Domů     Záhadný mozek: Nejvýkonnější počítač ve vesmíru ukrývá naše lebka!
Záhadný mozek: Nejvýkonnější počítač ve vesmíru ukrývá naše lebka!
17.1.2019

Lidský mozek patří mezi nejméně probádané orgány našeho těla. Řídí celý náš organismus, jeho fyzické i psychické procesy. Kolik jeho kapacity využíváme a jak funguje tento nejsložitější počítač ve vesmíru?

Zajímavosti:

Každý den máme zhruba 70 000 myšlenek.

Přibližně 77–78 % mozku tvoří voda.

Mozek pracuje, i když spíme. Během spánku opakuje a třídí zážitky minulého dne a učí se z toho, co jsme během něj prožili.

Mozek se vyvíjí až do 40 let věku jedince.

Mozek je nejhladovější orgán lidského těla – i když tvoří pouze 2 % váhy těla, požaduje asi 20 % celkového příjmu glukózy.

Každý člověk v sobě ukrývá nejúžasnější, zároveň i nejsložitější zařízení v celém vesmíru – lidský mozek. Na první pohled vypadá jako ohromné jádro vlašského ořechu o hmotnosti přibližně 1,5 kg.

Přesto dokáže tento orgán řídit a kontrolovat veškeré tělesné a duševní funkce těla. Umožňuje nám myslet, cítit a jednat, ale především je díky němu každý člověk naprostým unikátem. Přesto nám ale mozek stále zůstává v jistém směru záhadou.

Mozek plný rýh

Na první pohled vypadá mozek jako pomačkaný. Za to mohou rýhy a závity, které zvětšují vnější plochu mozkové kůry. V tomto případě platí, že čím více „vrásčitý“ povrch je, tím lépe. Za svou našedlou barvu vděčí neuronům neboli nervovým buňkám.

Ty vzájemně propojuje nepředstavitelné množství spojení. Díky tomu mozek pracuje komplexně a neustále zpracovává a vyhodnocuje obrovské množství informací.

Stejné, a přece tak rozdílné

Mozek se dělí na dvě poloviny, které nazýváme hemisféry. Navzájem se ale bez sebe neobejdou. Spojuje je složitá nervová síť, díky které se informace přenáší z jedné půlky do druhé a vzájemně spolu komunikují.

Tento přenos se děje pomocí obrovského množství elektrických signálů mezi neurony. Hemisféry koordinují protilehlou polovinu těla a mají rozdílné funkce.

Rozum a cit

Levá hemisféra má na starost především jazykové a matematické schopnosti a logické myšlení, pravá naopak kontroluje zrakově prostorové schopnosti, intuici, emoce a umělecké schopnosti. Hlavní rozdíl spočívá v tom, jak informace zpracovávají.

Pravá polovina pracuje hlavně s velkým obrazem, zatímco levá se zaměřuje na malé detaily, které potom vyhodnocuje.

Jak přemýšlejí muži a ženy? Odlišně!

A právě hemisféry jsou jedním z důvodů, proč se přemýšlení mužů a žen značně liší. Mužský mozek je sice asi o 20 gramů těžší, nemá to však jakoukoli souvislost s mírou inteligence.

Muži mají tendenci se soustředit hlavně na racionální principy a spíše analyzují. Je to tím, že používají především levou polovinu mozku, která je nepatrně větší než pravá. U žen je situace poněkud složitější, jelikož využívají mnohem více obou hemisfér.

Emocionální pravá hemisféra se u nich pak lépe napojuje k analytické části. Tento fakt pak může vysvětlovat, proč jsou ženy emotivnější a citlivější.

Muži a ženy používají jinak svoje hemisféry
Muži a ženy používají jinak svoje hemisféry

Rozdílné typy paměti

Jednou z nejzáhadnějších oblastí mozku je lidská paměť. Z biologického hlediska se vytváří posilováním vzájemných spojů mezi neurony. Platí tedy, že čím více těchto vazeb vznikne, tím se paměť zlepšuje.

