Už před 100 lety došlo k objevu ostatků Plinia staršího (23–79 n. l.), římského generála, který roku 79 n. l. řídil evakuaci Pompejí, ohrožených výbuchem sopky Vesuv. Archeologové ale tenkrát nevěřili, že opravdu jde o slavného hrdinu.
Na krku měl totiž zlatý náhrdelník a na rukou zlaté náramky. „Římský velitel by nechodil oblečený jako kabaretní tanečnice,“ mysleli si tehdy archeologové. Dnešní odborníci ale zastávají jiný názor.
Podle nich je muž oblečený do uniformy vysokého římského námořního důstojníka opravdu Plinius. Odpovídá tomu místo nálezu i předpokládaný věk ostatků.
Odpověď přinesly testy
Nakonec odpověď přinesly rozsáhlé analýzy. Například pomocí zkoumání složení zubů se stanovuje původ těla – Plinius pocházel z města Como.
Chemické rozbory stopových prvků na zubech a kostech totiž dokážou určit, kde mrtvý strávil dětská léta i kde žil několik let před svou smrtí. Vědci nakonec provedli řadu testů a výsledky uveřejnili na počátku roku 2020.
První vědecká studie
Podle nich lebka opravdu patří Pliniovi, ovšem čelist náleží jiné osobě. Podle izotopů a testů DNA zřejmě patří Afričanovi, který vyrostl v severní Itálii. Mohlo jít o Pliniova otroka.
„Toto je první vědecká studie údajných pozůstatků Plinia Staršího a vodítka, která se objevila, zvyšují pravděpodobnost, že je to on,“ řekl tehdy o lebce historik umění Andrea Cionci.