Skip to content

Zběsilá narkomanova jízda s plačícími dětmi

Žlutý školní autobus se řítí ulicemi města a za ním se řadí kolona policejních aut se zapnutými sirénami. Obyčejné říjnové ráno v Arkansasu se mění v drama, v němž náhle jde o život jedenácti dětí.

Jacksonville je ospalé předměstí arkansaské metropole Little Rocku. Ani čtvrtek 17. října 2013 nemá z tohoto poklidu nijak vybočovat. Ráno krátce před půl osmou však vybíhá na rušnou ulici North First Street mladík v oranžové košili s nožem v ruce.

Zavři dveře a jeď!

Muž se jmenuje Nicholas John Miller (22) a za jeho šílený výraz v očích nejspíš může pervitin, který mu v žilách poslední roky koluje takřka nepřetržitě. Navíc je to jen pár dní, co mu utekla žena i s malým synem.

U chodníku právě zastavuje žlutý školní autobus s číslem 1-3-92 na boku. Uvnitř je 11 dětí a řidička Sheila Hartová. „Skočil dovnitř s tím nožem a zařval: Zavři dveře a jeď. Co jsem měla dělat?“ vzpomíná Sheila.

Divokou jízdu školního autobusu pronásledovaného policejními vozy zaznamenaly i kamery.
Divokou jízdu školního autobusu pronásledovaného policejními vozy zaznamenaly i kamery.

Autobus míří na sever, ven z města. Urazí ale sotva pár set metrů, když únosce vyhodí Sheilu od volantu a ujme se řízení sám. Zakrátko se za autobus zařazuje první policejní vůz. Během následujících minut jich přibude dalších devět.

Blikající majáčky a houkající sirény uprchlíka zastavit nedonutí. Semafory projíždí na červenou. Policie se neodvažuje zasáhnout. Uvnitř jsou přece děti.

Řidičce Sheile Hartové za její statečnost předává starosta Gary Fletcher symbolický klíč od města.
Řidičce Sheile Hartové za její statečnost předává starosta Gary Fletcher symbolický klíč od města.

Neviditelný pronásledovatel

Až za městečkem Cabot policisté natáhnou přes vozovku kovový pás s hřeby. Nicholas rezignovaně zastavuje. Končí v poutech a nůž zůstává neškodně ležet na palubní desce. Je po všem. Zběsilá jízda trvala sotva dvacet minut.

„Někdo mě pronásledoval. Musel jsem si nějak zachránit život a autobus byl zrovna po ruce,“ vysvětluje Nicholas při výslechu. Vymýšlí si, nebo pod vlivem drog skutečně neznámého pronásledovatele viděl?

Podle arkansaských zákonů může za únos hrozit i doživotí. Únos je totiž zařazen do takzvané Třídy Y, kam spadají nejtěžší zločiny, na které se však nevztahuje trest smrti. Na konci května 2014 je o trestu jasno: únosce za mřížemi stráví 55 let.

Luděk Příhoda

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Únosy
Zobrazit více …