Domů     Zamotané svazky Einsteinů: Co dnes dělají pravnuci geniálního fyzika?
Zamotané svazky Einsteinů: Co dnes dělají pravnuci geniálního fyzika?
17.12.2023

Oba se podle židovské tradice týden neviděli. Stojí na louce pod svatebním baldachýnem zvaným chupa, aby si navzájem svěřili své životy. Abraham Einstein (1808–1868) a Helene Moosová (1814-1887) budou mít 7 dětí.

Prastarý rodokmen se chystá zauzlovat tak, že se divíme ještě dnes. A ano – geniální Albert Einstein na tom má lví podíl…

Hermann Einstein (1847–1902)

Otec Alberta Einsteina

Jeden ze šesti synů Abrahama a Helene, Hermann, miluje matematiku a vyniká v ní. Rád by studoval, ale rodina si to nemůže dovolit. Stane se obchodníkem. Nepříliš prosperující podnikání ho zavane až do italského Milana a Pavie.

Tou dobou je již ženatý s Pauline a mají dvě děti. Syna Alberta kvůli studiím zanechají u příbuzných v Mnichově. 10. října 1902 Hermann umírá na srdeční selhání.

Pauline Kochová (1858–1920)

Matka Alberta Einsteina

Vzdělaná a tichá Pauline si vezme Hermanna chvíli po 18. narozeninách. Stejně jako její nastávající, je i ona z židovské rodiny. Skvěle hraje na klavír a ráda maluje. Je to právě ona, kdo dovede Alberta v 5 letech ke hře na housle.

Když musí syna nechat v Mnichově, těžce to nese. V roce 1910 se ovdovělá Pauline stěhuje se sestrou Fanny a její rodinou do Berlína, o 4 roky později žije pro změnu u bratra Jacoba v Curychu. Její zdraví se však horší. Má rakovinu. Dožije u Alberta a Elzy, kde 20. února 1920 umírá.

Fanny Kochová (1852–1926)

Teta a tchyně Alberta Einsteina

Fanny je starší sestrou Pauline. Kromě ní má ještě dva bratry – Jacoba a Caesara. A právě u Fanny se udělá na Einsteinovic rodokmenu první uzel. Jak to? Děvče se totiž přivdá do stejného rodu, jako Pauline!

Bere si Rudolfa Einsteina, který je synem Raphaela Einsteina (1806–?) . A nyní je potřeba nenechat se zmást – Raphael (1839–1842) se totiž jmenuje i jeden z Hermannových šesti sourozenců.

V tomto případě jde ale o bratra dědečka Alberta Einsteina, tedy hned v úvodu zmíněného Abrahama. Už teď to zní zamotaně? A bude hůř!

Maja Einsteinová (1881–1951)

Sestra Alberta Einsteina

Marie, které nikdo neřekne jinak, než Maja, je se starším bratrem celý život jedna ruka. Jen v dětství to občas skřípe. Albert mívá agresivní záchvaty a hází po ní židle.

Maja vystuduje pedagogiku a jejím manželem se stane Paul Winteler – mimochodem syn profesora matematiky, který vyučuje Alberta. Děti mít nebudou. Maja uteče před sílící protižidovskou náladou v Itálii do Spojených států. Žije u bratra v Princetonu v New Jersey. Umírá 25. června 1951 na zápal plic.

Dotáhl by to tak daleko bez své první ženy? Foto: Pixabay
Dotáhl by to tak daleko bez své první ženy? Foto: Pixabay

Albert Einstein (1879–1955)

Držitel Nobelovy ceny za fyziku

I když je z židovské rodiny, navštěvuje katolickou obecnou školu. V Curychu dostuduje univerzitu – a narazí. Z počátku na žádné vysoké škole nemůže najít místo. Drzého mladíka nikdo nechce zaměstnat. Získá až místo na Švýcarském patentovém úřadě.

Roku 1911 se stává profesorem na pražské německé univerzitě. Bydlí i s manželkou Milevou v Praze v Třebízského ulici číslo 1215. Dnes se jmenuje Lesnická a „Einsteinův dům“ má číslo popisné 7. Manželům se ale v Čechách nelíbí, pobudou jen 3 semestry.

Albertův mozek začíná udivovat svět. O teorii relativity a vysvětlení fotoelektrického jevu slyšel téměř každý, ale málokdo ví, že Einstein se svým tehdejším studentem jménem Leó Szilárd (1898–1964) vynalezne také unikátní ledničku.

