Skip to content

Steve Jobs: Vizionář a génius moderní doby!

„Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv.“ Tato slova patří jedné z nejvýraznějších postav dějin počítačů Stevu Jobsovi. Právě on založil společnost Apple a stál u zrodu takových zařízení jako je mp3 přehrávač iPod nebo tablet iPad.

Apple vznikl v roce 1976 a díky osobnímu počítači Apple II se stal záhy úspěšnou firmou. Přerod garážové firmy v instituci se stamilionovými obraty však Jobsovi příliš nevyhovoval, v rámci firmy proto založil divizi Macintosh.

Mladý Steve Jobs a jablko.

Ta v roce 1984 představila stejnojmenný počítač, nad nímž počítačoví experti kroutili hlavami. Místo složitých příkazů se totiž ovládal pomocí myši a menu.

Investice do APlle se vyplatila i Forrestu Gumpovi.

Macintosh komerčního úspěchu nedosáhl, především kvůli ne zcela ideálnímu softwaru. Třenice kolem nepovedeného projektu vedly k tomu, že Jobs byl managementem v květnu 1985 z Apple vyhozen.

„Klíčová je kvalita. Někteří lidé nejsou zvyklí na prostředí, kde je očekává dokonalost. Kvalita je důležitější než kvantita.“

Poté se věnoval filmové počítačové animaci, do Applu se vrátil po 12 letech. Pod jeho vedením skomírající firma brzy dosáhla tolik potřebného oživení, zvýšila prodeje a na trh uvedla řadu nových produktů.

Přístroj, který do značné míry změnil svět.

„Zůstaňte hladoví, zůstaňte pošetilí,“ řekl Jobs jako své poselství na jedné ze svých přednášek. „Váš čas je omezený, proto nežijte život někoho jiného. Proto se neřiďte tím, co si myslí jiní lidé, nenechte svou intuici utopit v názorech ostatních, dělejte to, co cítíte jako správné,“ vzkázal zas jindy. Buddhista Jobs zemřel na rakovinu 5. října 2011 ve větu 56 let.

Foto: Engadget, lalalandstudios, Flickr, Fox News, Verge
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …