Obrovské peníze dává Jindřich VII. za iluminované rukopisy a tištěné knihy. Některé si nechává vozit z Itálie a Francie. Královská knihovna, založená už na počátku 13. století Janem Bezzemkem, se utěšeně rozrůstá.
Najdeme v ní různé Bible, klasická díla starověkých filozofů i teologické spisy. Nesmírně populární jsou stále anglické básně Geoffreyho Chaucera (1340–1400), rytířské dobrodružné příběhy, ale i náboženská díla.
Pro krále je výtvarná podoba knih důležitá. Roku 1525 proto zaměstnává anglický král Jindřich VIII. (1491–1547) svého dvorního iluminátora Richarda Jamese.
Dvorní knihař zase má za úkol opatřovat jeho osobní knihy černými nebo červenými sametovými případně koženými vazbami. Na každou publikaci navíc přidá číslo.
Výroba kulis pro divadlo
John Browne (†1532) se roku 1511 stává prvním mužem pověřeným úřadem dvorního malíře za plat 20 (dnešních 6000) liber. Jeho úkolem ale není malovat obrazy.
Musí především zdobit královské paláce nebo vyrábět kulisy pro oblíbené královské zábavy, například divadlo.
Když v roce 1526 vzniká na králův příkaz v londýnském Greenwichském paláci dům určený pro hostiny a divadlo, německý malíř Hans Holbein mladší (asi 1498–1543) zde dostává od panovníka zakázku na jeho výmalbu.
„Za práci na ní dostával 4 šilinky (60 dnešních liber) denně, 4 libry, 10 šilinků (1350 dnešních liber) za jedno velké plátno a 660 liber za navržení dvou triumfálních oblouků,“ píše Weirová.
Platí ho mnohem lépe než ostatní umělce, kteří se na práci podílejí, protože panovník je z jeho díla nadšený.
Král už nespí nahý
„Je to nejlépe oblečený panovník na světě…každého dne Páně či o každém zasvěceném svátku si obléká nové věci,“ chválí královu garderobu Benátčan, který navštívil jeho dvůr.
Mužská móda je odvážná, například na začátku Jindřichova panování jsou v oblibě hluboké výstřihy, ovšem muži upouští od zvyku spát nazí a oblékají si noční košili. Velkým hitem se stává prostřihávání šatů, kdy otvory ve vrchním oděvu je vidět spodní látka.
Jindřich si libuje v cizokrajných šatech a oblečení navoněném levandulí, pomerančovou vodou nebo směsí pyžma, ambry, cukru a růžové vody, kterou si sám míchá. V roce 1547 jeho šatník tvoří například 77 různých druhů plášťů, 25 kabátců a 25 kalhot.
Boty nosí šité z nejjemnější kůže nebo aksamitu zdobené prořezáváním, nebo pošité perlami do květinových vzorů. Jeden pár ho přijde na 18 pencí (dnes 22,50 liber).
Jeho klobouky mají tvar ploché čepice s péry, zdobené u spodního okraje drahokamy, jeden stojí 15 šilinků (225 dnešních liber). Celkově za šaty utratí 8000 (dnešních 2,4 milionu) liber ročně.