Domů     Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
15.2.2024

Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí.

Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká vysvětlení nejsou přesvědčivá.

Bylo úterý 2. dubna 1968. Jedenatřicetiletý muslimský mechanik Farouk Mohamed Atwa právě se svými kolegy skončil směnu. Když kolem půl deváté večer vycházel z garáže autobusového depa, podíval se na katedrálu přes ulici a zděsil se.

Na nejvyšším místě kopule koptského kostela Panny Marie v káhirském Zeitounu stála žena v bílém. Měl strach, že chce skočit dolů, volal na ni a prosil, ať to nedělá. Rozruch přitáhl dav. Pak ženu zalilo jasné světlo.

Vystoupala do vzduchu, vznášela se nad střechou katedrály a žehnala lidem pod ní. Na nebi se objevily holubice. A pak, jen tak, žena zmizela. Zázrak byl v prvních dnech k vidění každou noc, později frekvence opakování slábla.

Údajná fotografie zjevení Panny Marie v Zeitounu. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain
Údajná fotografie zjevení Panny Marie v Zeitounu. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain

Policie: Je to podvod

Týden na to, 9. dubna, se zjevení objevilo znovu, ale jen na několik minut. Je to propracovaný podvod, tvrdila policie. A zahájila rozsáhlé pátrání v okolí pětadvaceti kilometrů. Co hledala? Zdroj světla pro zjevení – třeba projektor. Nic ovšem nenašla.

Dokonce nechala v celé čtvrti vypnout pouliční osvětlení, v okolí kostela byly vykáceny všechny stromy.

Další tři roky se Panna Marie údajně nad katedrálou nechávala spatřit znovu a znovu. I několikrát za týden. Scénář byl obdobný. Vždy za ticha, pokaždé v noci. Obraz se přitom různil.

Někdy se za velikého světla zjevovala Marie v náruči s Ježíškem, jindy prý se svatým Josefem a mladičkým Ježíšem – postavou dvanáctiletého chlapce. Zjevení navíc obklopovaly další světelné úkazy.

Podle svědků bylo vidět něco jako „světelní ptáci“ nebo „sprcha diamantů“. Ta se seskupovala do tvaru kříže.

Zázračná uzdravení

Jak tomu bývá, mariánská zjevení podle svědectví provázela i zázračná uzdravení. Prvním překvapeným byl mechanik Farouk, který na Pannu Marii na střeše upozornil. Zachránila ho prý před amputací zaníceného prstu. A přidávali se další, jež znenadání chodili, viděli či slyšeli.

Zprávy o zjevení, které se opakuje každou noc, vyvolaly nadšení. Každý večer na Bohorodičku čekaly davy oddaných křesťanů, muslimů, Židů i nevěřících. V ulicích bývalo až čtvrt milionu nadšených a okouzlených lidí.

A místní měli často čas zaběhnout domů pro svoji rodinu, když záhadná postava vydržela na místě déle.

Lidé byli přesvědčeni, že to byla opravdu Panna Marie a dokonce prý konala zázraky. FOTO: pxfuel
Lidé byli přesvědčeni, že to byla opravdu Panna Marie a dokonce prý konala zázraky. FOTO: pxfuel

Když postavíš chrám, vrátím se

Poslední zaznamenané vystoupení se odehrálo 29. května 1971. Bohorodička byla údajně viděna, jak drží olivovou ratolest – symbol míru. Mimochodem – Zeitoun v arabštině znamená „olivový“. A teď pozor.

Samotný chrám Panny Marie byl postaven v roce 1923 také díky zjevení. Jedné noci měl majitel pozemku Tawfik Khalil Ibrahim sen. Panna Maria mu řekla, aby jí postavil kostel v Zeitounu – právě na místě, kam se Svatá rodina dostala při svém útěku do Egypta.

Bohorodička slíbila, že se v kostele objeví za čtyřicet let. Svůj slib plnila. Trvalo to ovšem o něco déle.

Křesťané a muslimové se modlili společně

„Věříme v tebe, svatá Marie! Svědčíme o tobě, svatá Marie!“ Každé zjevení provázelo volání i pláč neskutečného množství lidí. Chrám obklopovali ze všech stran. Muslimové klečící na modlitebních kobercích recitovali z Koránu verše, jimiž uctívali svatou Marii.

Další vyznávali úctu ve společných modlitbách s katolíky, kopty a protestanty. Takové společné modlitby příslušníků různých vyznání svět dosud nezažil!

Zatímco Vatikán se i přes rychlé informace od skupiny řádových sester, která zjevení viděla, rozhodl držet odstup, představitel koptské ortodoxní církve v Alexandrii, papež Kyrillos VI., brzy zahájil vyšetřování.

A už 5. května 1968 uznal: zjevení bylo skutečné! I egyptská vláda vyšetřovala. A překvapivě i ta veřejně uznala, že zjevení jsou skutečná. Stejně se nakonec vyjádřil i Vatikán.

Papež Koptské pravoslavné církve Kyrillos VI. po vyšetřování uznal zjevení za opravdový zázrak. FOTO: Coptic Church/Creative Commons/Public Domain
Papež Koptské pravoslavné církve Kyrillos VI. po vyšetřování uznal zjevení za opravdový zázrak. FOTO: Coptic Church/Creative Commons/Public Domain

Přírodní jev, nebo plán?

Egypt na tom v době, kdy údajně přišla Marie, nebyl zrovna nejlépe. Většina obyvatel byli muslimové, a ačkoliv koptská ortodoxní církev pochází právě z Egypta, byla v hodně nepoměrné menšině. Utlačovaná, diskriminovaná, čelící i násilným útokům.

Navíc tu ještě před několika měsíci bouřila Šestidenní válka s Izraelem (5.–10. června 1967), ve které země přišla o Sinajský poloostrov a další území. V místě bouřily emoce na obou stranách, lidé měli strach. Blízký Východ zachvátil zmatek.

A do tohoto chaosu přišel zázrak… I to je důvod, proč skeptici zeitounským zjevením Panny Marie dodnes nevěří a označují je za podvod.

Skeptici: Lidé potřebovali zázrak

Skeptické badatele nepřesvědčilo nic. Tvrdí, že k zázraku v Zeitounu vedla obrovská kolektivní touha a víra lidí, zažehnutá neznámými bezvýznamnými světelnými zdroji. A mluví o kolektivní halucinaci.

Ať už je to jakkoli, jisté je jedno. Egypt tou dobou dýchal pro Pannu Marii a nebylo důležité, kdo je muslim, Žid, Kopt či katolík. A v každé rodině se dodnes najde někdo, kdo nevídaný zázrak viděl na vlastní oči.

Svět pak obletěla řada knih věnujících se tomuto zjevení, některé už mají za sebou opakovaná vydání – například publikace novináře Francise Johnsona, nazvaná Když miliony viděly Pannu Marii.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Záhady a tajemství
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Záhady a tajemství
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz