Desítky antén ční k nebesům. Silné rádiové vlny zasáhnou útočící armádu kdekoli na Zemi. Zkratovaná elektronika vypoví poslušnost. Vojáci se hroutí k zemi. Ruce si tisknou k hlavě. Hlavní město nepřátel srovná se zemí mohutné zemětřesení. Do boje právě zasáhl tajemný systém HAARP.
Ve výšce 50 kilometrů nad zemským povrchem se rozprostírá jedna z vrstev zemské atmosféry, ionosféra. Ta fascinuje vědce přinejmenším od časů slavného vynálezce Nicoly Tesly (1856-1943).
„Musím zemi pevně uchopit, mám-li s ní zatřást,“ prohlásí slavný vědec. Výzkum využití ionosféry od jeho časů pokročil. Projekt HAARP je stavba, o které se nesnilo ani Teslovi.
Naučíme polární záři zpívat
Projekt HAARP neboli Vysokofrekvenční program pro aktivní průzkum polární záře se nachází nedaleko oblasti Gacona na Aljašce. Tvoří ho 48 antén tyčících se do výšky 22 metrů.
Takzvaný Ionospheric Research Instrument (Nástroj pro výzkum ionosféry) umí do atmosféry vypálit signál o výkonu 3600 kilowattů.
Jeho odraz pronikne lidským tělem na povrchu takřka stejně snadno jako tělem žáby ukryté ve vrstvách uhlí hluboko pod zemským povrchem. Vedlejším efektem podobného „rentgenování země“ je schopnost lokalizovat naleziště nerostů kdekoli na světě.
Co skutečně umí HAARP?
Právě schopnost proniknout pod zemský povrch kdekoli na planetě je jedním z nejlákavějších bonusů průzkumu ionosféry – přinejmenším pro americkou armádu, která výzkum původně financovala.
Nalézt podzemní bunkry na libovolném místě na Zemi znamená objevit jeskynní útočiště teroristů nebo tajná zařízení pro obohacování uranu, který slouží k výrobě jaderných zbraní.
Vhodně zvolená kombinace bomb pod křídly neviditelného bombardéru vyřeší problém všude na světě. Jiný problém byl aktuální už během studené války.
Renomovaný fyzik Bernard Eastlund (1938–2007) navrhne rozpálit ionosféru a usmažit v ní ruské rakety s jadernými hlavicemi dřív, než dosáhnou území USA.
Útok přijde z nebes
Celá ionosféra se stane bezdrátovým systémem pro přenos elektrické energie. Výboj zkratuje komunikační technologie jakékoli armády.
Tak nějak si ve svém patentu z poloviny 90. let 20. století představuje vojenské vyžití ionosféry společnost ARCO Power Technologies, která projekt HAARP v 90. letech 20. století využívá.
Dobře zacílený energetický výboj má zničit komunikaci nepřítele a zároveň zachovat spojení se spřátelenými jednotkami. Těm prý HAARP dokáže zajistit také vhodné počasí.
„Úprava počasí je možná například redukcí proudění větru ve vyšších vrstvách atmosféry, která bude působit jako čočka nebo zaostřovací zařízení,“ píše se v jednom z patentů společnosti.
Poroučíme větru, mozku
Podle některých expertů se elektromagnetické vlnění dá použít ke změnám lidského uvažování. Některé vysílané frekvence patrně dokážou změnit elektromagnetické signály v lidském mozku. Vojáci by mohli trpět halucinacemi nebo dezorientací.
Geofyzik Gordon J. F. MacDonald (1929–2002) tvrdil, že elektromagnetické impulzy, které dokáže HAARP vysílat, dokážou vyřadit z provozu mozky všech lidí v dotčené oblasti.
Má sklony k otřesům?
Kniha spisovatele Nicka Begicha Angels Don‘t Play This HAARP (Na tuhle HAARFU andělé nehrají) popisuje účinky silného záření zacíleného do nitra kontinentálních zlomů při geofyzikální válce.
Nejen na základě jeho knihy vydá venezuelská státní televize prohlášení, že americký HAARP dokáže vyvolat cílené zemětřesení.
Otřesy v Číně v roce 2008, na Haiti v roce 2010 a o rok později v Japonsku způsobil prý právě HAARP. Americká vláda toto tvrzení popírá.