Génius umírá 18. dubna 1955 v Princetonu v New Jersey. Jeho popel bude rozptýlen na utajeném místě.

Osud jeho dcerky je dodnes zahalen tajemstvím. Foto: Pixabay
Osud jeho dcerky je dodnes zahalen tajemstvím. Foto: Pixabay

Mileva Marićová (1875–1948)

První manželka Alberta Einsteina

Od mala udivuje talentem na fyziku a matematiku. A tak se Mileva stane teprve 5. děvčetem v historii a jediným ze své generace, kterému se podaří proniknout do mužského světa studií na polytechnice v Curychu. Tam potká Alberta.

Pojí je vědecký zápal a přátelství, které přerůstá v něco víc. Mileva nakonec studia nedokončí kvůli vztahu s Albertem. Je mu vědeckou oporou a dodnes je otázkou, zda by řadu svých prací bez ní dokončil. Navíc založí rodinu. A Albert?

Na věrnost si nehraje a k manželce se začíná chovat s opovržením. Roku 1919 se rozvedou. Když v roce 1922 přebírá Nobelovu cenu, Milevu ani nezmíní. Ovšem o odměnu se s ní rozdělí – nechá ji milion dolarů.

Elsa Einsteinová (1876–1936)

Sestřenice a druhá manželka Alberta Einsteina

Je to podivuhodná svatba – Einstein si roku 1919 bere Einsteinovou. Elsa je totiž dcerou Fanny, takže Albertovou příbuznou hned ze dvou stran. Je rozvedená, jejím mužem byl textilní průmyslník Max Löwenthal.

S Maxem mají tři děti, ale dětství přežijí jen dcerky Ilse a Margot. Elsa si pak bere zpět rodné příjmení. Poměr Alberta a Elsy sahá ale už do roku 1912. Elsa není sice geniální, jako Mileva, ale není naivní.

Ví, že si bere sukničkáře, o kterého se bude starat jako o další dítko. Až později z objevené korespondence Ilse vyplyne, že se svého času pokouší Albert i o ni!

Lieserl (1902–?)

Dcera Alberta Einsteina

Je leden 1902 a Milevě se narodí v Novi Sadu, městě ležícím v dnešním Srbsku, dítko – nemanželská Lieserl. Aby se zabránilo ostudě i konci studií, dcerku… A zde nastává tápání po kusých informacích. Teorií je řada.

Mladý pár chce dítko utajit, takže se o něm dozvídáme až mnohem později z korespondence, kterou objeví Evelyn Einsteinová (1941–2011), adoptovaná dcera Albertova syna Hanse.

Dcerka je asi dána k adopci a zřejmě nepřežije epidemii záškrtu, která tou dobou vypukne.

Hans Albert (1904–1973)

Syn Alberta Einsteina

Hans Albert se narodí v době, kdy jeho otec pracuje na patentovém úřadě. S rodiči rok a půl žije na pražském Smíchově. I on vystuduje univerzitu v Curychu a není pochyb, že inteligenci dědí po rodičích. Jeho oborem bude hydraulika.

Uchytí se jako profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Bude mít 3 vlastní děti: Bernharda Caesara, Klause Martina (1936–1939) a Davida (1939–1939), mladší synové ale zemřou na záškrt.

Eduard „Tete“ (1910–1965)

Syn Alberta Einsteina

Eduard, kterému ale všichni říkají Tete, má stejně jako jeho rodiče inteligence na rozdávání. V 21 letech je mu ale diagnostikována schizofrenie a několikrát skončí v psychiatrické léčebně.

Příbuzní se poté shodují, že medikace a elektrošoky jeho stav jen zhorší. Tete se věnuje hudbě a umění. S otcem se fatálně rozhádá. Naopak Mileva se o syna stará až do své smrti.

Bernhard Caesar (1930–2008)

Vnuk Alberta Einsteina

Bernhard svému příjmení ostudu rozhodně nedělá. Švýcarsko-americký inženýr pracuje ve Spojených státech a patentuje řadu elektrotechnických vynálezů a zlepšení. S manželkou Doris Aude (1930–2008) má 5 dětí.

Thomas Martin se živí jako anesteziolog v Kalifornii, Paul Michael nyní žije ve Francii a je hudební skladatel a houslista, Eduard Albert se vypracuje na úspěšného podnikatele s nábytkem v Los Angeles, Mira je muzikantka žijící se svou rodinou v Izraeli a Charles Quincy dělá mluvčího nemocnice ve Švýcarsku.

Foto: Pixabay
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz