Skip to content

Americké letectvo ukázalo letadla, ve kterých lze přečkat atomový výbuch

Přáli jste si někdy mít letadlo, které by vydrželo i výbuch atomové bomby? Kdo jiný, než letectvo americké armády by už několik takových mohl mít. Jmenují se E-4B, ale spíše se o nich ale mluví jako o letadlech pro soudný den.

E-4B je speciálně upravený Boeing 747, jehož podoba byla navržena už v dobách studené války. Může se tedy zdát jako zastaralý a neúčinný, plány na jeho výrobu však byly velmi nadčasové. Letadlo E-4B nemá téměř žádná okna a je vybaveno převážně starším, analogovým vybavením. Moderní digitální technologie je totiž více náchylná ke zničení se v případě elektromagnetické vlny vyvolané atomovým výbuchem. Má také speciální opláštění, které má ochránit posádku i pasažéry před atomovými i teplotními následky výbuchy v případě začátku nukleární války.

Letadlo E-4B má speciální palivové nádrže a dokáže tankovat palivo za letu z jiných letadel. I proto může v případě nutnosti vydržet ve vzduchu i několik dní. Speciální telekomunikační vybavení umožní posádce letadla komunikovat v podstatě s kýmkoliv po celém světě.

V současné době má americké letectvo k dispozici čtyři taková letadla, přičemž každé může vzlétnout s více než stovkou pasažérů včetně obsluhy letounu.

Foto: Archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …