Skip to content

Zachránila zakladatele Říma Romula a Rema prostitutka?

Úchvatná bronzová socha Kapitolské vlčice, která kojí Romula a Rema, se tyčí v Kapitolských muzeích.

Ještě donedávna se mělo za to, že vlčice je dílem Etrusků, přes 2500 let staré. Dva sající chlapci jsou až dílem sochaře Antonia del Pollaiuola (1429/1433 – 1498). Teprve nedávno začne sílit podezření, že ikonická socha vlčice zdaleka není tak stará!

Romlus a remus
Odborníci po staletí věřili, že vlčice je dílem Etrusků.

Sochaz jediného kusu

Restaurátorka Anna Maria Carrubaová, která Kapitolskou vlčici restauruje, pustí v roce 2006 mezi odborníky bombu. Podle ní byla při odlévání sochy použita metoda, která se stala běžnou až ve středověku.

Staří Etruskové a Římané vyrábějí sochy po částech a pak je sletují. Ale vlčice je odlita z jednoho kusu! Carrubaová tvrdí, že socha nemohla být vyrobena dřív, než v 8. až 10. století. Její původ v raném středověku potvrdí i uhlíková metoda.

Teprve v roce 2011 se na veřejnost dostane nová studie, která to potvrzuje. Římské muzeum se schválně snažilo utajit, že vlčice je minimálně o 1 300 let mladší.

02_Rubens
Pastýři nalézají dvojčata u vlčice.

Vlčice je prodejná žena

Kurátoři měli strach, že symbol Říma ztratí punc výjimečnosti a na pět let se jim podařilo výsledky vědců zamlžit. Nový objev zamlžuje i slavný příběh o zakladatelích Říma. Zachránila Romula a Rema opravdu vlčice?

Některé legendy tvrdí, že chlapce zachrání z řeky pastýřova žena Acca Larentia. Její jméno se ale přesně shoduje se jménem ženy, kterou pastýři znají jako prostitutku. A prostitutka se řekne latinsky „lupa“ stejně jako vlčice.

Romulus and Remus Given Shelter by Faustulus Pietro da Cortona - Louvre
Pastýř Faustulus odnáší nemluvňata do své chýše.
Foto: IRISPHOTO1/SHUTTERSTOCK.COM, WGA.HU
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …