Domů     Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
15.2.2024

Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí.

Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká vysvětlení nejsou přesvědčivá.

Bylo úterý 2. dubna 1968. Jedenatřicetiletý muslimský mechanik Farouk Mohamed Atwa právě se svými kolegy skončil směnu. Když kolem půl deváté večer vycházel z garáže autobusového depa, podíval se na katedrálu přes ulici a zděsil se.

Na nejvyšším místě kopule koptského kostela Panny Marie v káhirském Zeitounu stála žena v bílém. Měl strach, že chce skočit dolů, volal na ni a prosil, ať to nedělá. Rozruch přitáhl dav. Pak ženu zalilo jasné světlo.

Vystoupala do vzduchu, vznášela se nad střechou katedrály a žehnala lidem pod ní. Na nebi se objevily holubice. A pak, jen tak, žena zmizela. Zázrak byl v prvních dnech k vidění každou noc, později frekvence opakování slábla.

Údajná fotografie zjevení Panny Marie v Zeitounu. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain
Údajná fotografie zjevení Panny Marie v Zeitounu. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain

Policie: Je to podvod

Týden na to, 9. dubna, se zjevení objevilo znovu, ale jen na několik minut. Je to propracovaný podvod, tvrdila policie. A zahájila rozsáhlé pátrání v okolí pětadvaceti kilometrů. Co hledala? Zdroj světla pro zjevení – třeba projektor. Nic ovšem nenašla.

Dokonce nechala v celé čtvrti vypnout pouliční osvětlení, v okolí kostela byly vykáceny všechny stromy.

Další tři roky se Panna Marie údajně nad katedrálou nechávala spatřit znovu a znovu. I několikrát za týden. Scénář byl obdobný. Vždy za ticha, pokaždé v noci. Obraz se přitom různil.

Někdy se za velikého světla zjevovala Marie v náruči s Ježíškem, jindy prý se svatým Josefem a mladičkým Ježíšem – postavou dvanáctiletého chlapce. Zjevení navíc obklopovaly další světelné úkazy.

Podle svědků bylo vidět něco jako „světelní ptáci“ nebo „sprcha diamantů“. Ta se seskupovala do tvaru kříže.

Zázračná uzdravení

Jak tomu bývá, mariánská zjevení podle svědectví provázela i zázračná uzdravení. Prvním překvapeným byl mechanik Farouk, který na Pannu Marii na střeše upozornil. Zachránila ho prý před amputací zaníceného prstu. A přidávali se další, jež znenadání chodili, viděli či slyšeli.

Zprávy o zjevení, které se opakuje každou noc, vyvolaly nadšení. Každý večer na Bohorodičku čekaly davy oddaných křesťanů, muslimů, Židů i nevěřících. V ulicích bývalo až čtvrt milionu nadšených a okouzlených lidí.

A místní měli často čas zaběhnout domů pro svoji rodinu, když záhadná postava vydržela na místě déle.

Lidé byli přesvědčeni, že to byla opravdu Panna Marie a dokonce prý konala zázraky. FOTO: pxfuel
Lidé byli přesvědčeni, že to byla opravdu Panna Marie a dokonce prý konala zázraky. FOTO: pxfuel

Když postavíš chrám, vrátím se

Poslední zaznamenané vystoupení se odehrálo 29. května 1971. Bohorodička byla údajně viděna, jak drží olivovou ratolest – symbol míru. Mimochodem – Zeitoun v arabštině znamená „olivový“. A teď pozor.

Samotný chrám Panny Marie byl postaven v roce 1923 také díky zjevení. Jedné noci měl majitel pozemku Tawfik Khalil Ibrahim sen. Panna Maria mu řekla, aby jí postavil kostel v Zeitounu – právě na místě, kam se Svatá rodina dostala při svém útěku do Egypta.

Bohorodička slíbila, že se v kostele objeví za čtyřicet let. Svůj slib plnila. Trvalo to ovšem o něco déle.

Křesťané a muslimové se modlili společně

„Věříme v tebe, svatá Marie! Svědčíme o tobě, svatá Marie!“ Každé zjevení provázelo volání i pláč neskutečného množství lidí. Chrám obklopovali ze všech stran. Muslimové klečící na modlitebních kobercích recitovali z Koránu verše, jimiž uctívali svatou Marii.

Další vyznávali úctu ve společných modlitbách s katolíky, kopty a protestanty. Takové společné modlitby příslušníků různých vyznání svět dosud nezažil!

Zatímco Vatikán se i přes rychlé informace od skupiny řádových sester, která zjevení viděla, rozhodl držet odstup, představitel koptské ortodoxní církve v Alexandrii, papež Kyrillos VI., brzy zahájil vyšetřování.

A už 5. května 1968 uznal: zjevení bylo skutečné! I egyptská vláda vyšetřovala. A překvapivě i ta veřejně uznala, že zjevení jsou skutečná. Stejně se nakonec vyjádřil i Vatikán.

Papež Koptské pravoslavné církve Kyrillos VI. po vyšetřování uznal zjevení za opravdový zázrak. FOTO: Coptic Church/Creative Commons/Public Domain
Papež Koptské pravoslavné církve Kyrillos VI. po vyšetřování uznal zjevení za opravdový zázrak. FOTO: Coptic Church/Creative Commons/Public Domain

Přírodní jev, nebo plán?

Egypt na tom v době, kdy údajně přišla Marie, nebyl zrovna nejlépe. Většina obyvatel byli muslimové, a ačkoliv koptská ortodoxní církev pochází právě z Egypta, byla v hodně nepoměrné menšině. Utlačovaná, diskriminovaná, čelící i násilným útokům.

Navíc tu ještě před několika měsíci bouřila Šestidenní válka s Izraelem (5.–10. června 1967), ve které země přišla o Sinajský poloostrov a další území. V místě bouřily emoce na obou stranách, lidé měli strach. Blízký Východ zachvátil zmatek.

A do tohoto chaosu přišel zázrak… I to je důvod, proč skeptici zeitounským zjevením Panny Marie dodnes nevěří a označují je za podvod.

Skeptici: Lidé potřebovali zázrak

Skeptické badatele nepřesvědčilo nic. Tvrdí, že k zázraku v Zeitounu vedla obrovská kolektivní touha a víra lidí, zažehnutá neznámými bezvýznamnými světelnými zdroji. A mluví o kolektivní halucinaci.

Ať už je to jakkoli, jisté je jedno. Egypt tou dobou dýchal pro Pannu Marii a nebylo důležité, kdo je muslim, Žid, Kopt či katolík. A v každé rodině se dodnes najde někdo, kdo nevídaný zázrak viděl na vlastní oči.

Svět pak obletěla řada knih věnujících se tomuto zjevení, některé už mají za sebou opakovaná vydání – například publikace novináře Francise Johnsona, nazvaná Když miliony viděly Pannu Marii.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a