Domů     Záhadná smrt Jurije Gagarina: Co se mu stalo osudným?
Záhadná smrt Jurije Gagarina: Co se mu stalo osudným?
19.7.2019

Rus Jurij Gagarin byl prvním člověkem, který dne 12. dubna 1961 obletěl Zemi. Hrdina Sovětského svazu zemřel za dosud nevyjasněných okolností spolu se svým instruktorem při cvičném letu v roce 1968. Teorií ohledně příčiny zřícení jeho letounu je několik. Která je nejpravděpodobnější?

Jurij Gagarin (1934–1968), první člověk ve vesmíru, se po svém návratu na Zemi stal Hrdinou Sovětského svazu (čestný titul) a oslavovanou celebritou. Místo létání byl ale nucen věnovat se besedám s lidmi doma i v zahraničí.

I tak se mu podařilo začít studovat na Žukovského akademii, studia dokončil v roce 1968. Toužil se vrátit do kosmu, ale tušil, že mu to už nebude umožněno.

Byl pouze náhradníkem Vladimira Komarova (1927–1967) pro let Sojuzu 1 v dubnu 1967, který ovšem skončil tragicky. Chtěl se plně věnovat létání, aby mohl být jmenován velitelem oddílu kosmonautů, to už ale nestihl. Zahynul při rutinním tréninkovém letu.

Zkušený pilot?

I když se k řízení letadla vrátil Gagarin už v roce 1963, létal málo a s přestávkami, proto raději vždy s instruktorem. Počet nalétaných hodin mu rostl velice pomalu, před posledním letem činil jen 340 hodin.

Naplno se létání začal věnovat až od 13. března 1968, kdy do osudového zřícení dne 22. března uskutečnil 18 letů o délce přes 7 hodin.

Létal z vojenského letiště Čkalovskij, asi 2 km od Hvězdného městečka, kde se uskutečňovala příprava kosmonautů před lety do vesmíru.

Gagarin neměl moc nalétaných hodin.
Gagarin neměl moc nalétaných hodin.

Nešťastný den D

Dopoledne 27. března 1968 měl Gagarin provést poslední let s instruktorem na cvičném stroji MiG-15UTI kvůli kontrole techniky pilotáže před samostatnými lety na MIGu-17, které byly naplánované na odpoledne.

Gagarinovým instruktorem byl zkušený letec, plukovník Vladimir Serjogin, rovněž Hrdina Sovětského svazu. Vzlétli v 10:19 hodin. O 6 minut později zahájil Gagarin v určené výšce 4200 metrů trénink, jehož splnění ohlásil v 10:30 a žádal o svolení k návratu.

O minutu později se letoun zřítil k zemi, jeho trosky byly nalezeny o několik hodin později u vesnice Novoselovo, asi 65 km od místa výcviku. Co se stalo?

Zameťme to pod stůl

Hned 28. března byla jmenována vládní komise, v čele s tajemníkem ÚV KSSS Dmitrijem Ustinovem (1908–1984), která měla vyšetřit příčinu Gagarinovy nehody. Ovšem bylo nad slunce jasnější, že případný viník by se potýkal s tvrdým odsouzením ze strany veřejnosti.

Politicky neúnosné bylo obvinění dvou hrdinů Sovětského svazu z chyby, stejně jako prohlášení o selhání techniky či nepořádku na letišti.

Nakonec komise došla k závěru, že pravděpodobnou příčinou neštěstí byl prudký úhyb před mrakem, nebo balónovou sondou, s následným přechodem letounu do vývrtky v obtížných meteorologických podmínkách.

Celá záležitost s nehodou byla zametena pod stůl.
Celá záležitost s nehodou byla zametena pod stůl.

Laxní dodržování předpisů

Na letišti Čkalovskij docházelo k porušování bezpečnostních předpisů dnes a denně, což bylo Serjoginovi často vytýkáno. Nejinak tomu bylo i toho osudového dne.

Předběžné přípravy se instruktor zřejmě vůbec nezúčastnil a letové listy pro sebe i Gagarina podepsal, namísto řídicího létání, sám.

Největší chybou byl start posádky ještě před přistáním letadla meteorologického průzkumu, takže neměli aktuální informace o počasí.

Vodka na posilněnou

Spekuluje se rovněž o tom, že se oba piloti před letem posilnili vodkou. To je ale nesmysl, odhalily by to předletové testy, navíc ani pozdější rozbory jejich krve to neprokázaly. Zpochybňována byla i jejich psychická pohoda před letem.

Serjogin se před nástupem do letounu pohádal s nadřízenými. Během letu pak mohl dostat infarkt a jeho tělo se navalit na řízení.

Gagarina zase mohl trápit zdravotní stav jeho ženy Valji, která se v nemocnici zotavovala z operace slepého střeva a on ji měl po splnění letů v plánu navštívit.

Špatná hermetika kabiny

Svůj podíl na neštěstí mohl mít i samotný letoun. Stroj MiG-15UTI, ve kterém Gagarin se Serjoginem letěli, byl v té době již 12 let starý. Měl za sebou 2 celkové generálky a čtyři generálky motoru.

Ač poměrně spolehlivá, nebyla tato tréninková dvousedadlová stíhačka v roce 1968 už žádným moderním strojem. Proto se hovoří o možnosti technické závady.

Jednou z hypotéz byl nedovřený vyrovnávací ventil v kokpitu letounu, kvůli kterému nebyla kabina hermeticky uzavřena. Proto se piloti možná rozhodli pro předčasný návrat.

Při Serjoginově střemhlavém sestupu pak postihla oba piloty hypoxie, proto nebyli schopni letoun včas vyrovnat.

Letoun už byl zastaralý a měl na nehodě svůj podíl.
Letoun už byl zastaralý a měl na nehodě svůj podíl.

Co způsobilo špatné počasí

Podrobnou analýzou Gagarinova posledního letu se zabýval také český letec Josef Pavlík. Ten spatřuje příčinu pádu kosmonautova stroje v kombinaci špatného počasí a tzv. iluze za letu.

Svojí měrou k tomu zřejmě přispěly i přídavné nádrže, které výrazně zhoršovaly manévrovací schopnosti letadla.

Hlavní hrubou chybou však bylo už jen to, že piloti odstartovali, aniž by měli aktuální informace o počasí, které se navíc zhoršovalo – oblačnost a déšť se sněhem.

Je možné, že když zjistili, že hranice mraků sahá až do 450 metrů místo avizovaných 1000, rozhodli se ukončit cvičení a vrátit se na letiště.

Gagarinova pilotní chyba

Přesný důvod svého brzkého návratu však řídicímu středisku neozřejmili. Podle Pavlíka mohl Gagarin při provádění zatáčky potřebné k vrácení se na letiště udělat chybu, po níž začalo letadlo po křídle padat.

Oba piloti zřejmě při letu v mracích podlehli iluzi a ztratili prostorovou orientaci. Prudký manévr také mohl způsobit odchylky v údajích umělého horizontu, kterým se Gagarin při zvýšené oblačnosti řídil.

Po havárii se navíc ukázalo, že palubní výškoměr byl špatně nastavený, což byla další osudová chyba. Co se dělo potom?

Jednou z verzí je i to, že udělal Gagarin chybu.
Jednou z verzí je i to, že udělal Gagarin chybu.

Katapultovat se nepokusili …

Když vylétli z mraků, podařilo se jim sice s velkou pravděpodobností zorientovat se a snažili se pádu zabránit, nezbývalo jim ale dost času. Respektive chyběla jim k tomu potřebná výška.

O katapultáž se ani nepokusili, zřejmě do poslední chvíle věřili, že se jim podaří pád vybrat. Tomu odpovídá i to, že MiG narazil na zem spodní částí trupu.

Není však jisté, zda se někdy skutečný průběh letu a příčiny pádu dvou Hrdinů Sovětského svazu podaří plně objasnit. I přes svůj tragický osud však Gagarin zůstává pro celý svět prvním člověkem, který obletěl naši planetu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Věda a technika
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Věda a technika
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Věda a technika
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
věda a technika
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex. A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance! Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak? V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí mláďata, […]
Jak se množí mořské korály? Na záchranu korálových útesů nám zbývá tak osm let…
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu!   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou korálových útesů pomocí řízeného tření. Tento proces zahrnuje výběr zdravých korálů, jejich přípravu na tření, stimulaci tření, sběr vajíček a spermatu, jejich oplodnění a následné pěstování embryí v laboratoři. Po […]
Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
Naposledy lidé přistáli na Měsíci v roce 1972. Po jeho povrchu se žádný člověk neprocházel už víc než půl století. To se má brzy změnit. Cílem vesmírného programu Artemis ale není jen další přistání – Měsíc by se měl stát mezistanicí pro cesty mnohem dál.   Je 16. listopadu 2022, krátce po půlnoci. V řídicí místnosti vesmírného […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.