Lidé v kouření nejčastěji vidí jen ošklivý zlozvyk. Závislost na nikotinu je však ve skutečnosti vážná nemoc, kterou není snadné překonat. Proč je tak těžké přestat kouřit? Co vyzkoušet, aby cesta ze závislosti byla co nejjednodušší.
Boj se závislostí: Proč je tak těžké přestat?
Řekněme, že jste se rozhodli po letech skoncovat s kouřením. Počítáte s tím, že vám cigareta bude chybět, ale síla abstinenčních příznaků vás zaskočí.
Už několik hodin po poslední cigaretě se dostaví úzkost, nervozita, chuť k přejídání a hlavně dost mizerná nálada. Zkoušíte to aspoň zaspat, ale místo toho zjistíte, že najednou usnout nějak nejde.
Míra závislosti je sice u kuřáků individuální, nicméně statistiky říkají, že 98 procent těch, co se sami pokusili přestat, se do roka k cigaretám vrátí. Proč?
Rychlý sluha, silný nepřítel
Podle odborníků se dá závislost na nikotinu srovnat se závislostí na heroinu. Cigarety nám sice ničí tělo daleko pomaleji, než tvrdé drogy, za to jsou zákeřnější. Nikotin působí na mozek s překvapující rychlostí.
Do 7 vteřin od okamžiku, kdy vdechnete kouř, začne vyvolávat změny v mozkových centrech. Tak rychle to nedokážou ani tvrdé drogy. A právě bleskový nástup účinku je jedním z důvodů, proč je závislost na nikotinu tak silná.
Chvíle štěstí za zdraví
V těle zůstává nikotin jen relativně krátkou chvíli, zhruba za šest hodin po vykouření cigarety vyprchá.
Dokud je nikotin ještě v organismu, způsobuje drážděním receptorů v mozku zrychlení dýchání i srdečního tepu a vyplavování hormonů adrenalinu a dopaminu, jemuž se přezdívá hormon štěstí.
Právě těmto hormonům vděčí kuřáci za to, že se pak cítí klidnější a zlepší se jim nálada. Nicméně za to platí svým zdravím a životem se závislostí.
Ničivá spirála
Postupem času však kuřákův mozek vyžaduje stále větší stimulaci nikotinem a jeho přirozená energie i emocionální ladění se snižuje. Čím déle kouříte, tím víc nikotinu potřebujete, abyste se cítili dobře.
Pokud však odepřete tělu jeho dávku drogy, začne se bránit. Dostaví se bolesti hlavy, deprese, úzkosti, záchvaty vzteku nebo problémy se spánkem, které přetrvávají, dokud tělo fyzickou závislost nepřekoná. Obvykle se uvádí, že to trvá tři týdny.
Daleko déle se nás však drží závislost psychická, která nás ponouká k tomu si zapálit, i když už cigaretu fyzicky nepotřebujeme.
Lilek místo cigarety
Věděli jste, že některá zelenina obsahuje nikotin podobně jako cigarety? Místo drahých žvýkaček a tablet si tak při svém odvykání můžete zkusit dát zeleninový salát. Nejvíce nikotinu podle výzkumů Michiganské univerzity obsahuje lilek, až 0,1 mg na jedno kilo.
Obdobně jsou na tom také rajčata, brambory, nebo třeba květák. Není ho však mnoho. Jen pro představu, abyste do těla dostali stejnou dávku nikotinu, jako má jedna cigareta, museli byste sníst 9 kg lilku.
Zázračný zlatý déšť
Mnoho přírodních jedů se v malých dávkách používá jako účinný lék. Při odvykání kouření by pak mohl být zázračným pomocníkem preparát ze semen oblíbeného okrasného keře, kterému se u nás říká zlatý déšť.
Obsahuje totiž jedovatou látku cytistin, která dokáže v našem těle blokovat účinky nikotinu. Léky z této rostliny se vyrábějí například v Bulharsku, dál na západ ale nejsou vůbec známé. Jejich výhodou je hlavně nízká cena oproti jiným přípravkům.
Upravte si mozkové vlny
Představte si, že si jen na půl hodinky pohodlně sednete s elektrodami na rukou a hlavě. Nic zvláštního necítíte, ale abstinenční příznaky a chuť na cigaretu zmizí.
Metoda takzvané biorezonance pracuje s elektromagnetickým vlněním, které má upravit závislostí narušené signály v lidském těle a zablokovat projevy nedostatku nikotinu. Firmy, které terapii provozují, tvrdí, že má až 80 procentní úspěšnost. Její účinky ale nejsou lékařsky prokázány.
Nekuřákem díky hypnóze
Jestli vám proti kouření nic nezabírá, můžete zkusit hypnózu, ve které vám terapeut vsugeruje, že cigarety jsou nechutné a vůbec je nepotřebujete. Většina lidí si pak opravdu den, dva nemá potřebu zapálit.
Pokud ale kuřák nechce přestat, po dvou až třech dnech se účinky vytratí. Je tedy třeba zapojit i vaši vůli a také jednotlivá sezení absolvovat několikrát po sobě. Pokud na vás hypnóza zabere, zjednoduší vám první fázi odvykání, která bývá nejnepříjemnější.
Akupunktura pomocí laseru
Tato nová technika kombinuje psychoterapii a tradiční čínskou akupunkturu, při níž se léčí pomocí tlaku či vpichu do různých míst lidského těla. Tady se ale žádných jehliček bát nemusíte.
K aktivaci akupunkturních bodů se totiž používá naprosto bezbolestného laserového paprsku. Podle terapeutů dokáží při proceduře pacienti i usnout. I zde je ale nutné, abyste zapojili svou vůli a přesvědčení, že se chcete cigaret zbavit. Laserová terapie vám to má jen usnadnit.
10 důvodů proč přestat kouřit:
1. Ušetříte – Kuřák, který spotřebuje 20 cigaret denně, investuje při současných cenách ročně do cigaret okolo 30 000 korun, to je 2 500 měsíčně. To už je citelná částka.
2. Budete zdravější – Kouření způsobuje infarkt, rakovinu nebo neplodnost. Už za rok bez cigaret je ale riziko úmrtí na následky kouření o polovinu nižší.
3. Zkrásníte – Ne sice hned, ale časem je rozdíl opravdu vidět. Kouření ničí pleť i nehty a urychluje projevy stárnutí. Aspoň trochu omládnout by bral přece každý.
4. Pochutnáte si – Je dokázáno, že kuřáci vnímají chuťové vjemy hůř než nekuřáci. Uvidíte, že bez cigaret pro vás bude jídlo úplně novým zážitkem.
5. Vrátí se vůně – Čich není jen o tom, jestli nám něco voní. Důležitou roli hraje také v ukládání vzpomínek do paměti, takže je dobré mít nos v pořádku.
6. Získáte svobodu – Už nebudete muset řešit kdy nebo kde si můžete zapálit. Ani se ptát na návštěvách jestli se u nich v bytě kouří či shánět v noci krabičku na benzince.
7. Budete ohleduplní – Nekuřáci jsou ve společnosti kuřáků vystaveni stejným zdravotním rizikům. V Česku zemře až 120 lidí ročně na následky pasivního kouření.
8. Získáte čas – Kuřák se obvykle dožívá o 10 let nižšího věku než nekuřák. Navíc kuřák přes den stráví vykouřením krabičky zhruba dvě hodiny času.
9. Lepší sex – Jakmile přestanete kouřit, zlepší se váš krevní oběh a tudíž i citlivost a funkce pohlavních orgánů. Platí to pro ženy i pro muže.
10. Silnější dech – Lidem, kteří se dokázali vzdát kouření, se mnohem snáze dýchá, méně kašlou a jejich kapacita plic se už během 9 měsíců zvětší o 10 procent.
Jak cigarety likvidují tělo?
Plíce – Orgán, který kouř zasahuje snad nejvíce. Omezuje jejich kapacitu a vyvolává bujení rakovinových buněk.
Srdce – Kouření cigaret výrazně urychluje kornatění tepen, což má za následek vyšší riziko infarktu či mozkové mrtvice.
Kůže – Narušení cév v kůži urychluje projevy stárnutí a snižuje pružnost kůže. Tvoří se více vrásek a pleť dostává našedlou barvu.
Žaludek – Kuřáci kvůli své závislosti daleko častěji trpí na výskyt žaludečních vředů a také záněty dvanáctníku.
Pohlavní orgány – U mužů způsobuje tabákový kouř poruchy potence, u žen pak menstruační problémy a neplodnost.
Oči – Kouření má vliv i na dřívější rozvoj šedého zákalu, který může vést až ke slepotě.
Uši – Kuřáci jsou také dříve a častěji postihováni stařeckou hluchotou.