Domů     Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
30.6.2024

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia.

Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?

Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu však zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit nepříjemnými obtížemi v podobě bolesti zad.

Mezi hlavní příčiny bolesti zad patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná, závažnější onemocnění.

Záda bolí všechny generace. FOTO: Freepik
Záda bolí všechny generace. FOTO: Freepik

Tři typy bolesti zad

Páteř člověka zabírá přibližně 35 % tělesné výšky, je tvořena 33 až 34 obratli, mezi kterými se nacházejí měkké meziobratlové ploténky. Páteří probíhá mícha, kterou chrání. Obecně se rozlišují tři typy bolestí zad.

Mezi ty nejhorší patří bolesti vyvolané závažným onemocněním páteře, kdy se jedná o záněty, infekce, zlomeniny či nádory. Pokud dojde při úrazu páteře k porušení míchy či z ní vystupujících nervů, může dojít až k ochrnutí těla.

Páteř může být rovněž stižena nejrůznějšími deformitami, které se vyvinou v průběhu růstu, jakými jsou například skolióza či hyperkyfóza, se kterými mohou být rovněž spojeny bolesti zad.

Počítač v práci, počítač doma. Nic pro naše záda. FOTO: Freepik
Počítač v práci, počítač doma. Nic pro naše záda. FOTO: Freepik

Bolesti z přetížení i špatného držení těla

Nejčastějším typem bolesti zad jsou ale takzvaně prosté bolesti, které mají obvykle mechanický původ v přetěžování či špatném držení těla. Až 90 % takto postižených pacientů se však uzdraví do 6 týdnů;

nicméně bez trvalé úpravy pracovních návyků či správné volby odpočinku se problém velmi často opakuje.

Posledním typem jsou pak neuropatické bolesti zad, jež jsou způsobené postižením nervových kořenů, jako jsou například výhřezy plotének, zúžení páteřního kanálu nebo útlak nervu. Bolest je při nich ostrá a často vystřeluje do dolních končetin. Jejich náprava je většinou chirurgická.

Správné držení těla vám ukáže fyzioterapeut. FOTO: Freepik
Správné držení těla vám ukáže fyzioterapeut. FOTO: Freepik

Akutní versus chronické bolesti

Bolesti zad můžeme rozdělit rovněž podle délky trvání obtíží, a to na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa a bývá zpravidla způsobena přetížením svalů, případně vzniká při výhřezu ploténky. Obvykle do 3 týdnů vymizí.

Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji nejčastěji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Blok krční páteře je častý problém. FOTO: Freepik
Blok krční páteře je častý problém. FOTO: Freepik

Blokády páteře

Lékaře lidé nejběžněji vyhledají právě s akutní bolestí, která bývá lokální, bez či s vyzařováním do končetin nebo trupu. Bývá spojena s blokádou krční, hrudní nebo bederní páteře, jež si někdy vyžaduje vynucenou, nepřirozenou polohu páteře.

Občas může být bolest zad doprovázena nevolností, zvýšeným pocením či závratěmi. Nejběžnějšími akutními problémy se zády jsou akutní krční blokáda, bolest mezi lopatkami a akutní lumbago.

Přetížení krční páteře

Akutní krční blokáda vzniká zpravidla po náhlém prudkém nekontrolovaném pohybu hlavou, po opakovaném jednostranném přetížení krční páteře, například v důsledku nošení břemen, po celkovém prochladnutí nebo při nevhodné poloze krku a hlavy při spánku.

Poté dojde k funkčnímu postižení krční páteře, které se vedle bolesti projeví omezením pohyblivosti všemi směry a nepřirozeným držením hlavy k jedné straně. Může se objevit i závrať, nevolnost, zvracení a zvýšené pocení.

Někdy stačí špatná poloha při spánku. FOTO: Pexels
Někdy stačí špatná poloha při spánku. FOTO: Pexels

Bolest mezi lopatkami

Dalším bolestivým akutním onemocněním zad je blokáda hrudní páteře, která nejčastěji vzniká v její horní, pohyblivější části (přechod mezi krční a hrudní páteří), případně v přechodu mezi hrudní a bederní páteří.

Příčinou blokády je často nevhodné držení těla při práci, mechanické přetížení, prudký pohyb do rotace nebo nevhodná poloha při spaní. Nejčastějším projevem bývá bolest mezi lopatkami, případně při dýchání, může vyzařovat do ramen či šíje.

Bolest se nevyhýbá ani mladým lidem. FOTO: Freepik
Bolest se nevyhýbá ani mladým lidem. FOTO: Freepik

Starý známý houser

Lumbago (neboli houser či ústřel) je pak akutní blokádou v oblasti bederní páteře, často se objevuje po náhlém předklonu s rotací nebo po prudkém zvednutí těžkého břemene z předklonu do záklonu.

Typická je těžká blokáda s poruchou držení do vynucené polohy v předklonu, omezení až nemožnost určitých pohybů, zejména do rotace, spojených s bolestí. Někdy je přítomná chůze s lehkým vybočením na jednu stranu.

Může se vyvinou i v důsledku dlouhodobého držení ve vynucené poloze, například při jízdě autem, při nadměrné fyzické práci, prochladnutí či podklouznutí.

Přetížené svaly, zablokované klouby a vyhřeznuté ploténky

U těchto akutních blokád vzniklých náhlým prudkým pohybem jsou typická natržení nebo natažení svalových vláken, blokády kloubů, někdy i s výraznějším poškozením, prudkým pohybem může dojít i k vyklenutí či vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Svalové spazmy postihují hlavně ochablé a nedostatečné zatěžované svaly podél páteře. Zdrojem bolesti je pak lokální otok s doprovodnými změnami.

Bolest vystřeluje i do nohou. FOTO: Freepik
Bolest vystřeluje i do nohou. FOTO: Freepik

Léčba klidem na lůžku

K léčbě těchto akutních bolestí doporučují lékaři krátkodobý klid na lůžku, i když obecně doporučovaný při bolestech zad není. Na přechodnou dobu lze používat i krční límec.

Následně by se měl pacient postupně zapojit do běžných denních činnost, a postupně zvyšovat zátěž, s vynecháním zatěžujících činností.

Při výrazných bolestech jsou předepisována i farmaka k jejich zmírnění, nejčastěji ta s obsahem paracetamolu, případně nesteroidní antirevmatika.

Obstřiky a rehabilitace

Často používanou metodou v případě akutní lokalizované bolesti jsou i obstřiky. Akutních obtíží se pacienti obvykle zbaví do 2-4 týdnů.

Následně je jim doporučena léčebná rehabilitace, která napomáhá obnově pohybových funkcí, zároveň pomáhá měnit zažité, nesprávné pohybové stereotypy. Doprovodným řešením jsou i rehabilitační masáže a zvýšení pohybové aktivity.

Rehabilitace může pomoci výrazně. FOTO: Pexels
Rehabilitace může pomoci výrazně. FOTO: Pexels

Nervy v ohrožení

Dalším typem bolesti zad jsou ty s potenciálním ohrožením nervového systému. Sem se řadí například vyklenutí či výhřez meziobratlových plotének. K tomu může opět dojít v oblasti krční, hrudní či bederní páteře.

K vyklenutí ploténky dojde často nevhodným pohybem a provází jej i útlak nervů v páteřním kanálu. Je to doprovázeno intenzivní, bodavou bolestí prostupující celým tělem.

Výhřez ploténky

K výhřezu dochází ve chvíli, kdy praskne vazivový prsten a rosolovité jádro ploténky je vytlačeno do okolního prostoru. To může vést ke zúžení míšního kanálu nebo dráždění a utlačování nervových kořenů, které vystupují z míchy ven.

Postižení kořene se projeví intenzivní bolestí vyzařující do prstů horních či dolních končetin, která nereaguje na léčbu analgetiky. Zvednutí natažené nohy vleže tak vyvolá ostrou bolest zad. Je snížena i citlivost končetin či jejich svalová síla.

U míšní komprese se rovněž objevuje porucha citlivosti končetin, svalové oslabení a zhoršení chůze, vyskytnout se mohou i bolesti kolem páteře.

Správnou léčbu by měl vždy doporučit lékař. FOTO: Freepik
Správnou léčbu by měl vždy doporučit lékař. FOTO: Freepik

Léčba vyhřezlé ploténky

Výhřez ploténky se nejprve léčí konzervativně, tedy za pomocí klidu na lůžku, podáváním analgetik a rehabilitací.

Pokud tato léčba není úspěšná, případně se projevy zhoršují, přistoupí se k operaci vyhřezlé ploténky, při které se odstraní vyhřezlá hmota a také volné zdegenerované části ploténky, aby nedošlo k opakovanému vyhřeznutí.

Rehabilitace do úplného zahojení pak může trvat i několik měsíců. Možná je i léčba laserem, která je vhodná pro ty pacienty, u kterých na páteři zatím nedošlo k degenerativním změnám, ale konzervativní léčba nezabírá.

Syndrom kauda hrozí ochrnutím

Nejproblematičtější je výhřez ploténky v oblasti bederní páteře, kde se může rozvinout syndrom kauda. Pro něj jsou typické silné bolesti v bedrech spojené s postižením dolních končetin.

Bolest vystřeluje do boku a do hýždí, postupuje po zevní straně stehen až do zadní části lýtek, někdy dokonce až k chodidlům. Bolesti se zhoršují při zakašlání, kýchnutí či tlačení na stolici.

Často je provázena slabostí svalů a poruchami jejich hybnosti a citlivosti, což vede k problémům s chůzí. Pokud je narušena také dolní část míchy, mohou se v důsledku poruchy svěračů objevit potíže se zadržením močení a stolice. V nejhorším případě hrozí i ochrnutí.

Léky bolest potlačí, ale nevyléčí. FOTO: Pexels
Léky bolest potlačí, ale nevyléčí. FOTO: Pexels

Chronické bolesti mohou značit revma či nádor

Dlouhodobé bolesti zad se pak z řady nemocných objevují plíživě, bez jasné příčiny. Velmi obtížně a pomalu pak odeznívají.

Někdy je přítomna hypermobilita páteře či dalších nosných kloubů, u některých pacientů bývá bolest dávána do souvislosti s psychickými obtížemi, například s úzkostí, depresí či lékovou závislostí.

Dlouhodobé bolesti mohou provázet revmatologická onemocnění, například Bechtěrevovu nemoc či revmatoidní artritidu, mohou být i průvodním znakem metastatických nádorových onemocnění páteře.

Jednat se může i o osteoporózu, řídnutí kostí, zejména je-li provázena frakturami obratlů. I v takovém případě je proto vhodné vyhledat péči lékaře.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Věda a technika
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Věda a technika
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
reklama
lifestyle
Nebezpečný zlozvyk kouření: proč stále ještě existuje?
Rakovina a srdeční onemocnění. Dva z největších strašáků medicíny současného západního světa. A přitom by stačilo třeba nekouřit nebo kouření omezit. Tím nemyslíme jen kouření v restauracích a veřejných prostorech, ale být ohleduplnější na okolí, co může onemocnět stejně jako aktivní kuřáci. „Zatímco v 19. století a na počátku století dvacátého bylo kouření považováno za symbol určité společenské úrovně, […]
Martha Stewartová: Dělají opravdu Zoufalé manželky zoufalé věci?
Obdivují ji ženy i muži. Představuje dámu, která bravurně zvládá domácnost a kariéru snů, kde kraluje na mnoha polích. Martha Stewartová (*1941) je novinářkou, moderátorkou, kuchařkou i herečkou. V Americe ji proslavila talkshow Martha, od které odrazila další cesty své kariéry. Sedla ke stroji a napsala několik knih o vaření, péči o domácnost, které se staly […]
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
Zuzana Navarová: Výjimečná zpěvačka koncertovala až do poslední chvíle
Přestože její hlas nezněl neustále z rozhlasových přijímačů a její tvář nekralovala televizním obrazovkám, patřila bezesporu k nejlepším zpěvačkám své generace. Složit a zazpívat víc písní jí ale dopřáno nebylo.   Přestože tatínek Zuzany Navarové je hudebním redaktorem v rozhlase, mají oba její rodiče tak trochu dojem, že to ta holka s tou muzikou přehání. Dospívající Zuzana hudbu poslouchá […]
lifestyle
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů. Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století. Poznáváte […]
Posledních 24 hodin Marilyn Monroe: Tráví je s telefonem v ruce
Píše se 5. srpna roku 1962. Hereččin psychiatr Ralph Greenson (1911–1979) se dívá skrz sklo ze zahrady do pokoje své klientky. Marilyn leží obličejem dolů na posteli, v ruce svírá telefonní sluchátko. Dveře do ložnice má zamčené. Ralph rozbije sklo a otevře si dveře. Losangeleská policie se ale o smrti dozví až o notnou dobu […]
Regina Rázlová: Od herečky k obviněné z tunelování
Regina Rázlová se proslavila jako talentovaná herečka a později jako podnikatelka. Její kariéru však ovlivnila vážná obvinění z vytunelování společnosti Skloexport, které vedly k jejímu zatčení a téměř ročnímu pobytu ve vazbě. Nakonec byla zproštěna viny a vysoudila odškodné, ale až po letech nejistoty a stresu. Přes těžkosti se jí podařilo vrátit k herectví a […]
Zpěvačka Jana Roobová: Život plnými doušky, ale i ústup ze slávy
Jana Robbová, talentovaná zpěvačka s nezapomenutelným hlasem, prožila život plný kontrastů a extrémů. Navzdory jejímu nepopiratelnému talentu a počátečním úspěchům, její kariéra rychle skomírala vlivem osobních problémů, alkoholismu a bulimie. Pochybnosti o sobě samé a deprese jí bránily v dosažení plného potenciálu, zatímco závislost na alkoholu jí postupně ničila život. Její příběh je připomínkou toho, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc