Domů     Že jsou Češi Slované? Jen mýtus!
Že jsou Češi Slované? Jen mýtus!
22.8.2023

Podle moderních výzkumů má slovanské geny asi jen 35 % české populace. Jaký původ převládá u ostatních? A kdo dal Čechům schopnost trávit mléko? 

O tom, jaký kdo z nás bude, rozhodují geny. Polovinu dědičné informace získáváme od matky, polovinu od otce. A protože to tak měli i oni, naše genetické dědictví pochází ze čtvrtin od obou babiček a dědečků, z osmin od praprarodičů a tak dále.

I my přenášíme toto genetické dědictví na naše potomky. Vědci se při určování původu člověka zajímají o dva faktory – chromozom Y, děděný pouze v mužské linii, a o tzv. mitochondriální DNA, děděnou mezi ženami.

Adam a Eva, rodiče všeho lidstva

Na základě jejich zkoumání došli k tomu, že společný praotec všech lidí, označovaný jako „chromozomální Adam“, žil zhruba před 250 000 lety ve východní Africe. Podobně u žen vedlo zkoumání zmíněné mitochondriální DNA k odhalení pramáti lidstva, Evy.

Ta žila zhruba před 140 000 lety ve východní Africe, s oním Adamem se tak samozřejmě nikdy nepotkala. Právě v subsaharské Africe, místě vzniku člověka, je lidský genom nejpestřejší.

Slavný biblický příběh o prvních lidech dostává ve světle vědy pořádné trhliny. FOTO: pxfuel
Slavný biblický příběh o prvních lidech dostává ve světle vědy pořádné trhliny. FOTO: pxfuel

Česko genetická džungle Evropy

Oproti tomu Eurasie, tedy oblast dnešní Evropy a Asie, nepatří podle docenta Jaromíra Beneše z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ke geneticky nejrozmanitějším. Výjimku tvoří právě České země, a to pro svoji polohu v srdci Evropy.

Zdejším územím procházeli v průběhu historie příslušníci nejrůznějších etnik, proto zde vznikl poměrně pestrý mix. Jaké předky můžete mít vy?

Lovci mamutů a Keltové

Genetické jádro evropské populace tvoří původní lovci mamutů, kteří se na našem území pohybovali zhruba 40 až 24 tisíc let před naším letopočtem. Jejich geny má i dnes asi 15 % české populace.

Následně se zde usídlili Keltové, kteří přišli z oblasti jihozápadní Francie a smísili se s původním obyvatelstvem. V Evropě má jejich genotyp 40 % obyvatel. U nás se hovoří o germánsko-keltských genech, které má asi třetina obyvatel Česka.

Keltové tvoří silný základ naší genetické výbavy. FOTO: pxfuel
Keltové tvoří silný základ naší genetické výbavy. FOTO: pxfuel

Vikingové v nás

K dalšímu významnému obohacení genomu (tj. genetické informace uložené v DNA) Čechů pak došlo s nástupem zemědělství, kdy k nám pronikli z oblasti Středního východu první lidé obdělávající půdu.

Žili na jihu kontinentu, ale po ústupu ledovců se přesouvali dál na sever. Proto dnes mají tento „vikinský“ genom hlavně obyvatelé nejsevernější části Evropy, u nás pak asi 10 % populace.

Schopnost trávit mléko

V době bronzové k nám z oblasti kolem Kaspického a Černého moře začali pronikat také pastevci skotu, kteří nám přinesli znalost kola i výroby bronzu, koně, a hlavně schopnost trávení kravského mléka.

Podle docenta Beneše se však nejednalo o výměnu celých národů, ale o dobře organizované přesuny, trvající několik generací. Genom dávných Berberů a Gruzínců má v Česku pořád asi desetina populace.

Bojovníci, ženoucí se Evropou

Situace se pak změnila během doby železné, tedy zhruba mezi prvním tisíciletím před naším letopočtem a 6. stoletím našeho letopočtu. V té době se zformovaly skupiny mladých bojovníků, kteří táhli napříč Evropou a plenili.

To je i případ Germánů, kteří dorazili na naše území, kde se v té době mluvilo převážně keltsky. Docent Beneš k tomu řekl: „Představte si skupinu dvaceti až padesáti bojovníků, kteří vědí, kam jdou, a vezmou si, co chtějí, protože na to mají ostré meče. Takové byly na našem území první germánské kmeny.“

Germáni byli udatnými válečníky, což na naší historii zanechalo stopy. FOTO: Paul Hudson/Creative Commons/CC BY 2.0
Germáni byli udatnými válečníky, což na naší historii zanechalo stopy. FOTO: Paul Hudson/Creative Commons/CC BY 2.0

Praotec Čech si podmanil Říp

Ovšem ani příchod Slovanů do Čech začátkem šestého století nebyl o nic lepší. I oni sem pronikli vojensky. Historické prameny jako Kosmova nebo Dalimilova kronika pak popisují symbolický příchod praotce Čecha na Říp.

Slované si přitom nesli na bedrech své dědky, bůžky neboli idoly ze dřeva, které měly představovat jejich předky. Jejich vynesením na posvátnou horu Říp si českou kotlinu symbolicky zabrali pro sebe.

K plnému nahrazení germánské populace slovanskou však nedošlo – slovanské předky má dnes asi 35 % Čechů.

Unikát jménem Česko

Genetická různorodost Čechů nemá v ostatních zemích Evropy obdoby. Nejpodobněji jsou na tom pravděpodobně Rakušané. Například v Německu z více než 44 % převažuje germánský genom stejně jako ve Španělsku či Francii, většina Irů má pak keltské kořeny.

Zajímavé ale je, že přestože měli Germáni a Keltové zcela odlišnou kulturu, patří do stejné genetické skupiny a jejich rozlišení v jejím rámci je celkem náročné.

Ve východní Evropě pak u obyvatelstva převládá slovanský původ, třeba v Polsku z 58 %, na Slovensku ze 42 % a v Rusku ze 46 %.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: Viktor Michajlovič Vasněcov/Creative Commons/Volné dílo
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina