Domů     Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku
Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku

Pedro Alonso López je jeden z nejhrůznějších jihoamerických vrahů a možná nejproduktivnější vrah moderních dějin vůbec. Je obviněn ze znásilnění a vražd více než 300 dívek.

Po svém zatčení a odsouzení si odsedí řadu let ve vězení a na psychiatrii, ale nakonec je propuštěn, a dnes se skrývá kdesi v Andách. A možná vraždí dál.

Pokud by někdo sestavoval žebříček nejhroznějších masových a sériových vrahů, Pedro Alonso López (*1948) by na něm určitě nechyběl. Tento muž zasévá strach do srdce Kolumbie, ale i Peru a Ekvádoru. Tady všude unáší, znásilňuje a vraždí mladé ženy.

A co je nejhroznější, nikdo neví, jestli znovu neudeří – od roku 1998 je totiž na svobodě a neví se, kde se skrývá, popřípadě zda vlastně ještě žije. Guinessova kniha rekordů uvádí Lópeze jako nejplodnějšího sériového vraha v moderní historii.

Přitom za sériového vraha pokládá někoho, kdo vraždí s časovými rozestupy – na rozdíl od masového vraha, který zabije mnoho lidí, ale najednou.

Život na ulici

Pedro Alonso López se narodí ve městě Santa Isabel v Kolumbii. Jeho otec je členem radikálního a militantního pravicového politického hnutí a je zabit při jednom ze střetnutí s ozbrojenými opozičními silami. Scéna pro Jižní Ameriku poměrně v této době typická.

V okamžik otcovy smrti je Lópezova matka teprve ve třetím měsíci a budoucí sériový vrah se tak narodí až jako pohrobek a svého otce nikdy nepozná. Jeho dětství má daleko do idyly.

Matka se živí zřejmě jako prostitutka a celá rodina je často napadána agresivními klienty, kteří za ní přicházejí. Pedro tedy raději utíká do Bogoty, aby se tohoto prostředí zbavil.

Tady své mládí prožívá na ulici mezi gangy, nějaký čas se potlouká jako bezdomovec a dostává se pravidelně do křížku se zákonem. S partou podobných mládežníků kouří zbytky po výrobě kokainu, podniká výtržnosti a krade.

Pravdu z něj vymámí kněz v převlečení za vězně.
Pravdu z něj vymámí kněz v převlečení za vězně.

Rodí se zrůda

Není divu, že dříve nebo později na Lópeze dopadne ruka zákona. Když skončí ve vězení kvůli krádeži auta, něco se v něm zlomí. Po propuštění se z něj stává vraždící nestvůra.

Ve vězení je totiž několikrát znásilněn dvěma muži, ale nenechá si to líbit a podomácku vyrobeným nožem oba násilníky ubodá. Ve vězení se to ututlá, takové vyřizování účtů je tu poměrně běžné. López se tím ale zřejmě naučí, že zabít člověka není těžké.

Mizí první dívky

Když je z vězení propuštěn, začne jeho řádění. Vybírá si dívky, většinou domorodé a chudé. Svojí základnu si zařídí v Peru a jeho postup je jednoduchý – dívky vyláká na vzdálené místo, tam je přemůže, znásilní, někdy opakovaně, a následně zavraždí. Během druhé poloviny 70. let mu takto padnou za oběť desítky mladých děvčat.

Pohřběte ho zaživa!

Poprvé spadne klec v okamžiku, kdy se López snaží odlákat do svého vražedného úkrytu devítileté děvčátko z indiánského kmene. Ostatní členové kmene na to přijdou a Lópeze zajmou.

Je postaven před kmenový soud a odsouzen k smrti hrozným způsobem – má být pohřben zaživa. V ten moment se do věci ale vloží křesťanský misionář a přesvědčí z lásky k bližnímu kmenové náčelníky, aby Lópeze předali peruánské policii.

Ta ho předá zpět do Kolumbie, ale jeho obvinění se někde ztratí, takže si nikdo neuvědomí, jak nebezpečný člověk López je, a znovu ho propuští.

Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.
Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.

Opět ve vazbě

Když se dostává na svobodu, pokračuje López ve své vražedné sérii. Postupně se dostává do Ekvádoru, protože mu domovská půda už začíná být horká pod nohama. Jak postupně mizí více a více dívek, snaží se je jejich rodiny vypátrat na vlastní pěst.

