Skip to content

Zákeřná kudlanka samečka nezabije, žere jej zaživa!

Snad žádný hmyz není tak dokonale vybaven k lovu a zabíjení jako kudlanky. Kromě instinktu zabijáka nás na kudlankách fascinuje jejich nemilosrdná dohra sexuálního rituálu, kdy samička jednoduše kopulujícího samečka sežere.

A nejen to – ona ho během milostného aktu často požírá zaživa!

Pohlavní akt začíná opatrným přibližováním samce, který čeká na vhodný okamžik. Pak na samičku naskočí a zachytí se předníma „loupeživýma“ nohama. Páření probíhá dvanáct i více hodin. Je známo, že samice během páření požírá svého partnera, k tomu ale nedochází ve všech případech.

Není zcela jasné, proč to kudlanka dělá, ale v prvé řadě je tak zřejmě zajištěna vyšší kvalita vajíček a výživa samice v období, kdy to nejvíce potřebuje.

Jak loví kudlanka

Loupeživé nohy – tak se označují přední končetiny kudlanek, které se přeměnily v dokonalý lovecký nástroj. Stehno a holeň jsou z vnitřní strany vybavené trny a kudlanka je v klidu skládá k sobě jako zavírací nůž.

Dokonalé prostorové vidění jí umožňuje přesný odhad, kdy se kořist dostane na dosah. Pak končetiny vymrští do plné délky, do oběti zasekne jejich trny a zase je prudce sklapne. Zbývající čtyři končetiny jsou dost silné na to, aby se kudlanka i s mnohem větší kořistí udržela na svém místě.

K lovení používá svoje silné nohy.

Dokonale splynou s prostředím

Chycení kořisti předchází často dlouhé vyčkávání. Kudlanky mají krycí zbarvení a na potravu většinou číhají strnule, aby se pohybem neprozradily. Někdy naopak pohyby napodobují list či větvičku ve větru.

Některé druhy se specializují na lov v květech a číhají na hmyz, který zde hledá květový nektar. Kudlanky dokážou ulovit i mláďata menších druhů hadů či ještěrů a jsou zaznamenány případy, kdy jim padl za oběť drobný kolibřík.

Ptáci versus kudlanky

Ptáci se podle výsledků nové mezinárodní studie stávají častou kořistí kudlanek, a to všude na světě, kde kudlanky žijí. Nejde tedy o jeden nebo dva druhy, ptáky loví podle vědců 12 druhů kudlanek! A může jich být i víc, jen je ještě nikdo při požírání ptáků nepřistihl.

Celkem logické pak je, že ve všech případech byly při lovu ptáků přistiženy samice, které jsou mnohem větší než samečci. Ani výběr kořisti se neomezuje na jeden či dva druhy, v ulovených opeřencích vědci rozpoznali 24 ptačích druhů!

Častou kořistí kudlanek se stávají i ptáci.
Foto: Shutterstock.com, Tom Vaughan
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …