Oba se podle židovské tradice týden neviděli. Stojí na louce pod svatebním baldachýnem zvaným chupa, aby si navzájem svěřili své životy. Abraham Einstein (1808–1868) a Helene Moosová (1814-1887) budou mít 7 dětí.
Prastarý rodokmen se chystá zauzlovat tak, že se divíme ještě dnes. A ano – geniální Albert Einstein na tom má lví podíl…
Hermann Einstein (1847–1902)
Otec Alberta Einsteina
Jeden ze šesti synů Abrahama a Helene, Hermann, miluje matematiku a vyniká v ní. Rád by studoval, ale rodina si to nemůže dovolit. Stane se obchodníkem. Nepříliš prosperující podnikání ho zavane až do italského Milana a Pavie.
Tou dobou je již ženatý s Pauline a mají dvě děti. Syna Alberta kvůli studiím zanechají u příbuzných v Mnichově. 10. října 1902 Hermann umírá na srdeční selhání.
Pauline Kochová (1858–1920)
Matka Alberta Einsteina
Vzdělaná a tichá Pauline si vezme Hermanna chvíli po 18. narozeninách. Stejně jako její nastávající, je i ona z židovské rodiny. Skvěle hraje na klavír a ráda maluje. Je to právě ona, kdo dovede Alberta v 5 letech ke hře na housle.
Když musí syna nechat v Mnichově, těžce to nese. V roce 1910 se ovdovělá Pauline stěhuje se sestrou Fanny a její rodinou do Berlína, o 4 roky později žije pro změnu u bratra Jacoba v Curychu. Její zdraví se však horší. Má rakovinu. Dožije u Alberta a Elzy, kde 20. února 1920 umírá.
Fanny Kochová (1852–1926)
Teta a tchyně Alberta Einsteina
Fanny je starší sestrou Pauline. Kromě ní má ještě dva bratry – Jacoba a Caesara. A právě u Fanny se udělá na Einsteinovic rodokmenu první uzel. Jak to? Děvče se totiž přivdá do stejného rodu, jako Pauline!
Bere si Rudolfa Einsteina, který je synem Raphaela Einsteina (1806–?) . A nyní je potřeba nenechat se zmást – Raphael (1839–1842) se totiž jmenuje i jeden z Hermannových šesti sourozenců.
V tomto případě jde ale o bratra dědečka Alberta Einsteina, tedy hned v úvodu zmíněného Abrahama. Už teď to zní zamotaně? A bude hůř!
Maja Einsteinová (1881–1951)
Sestra Alberta Einsteina
Marie, které nikdo neřekne jinak, než Maja, je se starším bratrem celý život jedna ruka. Jen v dětství to občas skřípe. Albert mívá agresivní záchvaty a hází po ní židle.
Maja vystuduje pedagogiku a jejím manželem se stane Paul Winteler – mimochodem syn profesora matematiky, který vyučuje Alberta. Děti mít nebudou. Maja uteče před sílící protižidovskou náladou v Itálii do Spojených států. Žije u bratra v Princetonu v New Jersey. Umírá 25. června 1951 na zápal plic.
Albert Einstein (1879–1955)
Držitel Nobelovy ceny za fyziku
I když je z židovské rodiny, navštěvuje katolickou obecnou školu. V Curychu dostuduje univerzitu – a narazí. Z počátku na žádné vysoké škole nemůže najít místo. Drzého mladíka nikdo nechce zaměstnat. Získá až místo na Švýcarském patentovém úřadě.
Roku 1911 se stává profesorem na pražské německé univerzitě. Bydlí i s manželkou Milevou v Praze v Třebízského ulici číslo 1215. Dnes se jmenuje Lesnická a „Einsteinův dům“ má číslo popisné 7. Manželům se ale v Čechách nelíbí, pobudou jen 3 semestry.
Albertův mozek začíná udivovat svět. O teorii relativity a vysvětlení fotoelektrického jevu slyšel téměř každý, ale málokdo ví, že Einstein se svým tehdejším studentem jménem Leó Szilárd (1898–1964) vynalezne také unikátní ledničku.
Génius umírá 18. dubna 1955 v Princetonu v New Jersey. Jeho popel bude rozptýlen na utajeném místě.
