Oni dva na rande. Dívka je nervózní, proto do sebe kopne sklenku koly. A pak to začne. „Škyt,“ vyloudí se z jejích úst. Chlapec se usměje, slečna se cítí trapně. Přemýšlí, co tento záludný projev začalo. To by jí zatím neřekli ani vědci.
Škubání a vyluzování zvuků, které bychom mohli popsat citoslovcem „škyt“. „To na tebe někdo myslí,“ konejší nás okolí, když se cítíme trapně, že nemůžeme přestat škytat. Zvláštní zvuky samozřejmě nevyluzujme proto, že si na nás zrovna někdo vzpomněl.
Proč tedy škytáme? Může za to vzduch. A také to, že se rychle najíme nebo napijeme syceného nápoje. Společný původ ale vědcům zatím není jasný.
Za všechno může vzduch
Záškuby má na svědomí naše bránice, která se sama stáhne, protože něco podráždí její nervy. Do plic vší silou začne proudit vzduch, rychlým tempem proudí i hrtanem, kde rychle uzavře hrtanovou příklopku. Právě její zaklapnutí vyvolá onen škytavý zvuk.
Průběh tedy známe, ovšem jej způsobuje několik faktorů, které spolu nemají na první pohled nic společného.
Škytám, škytáš, škytáme
Experti se předhánějí stejnou rychlostí vzduchu, kdo přijde škytavce na kloub. Pár původních důvodů sice najdou, logickou souvislost mezi nimi ale zatím neobjevili.
Asi se vám někdy stalo, že jste škytali po rychlém vypití syceného nápoje. „Hrtan v takové fázi nasytí vzduchové bubliny,“ říká americký lékař John P. Cuhna. Je to logické, kromě škytání se objeví i říhání. Jenže pak tu máme další příčiny, které nemají se vzduchem nic společného.
Nehltejte
Například přejedení jídlem. Podle expertů v takovém případě škytavku vyvolá překyselení organismu. Když navíc všechno rychle zhltneme, můžeme do těla dostat příliš rychle mnoho vzduchu.
Zvláštní cukavé stavy také vyvolává, když zkonzumujeme teplé jídlo a zapijeme jej ledovým pitím. „Opět se v našem těle mění prostředí a reakcí je škytání,“ dodává Cunha. Škytavku může ovšem vyvolat i stres. Rychlé dýchání umožní nasát příliš mnoho vzduchu a projevem je opět škytavka.
Jak se rychle zbavit škytavky?
Nejčastější radou, jak se zbavit škytavky, je napití se vody. Vždy to ale nepomáhá, proto někteří doporučují při polykání si ještě zacpat uši.
Mezi další rady patří, že máte nechat rozpustit v ústech kostku cukru nacucanou octem nebo že si máte ohryzek potírat ledovou kostkou. Zkuste si také lehnout na záda, pokrčte kolena a rukama je silně tiskněte do břicha.