Česká republika je všeobecně považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Přesto se můžeme ve výjimečných případech stát terčem útoku agresivní druhé osoby či skupiny.
Těmto situacím lze nicméně předcházet, nebo je účinně řešit pomocí různých aktivních či pasivních sebeobranných prostředků.
Na rozdíl od mnohých zemích západní Evropy, kde je většina sebeobranných prostředků zakázána, nebo výrazně regulována, je Česká republika zemí, kde jsou tyto prostředky široce dostupné a legální.
K zakoupení většiny z nich je nutné pouze dosažení 15 nebo 18 let věku. Na českém trhu se kromě střelných zbraní těší velké oblibě různé nesmrtící prostředky.
Pálivé překvapení
Mezi nejběžnější používané patří bezesporu pepřový sprej, také označovaný jako ,,kasr‘‘. Jedná se o směs výtažků z různých druhů chilli papriček, vody a potravinového emulgátoru.
Způsobuje velmi silné podráždění dýchacích cest, především očí, a po dobu zhruba 20 minut způsobuje oslepení. Účelem je útočníka dočasně paralyzovat a poskytnout tak obránci čas na útěk, přivolání policie, popřípadě na pacifikaci útočníka.
Ta se ovšem nedoporučuje provádět, pokud není člověk k těmto krokům řádně vycvičen nebo pokud nemá nad útočníkem jasnou fyzickou převahu.
Desítky možností
Na českém trhu jsou k dostání desítky druhů pepřových sprejů od českých i zahraničních výrobců. Mezi dvě nejzákladnější varianty se řadí aerosolový (FOG) a paprskový (JET). První ze zmíněných pracuje na principu podobném aerosolového deodorantu.
Má dosah cca 1 metr, je velice účinný na dočasné oslepení útočníka a není třeba s ním příliš mířit. Nevýhodou je omezený dosah a riziko, kdy během neobratné manipulace či nepříznivým podmínkám (malý prostor, silný protivítr) může být zasažen samotný uživatel.
Druhý pracuje na principu proudu tekutiny. Má mnohem delší dosah cca 3–4 metry a účinný je obdobně jako předchozí. Jedinou nevýhodou je potřeba důkladnějšího zamíření.
Pro lepší míření jsou mnohé tyto spreje vybaveny taktickou svítilnou, která útočníka (za tmy) nejen částečně dezorientuje, ale také umožní lepší zamíření na jeho obličej. U pepřových sprejů je důležité vždy sledovat datum trvanlivosti.
Pokud je sprej prošlý např. rok, jeho účinky se razantně snižují. Cena kvalitních sprejů se pohybuje okolo několika stovek korun.
Obušku, z pouzdra ven
Teleskopický obušek je sebeobranný prostředek, který se poprvé objevil během druhé světové války. Skládá se ze tří různě tlustých dutých trubek. Prudkým švihnutím se obušek rozloží do plné délky, zde dojde k tzv.
frikční aretaci trubek, kdy se do sebe zaseknou kuželové plochy na koncích trubek. Vznikne tak velice účinný nástroj, který je určen pro údery proti útočníkovi.
Tasení obušku doprovází charakteristický zvuk a v praxi dokázalo útočníka častokrát odradit od jeho záměrů. Obušky se vyrábějí v různých velikostech, které jsou uváděny v palcích od 16“ do 26“.
Bezpečnostní složky používají ty delší kvůli dosahu a možnosti nasazení silnějších „pák“ při pacifikaci osob. U osob civilních se používají často kratší, a to díky možnosti skrytého nošení.
(Ne)smrtící zbraň
Obušek je při správném použití velice účinnou obrannou zbraní, kterou je možné zasahovat útočníkovy končetiny, popřípadě předměty, které chce útočník použít proti obránci (nůž, kus kovu).
Na trhu je mnoho různých inovací, včetně taktických svítilen nebo gumových nástavců na spodní stranu obušku, tudíž se dá použít i v zavřeném stavu.
Nevýhodou obušku je, že se vzdálenost mezi obráncem a útočníkem velmi zkracuje a obránce se s ním dostává do přímého kontaktu. Pro použití obušku je také záhodno absolvovat určitý trénink.
Může totiž nastat situace, kdy obránce nebude v ovládání své zbraně zběhlý a pokud se útočníkovi podaří ji ukořistit, může to znamenat vážné ohrožení.
Je také potřeba brát v úvahu, že kvalitní obušek se může v nezkušených rukou proměnit ve smrtící zbraň, neboť silné zásahy do oblasti těla mohou způsobit vážná vnitřní zranění a v případě zásahu do hlavy mohou být následky i fatální. Cena kvalitního obušku (doporučuje se „kalený“) se pohybuje okolo 800–900 Kč.
Elektrický šok
Dalším rozšířeným, i když často přeceňovaným sebeobranným prostředkem je elektrický paralyzér.
V České republice je k výběru velmi široký sortiment, který zahrnuje levnější a méně účinné od 50 000 voltů až přes dražší kusy v řádu tisíců korun, které jsou nicméně spolehlivé a mohou vytvořit elektrický výboj o síle až milion voltů.
Paralyzér je velice specifický pro použití. V zásadě se jedná o baterii, která mezi dvěma elektrodami vytváří elektrické napětí a při kontaktu projde útočníkovi tělem výboj, který dočasně ochromí činnost příčně pruhovaného svalstva.
Pod palbou kritiky
Elektrický paralyzér dokáže za určitých podmínek splnit svůj účel a útočníka zastavit.
Na rozdíl od výše zmiňovaných sebeobranných prostředků má však celou řadu nevýhod, kvůli nimž se stává (k nelibosti výrobců) terčem kritiky mnohých expertů na sebeobranu či bojové sporty.
První a nejzásadnější je fakt, že paralyzér vyžaduje pro použití přímý kontakt s pokožkou. Aby bylo dosaženo plného efektu, je ideální přiložit jej přímo na odhalenou část kůže útočníka.
Tudíž obránce ztrácí bezpečnou vzdálenost, což může být například v případě, že je napadeným fyzicky slabší žena a útočníkem muž, rozhodujícím faktorem.
Nehledě na to, že pokud je útočník fyzicky zdatnější, může se pokusit zbraň z rukou obránce vyrvat a použít ji proti jejímu majiteli.
Z mnohých provedených pokusů a zkoumání reálných situací je také zřejmé, že proti útočníkům, kteří jsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, je paralyzér často neúčinný nebo v horším případě může dokonce vystupňovat jejich agresi.
Selhání i usmrcení
Dále je nutné počítat s faktorem baterie. Po určité době jsou mnohé baterie náchylné k rychlejšímu vybití a vybitý paralyzér je obránci k ničemu. Paralyzérům je také ročně připočítáváno jen v České republice přes 300 úmrtí následkem zástavy srdce či šoku.
Z těchto důvodu se paralyzér řadí do kategorie nesmrtících zbraní, které jsou experty doporučovány nejméně.