najde i manžela. Budou mít dvě děti, ale… Irina všechny peníze utrácí jen za alkohol. Nakonec jí muž […]
Monsignor Pětistovka: Jak se perou špinavé peníze?
Po kapsách má vždycky pár pětistovkových bankovek. Vyslouží si za to u kolegů v sutaně přezdívku Monsignor Pětistovka. Knězem se stane až v 80. letech, předtím pracuje v bance. Jak se ukáže, je to pro Nunzia Scarana (*1952) zásadní profesní štace. V červnu roku 2013 je totiž zadržen na palubě italského vládního letounu, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz