Oznámení o úmrtí člověka, který zemřel před více než šedesáti lety, překvapil čtenáře jednoho ze světově nejznámějších médií – New Yorských Timesů.
Nekrolog nesl jméno Alana Turinga, pionýra počítačové vědy a člověka, který se za druhé světové války specializoval na dekódování komunikačních šifer nacistů.
Proč se ale Turing dočkal svého tištěného parte až šest dekád po své smrti? V době jeho úmrtí patřil totiž Turing mezi přehlížené postavy historie, za což mohla jeho sexuální orientace.
Když vyšlo najevo, že je počítačový génius homosexuál, přehlušilo to většinu jeho kariérních úspěchů. Turnigovi byla dokonce zákonem nakázána léčba estrogenovými pilulkami, které měly zmírnit jeho homosexuální touhy.
Turnig nakonec zemřel na otravu při údajné sebevraždě. O věrohodnosti tohoto policejního závěru se však dodnes vedou spory.
Nedoceněný hrdina
Zásluhy, které měl Turnig v boji proti nacistickému režimu, vypluly na povrch až v roce 2014, kdy se jeho jméno dostalo také do povědomí lidí zajímajících se o počítačovou techniku.
Symbolického uznání se od New York Times dostalo Turnigovi i nyní, kdy mu ve vlasti, které věrně sloužil, bylo konečně otištěno úmrtní oznámení v novinách.