Skip to content

Záhadný kraken: Jde o opravdového tvora?

Obří vodní příšera, která dokáže zničit i velkou loď. Legenda nebo realita, která zatím nerušeně odpočívá na dně oceánu? To je v posledních letech stále živější téma k diskusi.

Podle legend je kraken mořskou nestvůrou s chapadly a délkou i několik desítek metrů. Dánský biskup a přírodovědec Erik Pontoppidan v 18. století popisuje krakena jako plovoucí ostrov, který na dno stáhne i válečný koráb.

Kolem roku 1750 se prý kraken objevil na pobřeží v norské oblasti Alstahaug a před pár lety našel paleontolog Mark McMenamin pozůstatky pravěkého ryboještěra se zraněními způsobenými obrovským hlavonožcem.

Kraken prý dokázal zničit celé lodi.
Kraken prý dokázal zničit celé lodi.

Tajemná krakatice

Podle vědců za legendami o krakenovi nejspíš stojí tvor jménem krakatice obrovská. Ta prý může mít i více než 15 metrů a oči velké jako lidská hlava. Tajemnost tohoto hlavonožce dokládá, že se první exemplář podařilo vyfotit až v roce 2004.

„Jak může něco tak velkého žít v oceánech, aniž bychom to doposud nenafilmovali?,“ ptá se americký oceánolog Edith Widder a potvrzuje, že oceány jsou stále neprozkoumané území.

Foto: theconversation.com, www.ceskatelevize.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články