Domů     Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku
Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku

Pedro Alonso López je jeden z nejhrůznějších jihoamerických vrahů a možná nejproduktivnější vrah moderních dějin vůbec. Je obviněn ze znásilnění a vražd více než 300 dívek.

Po svém zatčení a odsouzení si odsedí řadu let ve vězení a na psychiatrii, ale nakonec je propuštěn, a dnes se skrývá kdesi v Andách. A možná vraždí dál.

Pokud by někdo sestavoval žebříček nejhroznějších masových a sériových vrahů, Pedro Alonso López (*1948) by na něm určitě nechyběl. Tento muž zasévá strach do srdce Kolumbie, ale i Peru a Ekvádoru. Tady všude unáší, znásilňuje a vraždí mladé ženy.

A co je nejhroznější, nikdo neví, jestli znovu neudeří – od roku 1998 je totiž na svobodě a neví se, kde se skrývá, popřípadě zda vlastně ještě žije. Guinessova kniha rekordů uvádí Lópeze jako nejplodnějšího sériového vraha v moderní historii.

Přitom za sériového vraha pokládá někoho, kdo vraždí s časovými rozestupy – na rozdíl od masového vraha, který zabije mnoho lidí, ale najednou.

Život na ulici

Pedro Alonso López se narodí ve městě Santa Isabel v Kolumbii. Jeho otec je členem radikálního a militantního pravicového politického hnutí a je zabit při jednom ze střetnutí s ozbrojenými opozičními silami. Scéna pro Jižní Ameriku poměrně v této době typická.

V okamžik otcovy smrti je Lópezova matka teprve ve třetím měsíci a budoucí sériový vrah se tak narodí až jako pohrobek a svého otce nikdy nepozná. Jeho dětství má daleko do idyly.

Matka se živí zřejmě jako prostitutka a celá rodina je často napadána agresivními klienty, kteří za ní přicházejí. Pedro tedy raději utíká do Bogoty, aby se tohoto prostředí zbavil.

Tady své mládí prožívá na ulici mezi gangy, nějaký čas se potlouká jako bezdomovec a dostává se pravidelně do křížku se zákonem. S partou podobných mládežníků kouří zbytky po výrobě kokainu, podniká výtržnosti a krade.

Pravdu z něj vymámí kněz v převlečení za vězně.
Pravdu z něj vymámí kněz v převlečení za vězně.

Rodí se zrůda

Není divu, že dříve nebo později na Lópeze dopadne ruka zákona. Když skončí ve vězení kvůli krádeži auta, něco se v něm zlomí. Po propuštění se z něj stává vraždící nestvůra.

Ve vězení je totiž několikrát znásilněn dvěma muži, ale nenechá si to líbit a podomácku vyrobeným nožem oba násilníky ubodá. Ve vězení se to ututlá, takové vyřizování účtů je tu poměrně běžné. López se tím ale zřejmě naučí, že zabít člověka není těžké.

Mizí první dívky

Když je z vězení propuštěn, začne jeho řádění. Vybírá si dívky, většinou domorodé a chudé. Svojí základnu si zařídí v Peru a jeho postup je jednoduchý – dívky vyláká na vzdálené místo, tam je přemůže, znásilní, někdy opakovaně, a následně zavraždí. Během druhé poloviny 70. let mu takto padnou za oběť desítky mladých děvčat.

Pohřběte ho zaživa!

Poprvé spadne klec v okamžiku, kdy se López snaží odlákat do svého vražedného úkrytu devítileté děvčátko z indiánského kmene. Ostatní členové kmene na to přijdou a Lópeze zajmou.

Je postaven před kmenový soud a odsouzen k smrti hrozným způsobem – má být pohřben zaživa. V ten moment se do věci ale vloží křesťanský misionář a přesvědčí z lásky k bližnímu kmenové náčelníky, aby Lópeze předali peruánské policii.

Ta ho předá zpět do Kolumbie, ale jeho obvinění se někde ztratí, takže si nikdo neuvědomí, jak nebezpečný člověk López je, a znovu ho propuští.

Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.
Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.

Opět ve vazbě

Když se dostává na svobodu, pokračuje López ve své vražedné sérii. Postupně se dostává do Ekvádoru, protože mu domovská půda už začíná být horká pod nohama. Jak postupně mizí více a více dívek, snaží se je jejich rodiny vypátrat na vlastní pěst.

Někteří publikují inzeráty v novinách, slibují odměnu, ale všechno je marné. Teprve v roce 1980 je vrah opět chycen. Obchodník Carlina Ramon ho přistihne, jak se snaží odlákat jeho dceru pryč.

Lopéz se dostává do policejní vazby, ale nikdo si neuvědomuje, jak velkou rybu tady chytili.

Přiznání pastorovi

López odmítá s policií spolupracovat. Ta se tedy nakonec uchýlí ke lsti. Místní pastor, který chce pomoci nalézt pravdu o osudu zmizelých dívek, se převlékne za vězně, nechá se zavřít do cely k Lópezovi a postupně si získá jeho důvěru.

Ten se mu nakonec přizná ke svým vraždám, dokonce se jimi náležitě hrdě chlubí. V ten moment dostane policie první solidní vodítka, vydává se po stopě Lópezova řádění a po osudu nebohých dívek.

Masové hroby

Když policie dorazí na místa, která López zmiňoval, a začne kopat v zemi, naskytne se jí pohled, který těžko snáší i ty nejodolnější povahy. López v několika hromadných hrobech zakope na 57 těl mladičkých dívek, někdy ještě dětí.

Pod tíhou důkazů začíná vrah postupně vypovídat. Přizná se k několika desítkám dalších vražd v Ekvádoru a nejméně ke dvěma stovkám dalších v Peru a Kolumbii. Takto hrůznou sérii vražd ještě Jižní Amerika nezažila.

Jen čtrnáct let

Když je López postaven před soud roku 1981, nesnaží se ani nijak hájit. Přiznává se k 57 vraždám, které má policie dobře zdokumentované. Do vězení se dostává ve městě Ambato a vězeňští psychologové u něj diagnostikují těžkou sociopatii.

Podle ekvádorských zákonů nemůže dostat ale vyšší trest než 16 let vězení, i když veřejnost masivně protestuje. Navíc tento trest se ještě dá zkrátit za dobré chování. V roce 1994 je tedy López z vězení propuštěn – dva roky mu odpustí za dobré chování.

Prodá matce postel

Tak jednoduché to ale sériový vrah zase mít nebude. Když je propuštěn z vězení, je okamžitě znovu zatčen jako nelegální imigrant a deportován do Kolumbie. Tady znovu stane před soudem za 20 let starou vraždu.

Tento případ se mu ale nepodaří prokázat, a tak je alespoň odeslán do psychiatrické léčebny. Zde se léčí mezi roky 1995 a 1998. Po třech letech je dočasně propuštěn na kauci 50 dolarů. Navštíví svou starou umírající matku, aby se dotázal na dědictví.

Když zjistí, že matka nemá téměř žádný majetek, prodá její poslední kusy nábytku – postel a židli – lidem na ulici. Pak zmizí a nevrátí se zpět do léčebny.

Fantom And

Celý region začíná pálit otázka, kde se tento nebezpečný vrah nalézá. Zejména mladé dívky se bojí o své životy. Zdá se ale, že prozatím zbytečně. V roce 2002 sice dojde k vraždě mladé dívky, ale spojitost s Lópezem se neprokáže.

To ovšem nezabrání lidové panice, která vypukne. Dodnes se možná vrah skrývá kdesi v Andách. Prosakují také fámy, že je zabit nějakým příbuzným jedné ze svých obětí, ale i to jsou jen zprávy, které se obtížně potvrzují nebo vyvracejí.

Jihoamerické úřady po Lópezovi pátrají, ale ani nyní po 14 letech nepřicházejí s žádnými novými poznatky. Zřejmě zůstane osud největšího z jihoamerických sériových vrahů navždy záhadou.

Foto: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
reklama
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Všemocná Wi-Fi: Může škodit našemu zdraví?
V řeči čísel dokáže nejrychlejší bezdrátový internet přenést za jedinou sekundu obsah 220 milionů disket, chcete-li 457 tisíc cédéček. Pokud bychom měli ujít nejdelší vzdálenost, kam až Wi-Fi dosáhne, museli bychom se trmácet téměř tři dny. Doma je doma, a hlavně doma je tam, kde se automaticky připojíme na Wi-Fi. Přitom nechybělo málo a mohli […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem