Svoji tvůrčí invenci prokáže Archimedes kromě zákona o tělese ponořeném do kapaliny i jako architekt válečných strojů. Když se jeho rodné Syrakusy ocitnou ve válce s Římem, neváhá a vyráží svému městu na pomoc.
Z Archimeda (287–212 př. n. l.) vědce zahloubaného v abstraktních naukách se jako mávnutím proutku stává zdatný obránce svého milovaného rodiště. Proti Syrakusám tehdy vytáhne římský vojevůdce Marcellus (268–208 př. n. l.).
Římané útočí hned ze dvou stran. Syrakusané se děsí.
„Tak hrozné síle nedokážeme odolat,“ šíří se městem panika. Obrana už je ale připravena. „Nyní spustil Archimedes svoje stroje.
Na pozemní vojsko létaly střely různého druhu a obrovské kamenné bloky, které dopadaly s hlukem a neuvěřitelnou rychlostí, rozdrtily svou vahou všechny, kteří se nekryli,“ líčí události řecký filozof Plútarchos (46–127 n. l.).
Hrůzná podívaná
Archimedes se ukrývá za hradbami, odkud se proti římským lodím vysunují beranidla a potápí je, jinde se plavidla ocitají v jakýchsi železných kleštích nebo jimi obránci pomocí lan a háků točí dokola. Podle Plútarcha jde o hrůznou podívanou.
Do toho ještě Archimedes zapaluje římské lodě odrazem soustředěných slunečních paprsků od vyleštěných štítů používaných jako zrcadla.
Zmiňuje se o tom jako první lékař Galenos (129–199) a teprve experiment řeckého vědce Ionnise Sakkase z roku 1973 skutečně potvrzuje pravdivost. Díky Archimedově promyšlené obraně se obléhání protáhne na dva roky. Pozornost Syrakusanů ale postupně klesá.
Kdo to ruší kruhy?
Vítanou příležitostí je pro Marcella nakonec svátek bohyně Artemis, kdy obyvatelé města zdatně popíjí. Archimédes do sebe sice neobrací jeden pohár vína za druhým, ale je zabraný do svých vědeckých úkolů. Má totiž jednu velkou slabost.
Když se ponoří do matematických úvah, vůbec nevnímá okolí. A to se mu vymstí. Z ničeho nic se před ním zjeví římský voják s nataženým mečem. „Následuj mne k Marcellovi,“ vyzve ho.
Vědec ale právě kreslí klacíkem do písku jakési geometrické obrazce a v duchu počítá úlohu. „Neruš mé kruhy,“ odbude proto vojáka. Prchlivý bojovník ale učence vzápětí probodne.