Někteří publikují inzeráty v novinách, slibují odměnu, ale všechno je marné. Teprve v roce 1980 je vrah opět chycen. Obchodník Carlina Ramon ho přistihne, jak se snaží odlákat jeho dceru pryč.

Lopéz se dostává do policejní vazby, ale nikdo si neuvědomuje, jak velkou rybu tady chytili.

Přiznání pastorovi

López odmítá s policií spolupracovat. Ta se tedy nakonec uchýlí ke lsti. Místní pastor, který chce pomoci nalézt pravdu o osudu zmizelých dívek, se převlékne za vězně, nechá se zavřít do cely k Lópezovi a postupně si získá jeho důvěru.

Ten se mu nakonec přizná ke svým vraždám, dokonce se jimi náležitě hrdě chlubí. V ten moment dostane policie první solidní vodítka, vydává se po stopě Lópezova řádění a po osudu nebohých dívek.

Masové hroby

Když policie dorazí na místa, která López zmiňoval, a začne kopat v zemi, naskytne se jí pohled, který těžko snáší i ty nejodolnější povahy. López v několika hromadných hrobech zakope na 57 těl mladičkých dívek, někdy ještě dětí.

Pod tíhou důkazů začíná vrah postupně vypovídat. Přizná se k několika desítkám dalších vražd v Ekvádoru a nejméně ke dvěma stovkám dalších v Peru a Kolumbii. Takto hrůznou sérii vražd ještě Jižní Amerika nezažila.

Jen čtrnáct let

Když je López postaven před soud roku 1981, nesnaží se ani nijak hájit. Přiznává se k 57 vraždám, které má policie dobře zdokumentované. Do vězení se dostává ve městě Ambato a vězeňští psychologové u něj diagnostikují těžkou sociopatii.

Podle ekvádorských zákonů nemůže dostat ale vyšší trest než 16 let vězení, i když veřejnost masivně protestuje. Navíc tento trest se ještě dá zkrátit za dobré chování. V roce 1994 je tedy López z vězení propuštěn – dva roky mu odpustí za dobré chování.

Prodá matce postel

Tak jednoduché to ale sériový vrah zase mít nebude. Když je propuštěn z vězení, je okamžitě znovu zatčen jako nelegální imigrant a deportován do Kolumbie. Tady znovu stane před soudem za 20 let starou vraždu.

Tento případ se mu ale nepodaří prokázat, a tak je alespoň odeslán do psychiatrické léčebny. Zde se léčí mezi roky 1995 a 1998. Po třech letech je dočasně propuštěn na kauci 50 dolarů. Navštíví svou starou umírající matku, aby se dotázal na dědictví.

Když zjistí, že matka nemá téměř žádný majetek, prodá její poslední kusy nábytku – postel a židli – lidem na ulici. Pak zmizí a nevrátí se zpět do léčebny.

Fantom And

Celý region začíná pálit otázka, kde se tento nebezpečný vrah nalézá. Zejména mladé dívky se bojí o své životy. Zdá se ale, že prozatím zbytečně. V roce 2002 sice dojde k vraždě mladé dívky, ale spojitost s Lópezem se neprokáže.

To ovšem nezabrání lidové panice, která vypukne. Dodnes se možná vrah skrývá kdesi v Andách. Prosakují také fámy, že je zabit nějakým příbuzným jedné ze svých obětí, ale i to jsou jen zprávy, které se obtížně potvrzují nebo vyvracejí.

Jihoamerické úřady po Lópezovi pátrají, ale ani nyní po 14 letech nepřicházejí s žádnými novými poznatky. Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
svět zločinu
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
Čeští sérioví vrazi se neštítí vraždit ani pro pár korun
Sérioví vrazi. Zní to jako cizí pojem, s nímž naše země nemůže a nechce mít nic společného. Bohužel, tohle není pouze sousloví, ale tvrdá realita. Sériové vrahy má i Česká republika. Někteří z nich se ke své bestiálnosti přiznají, jiní ji zapírají pomalu do posledního dechu. Karel Šťovíček – jako mladistvý napadl matku, jako dospělý […]
Charles S. Dutton: Ve věznici napadne „bílého“ bachaře
Jak mladý Charles S. Dutton začínal svou cestu k herecké slávě, nebylo všechno růžové. Vzal násilí do svých rukou a skončil ve vězení, ale nakonec se vymanil z temné minulosti a stal se ikonou filmového průmyslu.   Charles S. Dutton, známý herec a režisér, zažil dramatické vzestupy a pády v průběhu své kariéry. Jeho cesta […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických