Domů     Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
17.8.2023

První lety do vesmíru připadly zvířatům, na nichž odborníci testovali, zda jsou schopna přežít. U velké části se sice ukázalo, že ano, přesto na experimenty doplatili životem, a to včetně slavné Lajky.

14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command - Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain
14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command – Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain

Fenka Lajka se stala nejznámějším zvířetem vyslaným do kosmu, přitom však nebyla úplným průkopníkem. Ještě před ní se totiž astronauty staly octomilky, myši a opice.

Mezi nimi byl například makak Albert II., který roku 1949 vyletěl asi 133 kilometry vysoko, ale při přistání zemřel.

A Lajka nebyla dokonce ani prvním psem ve vesmíru. Dvojice Dezik a Cygan odletěla 15. srpna 1951 a dotkla se prahu vesmíru, což znamená výšku přibližně 110 kilometrů. Oba cestu přežili.

Dezik později uhynul během návratu z jiného letu, Cygana si vzal domů vědec Anatolij Blagonravov, takže mohl v klidu dožít, a dokonce se dočkal potomků.

Lajka jako náhradní plán

Lajčin let proběhl pro uspokojení tehdejších kremelských vládců, protože po úspěšném vypuštění Sputniku 1 požadoval Nikita Chruščov start dalšího kosmického stroje ke 40. výročí bolševické Říjnové revoluce.

Termín byl hraniční a rozpracovaná družice, která měla mít lepší technologické vybavení, tak nemohla být hotová včas. Nahradila ji tedy ta s Lajkou na palubě.

Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana - 1959/Creative Commons/Public Domain
Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana – 1959/Creative Commons/Public Domain

Odsouzena k smrti

Spolu s dalšími dvěma psy, Albinou a Muškou, prošla Lajka náročným výcvikem, kdy si například musela zvykat na hluk, přetížení, kašovitou stravu a stísněný prostor, ve kterém mohla jen sedět, stát nebo ležet.

Původně toulající se kříženec z Moskvy, později nejslavnější psí astronautka Lajka, odletěla 3. listopadu 1957 v družici Sputnik 2. A drží důležité prvenství – jako první živý tvor se skutečně dostala na oběžnou dráhu.

Odborníci nepočítali s tím, že by misi přežila, technologie na bezpečný návrat nebyla připravená. Proto měla být zhruba po týdnu usmrcena, zřejmě naprogramovanou injekcí.

Jenže systém pro regulaci teploty nebyl plně funkční a kabina se začala zahřívat až na 40 stupňů Celsia.

Lajka byla dle snímaného tepu vystresovaná a až po třech hodinách se její pulz zklidnil z cca 240 na 102 tepy za minutu. Sice se najedla, ale i tak byla po celou dobu velice nervózní.

V rozmezí pěti až sedmi hodin trvání letu zemřela, nejspíš na přehřátí a psychické vyčerpání. Informace o její smrti byly dlouhou dobu po události nejasné a zmatené.

Další už se měli vrátit

Lajka tak sice potvrdila, že živý organismus může ve vesmíru přežít, jenže na to doplatila vlastním životem. Západní ochránci práv zvířat se bouřili, a přesto byli v 60. letech do kosmu vysíláni další psi.

Ti se sice měli bezpečně vrátit, ale u mnohých tento cíl splněn nebyl. Lisicki a Racek i Pčoľka a Muška zahynuli, Zulka a Žemčužina přežily jen zázrakem.

Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Na palubě Sputniku 5 se v srpnu 1960 do výšin vydaly Bělka a Strelka. S nimi cestovala i další zvířata včetně much, potkanů a králíka. Vrátili se všichni a obě fenky dál žily.

Strelka dokonce měla štěňata, z nichž jedno, jménem Pušinka, dostala od Nikity Chruščova Caroline Kennedyová, dcera tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Posledními psy na palubě vesmírného plavidla byli Věterok a Ugoljok 22. února 1966. Psími rekordmany se stali v délce pobytu, který trval tři týdny.

Kočičí astronauti

Francouzští vědci začali s vesmírnými misemi za pomoci potkana Hectora v roce 1961. O dva roky později si pro své pokusy vybrali kočky. Než jedna z nich – s označením C 341 – odletěla, prošla spolu s dalšími třinácti náročným několikaměsíčním výcvikem.

Ten kočky absolvovaly s elektrodami přímo v hlavě pro zkoumání činnosti jejich mozků. Každý den byla zvířata zavírána do krabice, zatímco kolem nich rachotil zvuk rakety, a dostala se i do odstředivek pro otestování a zvykání na přetížení.

Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel
Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel

C 341, později pojmenovaná Félicette, se původně toulala a rozhodně můžeme říct, že se na ulici měla lépe.

Její návrat sice znamenal vědecký úspěch, ale ani po fyzicky i psychicky náročném výcviku a krátkém vystoupání do vesmíru kočku nečekal život plný péče, jak bychom možná očekávali. Jen o pár měsíců později byla totiž utracena kvůli pitvě mozku.

A podobně dopadly i ostatní kočky, které byly v rámci projektu trénovány. Jedna z nich se také vydala na misi, ale havarovala a zahynula.

Minimálně devět bylo utraceno a pravděpodobně pouze jediná měla štěstí žít déle, byť se zdravotními potížemi, které jí způsobily elektrody v hlavě.

První primáti

Roku 1961 vyslaly Spojené státy americké prvního primáta, šimpanze jménem Ham. Oblečen mu byl speciální skafandr, v němž v kosmu pobyl okolo šestnácti minut. Ještě dva roky po svém návratu patřil do vesmírného programu.

Po vyřazení nakonec našel domov v zoologické zahradě města Washington a zemřel až v roce 1980.

Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain
Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain

Další šimpanz – Enos – vzlétl v listopadu 1961 a dostal se dál než jeho předchůdce, protože je prvním a zároveň jediným zástupcem svého druhu, který byl na oběžné dráze. Zemi obletěl za necelou hodinu a půl. Jeho život o rok později ukončila nemoc, která nesouvisela s cestou do vesmíru.

Kolem Měsíce a zase zpátky

Kosmickou loď Zond 5 vyslal Sovětský svaz 14. září 1968. Za jeden týden obletěla Měsíc a v pořádku se vrátila na Zemi.

Prvními pozemšťany blízko tohoto vesmírného tělesa tak byly dvě želvy stepní, letěli s nimi i mouční červi a octomilky, které se na palubě Zondu 5 nacházely. Želvy přitom pouze pohubly, ale jinak byly zdravé a měly chuť k jídlu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je