Mileva Marićová (1875–1948)
První manželka Alberta Einsteina
Od mala udivuje talentem na fyziku a matematiku. A tak se Mileva stane teprve 5. děvčetem v historii a jediným ze své generace, kterému se podaří proniknout do mužského světa studií na polytechnice v Curychu. Tam potká Alberta.
Pojí je vědecký zápal a přátelství, které přerůstá v něco víc. Mileva nakonec studia nedokončí kvůli vztahu s Albertem. Je mu vědeckou oporou a dodnes je otázkou, zda by řadu svých prací bez ní dokončil. Navíc založí rodinu. A Albert?
Na věrnost si nehraje a k manželce se začíná chovat s opovržením. Roku 1919 se rozvedou. Když v roce 1922 přebírá Nobelovu cenu, Milevu ani nezmíní. Ovšem o odměnu se s ní rozdělí – nechá ji milion dolarů.
Elsa Einsteinová (1876–1936)
Sestřenice a druhá manželka Alberta Einsteina
Je to podivuhodná svatba – Einstein si roku 1919 bere Einsteinovou. Elsa je totiž dcerou Fanny, takže Albertovou příbuznou hned ze dvou stran. Je rozvedená, jejím mužem byl textilní průmyslník Max Löwenthal.
S Maxem mají tři děti, ale dětství přežijí jen dcerky Ilse a Margot. Elsa si pak bere zpět rodné příjmení. Poměr Alberta a Elsy sahá ale už do roku 1912. Elsa není sice geniální, jako Mileva, ale není naivní.
Ví, že si bere sukničkáře, o kterého se bude starat jako o další dítko. Až později z objevené korespondence Ilse vyplyne, že se svého času pokouší Albert i o ni!
Lieserl (1902–?)
Dcera Alberta Einsteina
Je leden 1902 a Milevě se narodí v Novi Sadu, městě ležícím v dnešním Srbsku, dítko – nemanželská Lieserl. Aby se zabránilo ostudě i konci studií, dcerku… A zde nastává tápání po kusých informacích. Teorií je řada.
Mladý pár chce dítko utajit, takže se o něm dozvídáme až mnohem později z korespondence, kterou objeví Evelyn Einsteinová (1941–2011), adoptovaná dcera Albertova syna Hanse.
Dcerka je asi dána k adopci a zřejmě nepřežije epidemii záškrtu, která tou dobou vypukne.
Hans Albert (1904–1973)
Syn Alberta Einsteina
Hans Albert se narodí v době, kdy jeho otec pracuje na patentovém úřadě. S rodiči rok a půl žije na pražském Smíchově. I on vystuduje univerzitu v Curychu a není pochyb, že inteligenci dědí po rodičích. Jeho oborem bude hydraulika.
Uchytí se jako profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Bude mít 3 vlastní děti: Bernharda Caesara, Klause Martina (1936–1939) a Davida (1939–1939), mladší synové ale zemřou na záškrt.
Eduard „Tete“ (1910–1965)
Syn Alberta Einsteina
Eduard, kterému ale všichni říkají Tete, má stejně jako jeho rodiče inteligence na rozdávání. V 21 letech je mu ale diagnostikována schizofrenie a několikrát skončí v psychiatrické léčebně.
Příbuzní se poté shodují, že medikace a elektrošoky jeho stav jen zhorší. Tete se věnuje hudbě a umění. S otcem se fatálně rozhádá. Naopak Mileva se o syna stará až do své smrti.
Bernhard Caesar (1930–2008)
Vnuk Alberta Einsteina
Bernhard svému příjmení ostudu rozhodně nedělá. Švýcarsko-americký inženýr pracuje ve Spojených státech a patentuje řadu elektrotechnických vynálezů a zlepšení. S manželkou Doris Aude (1930–2008) má 5 dětí.
Thomas Martin se živí jako anesteziolog v Kalifornii, Paul Michael nyní žije ve Francii a je hudební skladatel a houslista, Eduard Albert se vypracuje na úspěšného podnikatele s nábytkem v Los Angeles, Mira je muzikantka žijící se svou rodinou v Izraeli a Charles Quincy dělá mluvčího nemocnice ve Švýcarsku.