Domů     Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
1.11.2024

Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor?

Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně v těle matky. Vývoj prakticky nedokážeme ovlivnit a vše je vloženo do zázračných rukou přírody.

Fascinující cesta za novou bytostí začíná ještě dřív, než dojde k rozhodujícímu milostnému aktu. Lékaři první týden těhotenství začínají počítat od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním, tedy 14–21 dní před oplodněním.

Ve druhém týdnu teprve dochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka, které je během své cesty vejcovodem do dělohy oplodněno nejrychlejší spermií. Ta má pouhých 24 hodin na proniknutí stěnou vajíčka.

Pokud je spermie úspěšná, během následujících 36 hodin se rozjede proces dělení buněk.

Vývojová stádia plodu
Vývojová stádia plodu

Úplný začátek

Z jedné buňky se stanou dvě, ze dvou čtyři, ze čtyř osm, z osmi šestnáct a jejich počet se neustále zvyšuje geometrickou řadou (tj. vznikne dvojnásobek předchozího počtu). Do týdne vznikne váčkovité stadium, které se uhnízdí ve sliznici dělohy.

V tu chvíli už měří zárodek 0,5 mm a je viditelný pouhým okem! Přestože není v tuto chvíli možné pomocí testů zjistit, jestli je žena opravdu těhotná, tělo přece jen vyšle první signál a vynechá menstruaci.

Některé maminky navíc tvrdí, že mívají různě výrazné křeče a cítí hnízdění vajíčka.

Gratuluji, maminko

Ve 4. týdnu těhotenství (v druhém týdnu po oplodnění vajíčka) se začínají tvořit tři zárodečné vrstvy, ze kterých postupně vzniknou všechny tkáně a orgány miminka.

Zárodečné tkáně prorůstají sliznicí dělohy a vzniká placenta, se kterou se embryo o velikosti 1 mm propojuje placentálním oběhem. Hladina těhotenských hormonů prudce stoupá a v některých případech se už může těhotenství projevit také na testech z lékárny.

Protože je však každé těhotenství jiné a stejně tak bude jedinečné každé jednotlivé miminko, dělají si tělo i hormony, co chtějí.

Není proto výjimkou, že nevyjde žádný test, anebo se naopak ukáže „dálnice“ (dvě čárky na pozitivním testu) už první den po vynechání menstruace.

Srdce jako zvon

Vývoj embrya se neustále zrychluje. Kdyby bylo možné nahlédnout nastávající matce do břicha a prohlédnout skrz dělohu i placentu, mohli bychom vidět onen překotný vývoj pouhým okem!

Pět týdnů staré, 2 mm velké a jeden gram těžké embryo vypadá jako jadérko pomeranče, ovšem s ocáskem. Tvoří se mu pupeční šňůra a neurální trubice, ze které se v později vyvine mozek a mícha.

Také se již vytvořilo primitivní srdce, přibližně o velikosti zrnka máku, které bije. Na hlavičce se prohlubují čtyři jamky, ze kterých budou uši a oči. V 6. týdnu vznikají základy pro žaludek, uši, nos, ústa a také je možné rozeznat horní a dolní čelist.

Po obvodu embrya pomalu vykukují čtyři pupence, ze kterých vyrostou horní a dolní končetiny. V tuto chvíli bije srdíčko tak silně, že je možné ho slyšet pomocí ultrazvuku.

Na miminko se těší i sourozenci.
Na miminko se těší i sourozenci.

Bez ocásku

V 7. týdnu už embryo dosahuje velikosti borůvky – měří kolem 1 cm, ale stále váží méně než jeden gram. Také se začíná pokoušet o první pohyby, které jsou trhavé a které vzhledem k jeho velikosti ještě nemůže matka cítit.

Každou minutu vzniká v malém mozečku neuvěřitelných 100 nových buněk. Krásně se rýsuje obličej, na kterém je možné rozeznat nozdry, oči, ústa a uši. Končetiny se pomalu rozdělují na tři části, ale stále vypadají víc jako ploutve než jako ruce a nohy.

Přesto začínají být zřetelné prsty, které jsou prozatím spojeny blánou. Protože má už vyvinuté ledviny, začíná embryo vytvářet moč. Nadále rychle roste a každý den se zvětší o 1 mm, aby na konci 8. týdne měřilo kolem 1,6 cm.

Konec prvního trimestru

Pohlaví budoucího miminka rozhodla na samém začátku vítězná spermie, která v sobě nesla rozhodující chromozom (mužský Y, nebo ženský X). Přesto se děťátko zatím vyvíjelo univerzálně, a to i když vývoj pohlavních orgánů byl už dávno zahájen.

Teprve v 9. týdnu se však zárodek pohlaví začne měnit na mužské nebo ženské. V 10. týdnu se formují kosti a chrupavky a také kolena a kotníky. Pod dásněmi vznikají základy zubů. Během 11. týdne se ztrácejí blány, které spojovaly prsty.

Na jejich koncích naopak vznikají nehtová lůžka. Plod dosahuje velikosti kolem 4 cm a váží přibližně 7 g, hlava plodu představuje polovinu jeho celkové délky. Celkově se má miminko čile k světu. Přetáčí se, zatíná pěstičky, cumlá si palce a také zívá.

Konec prvního trimestru

Na konci 12. týdne má děťátko všechny orgány na svém místě, zažívací systém se začíná rozcvičovat, aby po porodu mohl naskočit do ostrého provozu. První trimestr (třetina těhotenství) končí ve 12. týdnu těhotenství.

V děloze si v tu dobu hoví plod o velikosti do 7 cm a 23 gramů. První trimestr je nejnáročnější a nejrychlejší fáze prenatálního vývoje. Také to je nejrizikovější část a dítě je nejcitlivější k nežádoucím faktorům.

Obecně se má za to, že pokud plod vydrží přes první trimestr, vyhnul se většině rizik, které ho mohou ohrozit.

Spojení matky a dítěte je geniální
Spojení matky a dítěte je geniální

Fyzické změny matky

Přechod do druhého trimestru znamená pro nastávající matku značnou úlevu. Po psychickém vypětí, nevolnostech a bolestech v prsou, které provázely první trimestr, přichází období fyzické i psychické pohody.

Přesto stabilně se zvětšující děloha tlačí na močový měchýř a nutí budoucí maminku k častějšímu odbíhání na toaletu. Stejně tak utlačuje ostatní orgány výše do hrudi.

Není se co divit, rostoucí dítě potřebuje stále více místa a do konce těhotenství se tak děloha zvětší až pětsetkrát! Navíc se během těhotenství ženě zvýší objem krve až o 40 %!

Často se proto stává, že jí začnou samovolně krvácet dásně nebo se spustí krev z nosu. Se zvyšující se tělesnou hmotností může dojít také k nenávratnému rozšíření chodidla a snadno se změní velikost nohy o jedno až dvě čísla.

Současně s tím se více prohýbá páteř a mění se těžiště těla, takže bolesti zad a kyčlí nejsou výjimkou.

Druhý a třetí trimestr

Po ukončení prvního trimestru zbývá do porodu přibližně 28 týdnů. Protože je většina tělíčka a orgánů plodu předpřipravena, následující týdny se plod dále vyvíjí, aby byl plně připraven na pobyt mimo matčinu dělohu.

Takže zatím co dítě polyká plodovou vodu, občas si u toho zaškytá, a trénuje zažívací ústrojí a funkci močového měchýře, začíná také vnímat zvuky, leká se, rozpoznává matčin hlas, rozlišuje světlo a tmu a vesele si plave v děloze, aspoň co mu jeho rozměry dovolí.

Přibližně od půlky těhotenství, tj. 20. týdne, lze pociťovat první kopání, jak se dítěti se zmenšuje manipulační prostor. V tuto dobu je dítě velké přibližně 25 cm a váží kolem 300 gramů.

Každý další týden bude zvyšovat váhu přibližně o 100 gramů, a postupně přestane mít průsvitnou kůži, jak se mu pod ní bude hromadit tuk, svaly a pigment. Poslední týdny pobytu v děloze se prakticky celé nesou ve znamení tréninku na pobyt venku.

Euforie po porodu
Euforie po porodu

A je hotovo!

Po dlouhých devíti měsících je konečně hotovo. Ze spojení dvou mikroskopických buněk vznikla během 40 týdnů nová bytost, která se od prvotního okamžiku zvětšila sto miliardkrát!

Z něčeho, co bylo menší než zrnko písku, vyrostlo dítě, jehož velikost je kolem 50 cm a váží kolem 3500 gramů.

Během několika málo hodin, kdy se rozevřou porodní cesty, aby jimi mohlo dítě projít, vykoukne za svět, poprvé vdechne do plic vzduch a vkročí do ostrého provozu, na který se připravovalo spousty týdnů před tím.

Z bezpečného prostředí mateřské dělohy na něj ze všech stran útočí nové vjemy, hluk, ostré světlo, chladný vzduch, ale také viry a bakterie, takže se mu pomalu začíná rozbíhat schopnost imunity.

Naplno začnou fungovat také přirozené novorozenecké reflexy, díky kterým dokáže vyšplhat po matčině břiše až k hrudi, kde se zvládne samo přisát k prsu. Matka nadále zůstane nejbezpečnějším místem a styčným bodem nového života s realitou.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, nzip.cz, prenatal.cz
Titulní foto: Shutterstock, 2. FOTO: Shutterstock, 3. FOTO: Freepik, 4. a 5. FOTO: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz