Skip to content

Že jsou ryby jako pavoučí kořist příliš velké? Omyl!

Že jsou ryby jako pavoučí kořist příliš velké? Omyl. Pavouk si na rybu klidně troufne, i když ví, že následná hostina se pěkně protáhne.

Pavouci, kteří jsou tradičními lovci hmyzu, jsou totiž za pomoci jedu schopni zabít a poté zkonzumovat ryby, které jsou i několikrát větší než oni sami.

Raft Spider (Dolomedes fimbriatus) female resting on water surface
Pavouci mohou být solidními plavci.

Vědci z univerzity v Basileji spolu s kolegy ze Západoaustralské univerzity shromáždili a zdokumentovali celou řadu případů, kdy pavouci ulovili ryby. Zjistili, že pět čeledí pavouků zabíjí ryby v přírodě, další tři čeledi jsou toho schopny v laboratorních podmínkách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pavoučí rybaření není ničím neobvyklým.

Někteří pavouci dokážou plavat nebo se potopit, případně jsou schopni pohybu po vodní hladině. Většinou jsou vybaveni silným jedem, který ochromí nervový systém ryb, a enzymy, které jim umožní strávit rybí kořist mnohem větší a těžší, než jsou sami predátoři.

4
Nejraději pavouci chodí na ryby na Floridě.

Pavouci ryby příležitostně zabíjejí na všech kontinentech planety, kromě Antarktidy. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v mokřadech americké Floridy, kde pavouci žijící částečně ve vodě chytají a pojídají malé sladkovodní ryby, jako je například živorodka komáří.

Délka této ryby nepřesahuje sedm centimetrů.

5
Pavouk dokáže být i celkem sympatický živočich.

Při čekání na kořist jsou pavouci připraveni k útoku, zadní nohy zapřou o kámen či rostlinu a přední položí na vodu. Ulovenou rybu pak zatáhnou na suché místo, kde ji začnou pojídat, což jim zabere několik hodin.

Foto: flickr, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články