Zeptá-li se vás někdo, co jste dělali v blízké minulosti, většinou se vám díky zrakové paměti vynoří obraz vzpomínky. Není to ale jediný druh paměti. Kromě té zrakové využíváme i sluchovou, ale také mechanickou. Jako příklad se dá uvést jízda na kole. Naučíme se ji a zapamatujeme si ji navždy.

Lže nám paměť?

Kromě toho, že se díky paměti ukládají v mozku fakta a události, má ještě další funkce. Kdykoli si totiž člověk na nějakou událost vzpomene, více či méně ji pokaždé pozmění. Nefunguje na podobném principu jako kamera.

To znamená, že se vzpomínky člověka mohou v paměti aktivně přetvářet. To, co si pamatujeme, je tedy hluboce ovlivněno tím, co jsme v danou chvíli očekávali, že uvidíme.

Například pokud se zeptáme očitých svědků na „srážku aut“ místo na „dopravní nehodu“, zvýšíme pravděpodobnost, že si mylně vzpomenou na neexistující rozbité sklo na silnici.

Věda zatím nedokázala zcela objasnit, jak naše paměť funguje, ani kde se uchovává a jakou formou. Podle vědců má na starosti vytváření paměťové stopy hypothalamus, ve kterém probíhá během celého života tvorba nových buněk.

Proč si ale nepamatujeme všechny vzpomínky? Kdybychom si totiž všechno pamatovali, mozek by zkolaboval kvůli přetížení.  Proto jednotlivé vzpomínky postupem promazává.

Vědcům se ještě stále nepodařilo zjistit, jak funguje naše paměť.
Vědcům se ještě stále nepodařilo zjistit, jak funguje naše paměť.

To už se mi jednou stalo!

Občas se lidem stává, že mají pocit jednou prožité situace. Tomuto stavu se říká déja vu. Existuje několik teorií, které tento pocit vysvětlují.

Jedna z nich nachází příčinu v časovém sladění mezi hemisférami, jejich neustálá komunikace vyvolává totiž obecně iluzi jednoty.

Pokud však dojde ke krátkému zpoždění z nedominantní části, převládající strana obdrží stejnou informaci dvakrát a nedokáže odlišit, jestli se situace stala před sekundou, nebo před rokem. Tím vyvolává dojem, že už jsme danou scénu jednou prožili.

Perfektní lidský počítač

Někteří lidé přirovnávají mozek k počítači. Rozdíly mezi nimi jsou ale znatelné. Zatímco počítače jasně vedou v rychlosti a přesností jednotlivých výpočtů, mozek si zase snáze poradí s komplexními úkoly.

Například ani ten nejdokonalejší počítač dodnes nerozpozná obličeje, nezasměje se vtipu nebo nepřipraví jídlo. Navíc mozek zpracovává celkem 38 000 trilionů operací za sekundu pomocí 3584 terabajtů operační paměti.

Naproti tomu nejvýkonnější počítač na světě disponuje 413x nižším výkonem a 481x menším množstvím operační paměti. Proto počítač nikdy nedokáže to, co mozek ukrytý v naší hlavě.

Mozek v mnoha ohledech stále překoná počítač.
Mozek v mnoha ohledech stále překoná počítač.

Co dělá člověka člověkem?

A co nás ještě výrazně odlišuje od strojů? Štěstí, zuřivost, láska nebo nenávist. To je jen malá část citů, které z nás dělají, to, co jsme, a odlišují nás. Všechny tyto emoce mají trojrozměrný charakter.

První dimenze je ta, jak se člověk cítí, zda je například šťastný nebo smutný. Druhý rozměr se týká tělesných změn, které nastávají během emocí a jež nedokážeme vědomě kontrolovat. Známými příklady jsou například husí kůže, zčervenání, nebo naopak zblednutí.

Třetím je pak chování spojené s příslušnou emocí, může to být pláč nebo smích. To nedokáže žádný přístroj, ba ani žádný jiný živočich, a činí z nás tak unikátní bytosti.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz