Sytě červenooranžové šípky jsou malé přírodní poklady, které dokážou pomoci s různými zdravotními neduhy a zdaleka přitom nejde jenom o nachlazení. Vědci si myslí, že by mohly pomoci při bolestech, hubnutí i v boji se srdečními chorobami. A v kuchyni se jejich uplatnění také neomezuje jenom na obligátní čaj!
Šípková růže, rostoucí planě na stráních, v polních úvozech a v okolí cest, není jenom tak obyčejná rostlina. Zatímco v časném létě dokáže potěšit křehkými květy, na podzim se doslova rozzáří drobnými ohnivými plody.
Jsou to šípky, které patří k nejzdravějším darům podzimu a na jejich sběr se vydávali už naši předkové. Moc dobře věděli, proč to dělají!
Studnice vitamínu C
Šípky jsou od dávných dob součástí lidového léčitelství. Jejich příznivé účinky na lidské zdraví popisuje už anglosaský herbář z 11. století.
Dnes víme, že jsou bohatým zdrojem vitamínu C.
Pokud je srovnáme například s citrónem, pak šípky vítězí na celé čáře. Na 100 gramů totiž obsahují kolem 500 miligramů vitamínu C, citrón nebo pomeranč mají pouze okolo 50 miligramů. To samozřejmě lidé v minulých staletích tušit nemohli.
Přesto si všimnou, že šípkový čaj pomáhá při nachlazeních a dalších zdravotních nepříjemnostech, které s sebou přináší hlavně zimní období.
Přispívají ke zdraví cév
Ale není to jenom vitamín C, který pomáhá.
Šípky obsahují také vitamíny A, K i vitamíny skupiny B. Nelze opomenout rutin, který příznivě ovlivňuje pružnost cév a dokonce v sobě mají tyto podzimní „korálky“ také vápník, draslík, hořčík, fosfor a další cenné látky.
Šípky tak díky svému složení přispívají ke zdraví cév, ulevují od problémů při křečových žilách a ženám usnadňují menstruaci, hlavně její sílu a bolestivost, a ocení je také lidé, které trápí hemeroidy. Podílejí se i na odvádění přebytečné vody z těla.
Pro krásnou pleť, štíhlou postavu a proti bolestem
Ale nejenom lidové léčitelství se zabývá zdravotními benefity šípků. Posvítila si na ně také moderní věda. Odborníci vyzdvihují vlastnosti oleje, vyrobeného lisováním šípků za studena, který podporuje zdraví pokožky a působí proti stárnutí.
Šípky se jeví i jako účinný prostředek proti bolesti kloubů a mohou být také zdatným pomocníkem při hubnutí. V roce 2015 užívá skupina dobrovolníků 12 týdnů extrakt ze šípků, což vede k významnému snížení břišního tuku.
Zdravotníci tento účinek připisují silnému antioxidantu tilirosidu, který může zvyšovat metabolismus tuků.
A v neposlední řadě mohou tyto zářivé plody pomoci zlepšit zdraví srdce díky účinku na snížení cholesterolu a krevního tlaku, jak ukázala studie z roku 2011. Nejsou to jediná pozitiva a tak vědecké týmy dále podrobují šípky důkladné analýze.
Vyrazte na čerstvý vzduch
Pokud si chcete nasbírat šípky vlastnoručně, pak je nejvhodnějším obdobím pro sběr konec září a říjen. Ke sběru se však hodí pouze tvrdé plody, které mají sytou oranžovou či červenou barvu.
Měkké šípky jsou přezrálé a i když jsou sladší, hůře se zpracovávají a obsah vitamínu C je u nich nižší. Důležité pro zachování obsahu vitamínů a živin je jejich další zpracování.
Je třeba je důkladně usušit, můžete to udělat na topení, v sušičce na ovoce anebo v troubě při teplotě do 60 °C. Pokud jste si přece jenom nasbírali měkčí plody, dají se z nich uvařit džemy, marmelády anebo vyrobit skvělé šípkové víno.
Ze šípků se připravuje také omáčka k masu, ideální je třeba ke zvěřině. Ostatně, asi jen málokdo nezná spor ze známého filmu Slavnosti sněženek (1983): bude kanec se šípkovou omáčkou nebo se zelím?!