Říká se, že meduňka má čarovnou moc. Starobylé herbáře dokonce uvádějí, že „meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zahání prý chmury a z tohoto důvodu by měla být údajně neustále zavěšena na některém místě v bytě.
Ještě přínosnější variantou je pak její uchovávání v plátěném pytlíčku pod polštářem v naší ložnici. Sny pak budeme mít údajně klidné a náš spánek bude opravdu posilující. Meduňka pod polštářem prý navíc pročistí a uklidní rovněž i naši mysl. Skutečně totiž uklidňuje a pomáhá při nervovém vypětí…
Meduňka lékařská dostala své jméno po medu, po němž i chutná. Původně pochází z východní části Středozemí a z Malé Asie. V lidovém léčitelství se jedná o široce používanou léčivou bylinku, jejíž léčivá moc byla využívána již před mnoha stoletími. Velice si jí cenili například již staří Římané.
Všestranná léčivka
Meduňka má opravdu širokou škálu využití.
Kromě již zmiňovaného léčebného účinku na nervovou soustavu snižováním stresu, potlačováním neuróz a tlumením nespavosti, neboť je skutečně využívána rovněž i jako hypnotikum a sedativum, zlepšuje průběh migrény, povzbuzuje krevní oběh, působí na vysoký krevní tlak, zpomaluje tep, povzbuzuje chuť k jídlu, ulevuje od problémů se žaludkem, zabraňuje nadýmání, používá se při křečích břišních orgánů, léčí choroby žlučníku, pomáhá při střevních potížích, posiluje zrak a její účinky jsou využívány rovněž i při nachlazení a zánětu průdušek.
Nejnovější poznatky
Zevně pak ve formě nálevu se meduňka výborně uplatňuje při léčbě nejrůznějších kožních chorob, pomáhá na pohmožděniny, odřeniny kůže, otoky, vředy a jako úleva při revmatických bolestech.
Podle nejnovějších poznatků má meduňka údajně mít rovněž i protivirové účinky, zejména u herpesvirů, které způsobují opary.
Zejména však právě díky svým uklidňujícím účinkům v podstatě na celý náš organismus může být velkým přínosem v současné, poněkud vypjaté době, kdy na nás působí mnoho stresu z nejrůznějších stran…