Skip to content

Z dějin bruslení: Na mrožích klech se proháněl už pračlověk!

Oheň pomalu vyhasíná, maso je snědené. Je čas vyrazit na lov! Muži se zachumlají do kožešin, popadnou své zbraně a zamávají svým ženám a dětem. Poté si nasadí brusle… A rozjedou se po planině pokryté ledem.

Kdy přesně se poprvé člověk prožene na zamrzlé vodní ploše, není známo. Archeologové objeví zbytky kostěných bruslí na území Ruska, Skandinávie, Velké Británie, Německa, v zaniklých přehradních nádržích Švýcarska a dokonce i na území České republiky z období starší, střední i mladší doby kamenné.

Takto vypadají středověké kostěné brusle.
Takto vypadají středověké kostěné brusle.

Je libo kly, nebo raději bambus?

Pralidé je vyrábějí zvláště ze stehenních kostí koní, skotu, prasat, sobů či jelenů a tento „dopravní prostředek“ využívají především při dlouhých cestách za zvěří. Ne všichni ale dávají přednost kostem.

Sibiřští obyvatelé raději kloužou na upravených mrožích klech, Číňané zase na bambusových prutech.

Bruslení se stává módní záležitostí – kdo se neklouže po ledě, jako by ani nebyl.
Bruslení se stává módní záležitostí – kdo se neklouže po ledě, jako by ani nebyl.

Kdepak, železo!

„Kosti? Železo je přece mnohem lepší!“ míní Keltové v 4. a 3. století před naším letopočtem, když se usadí v oblasti dnešního Irska, Švýcarska, Francie, Německa i České republiky. S jejich příchodem startuje i nová éra ve vývoji bruslení.

Do dřevěných destiček zasazují namísto kostí železné pásky, díky nimž se mohou po ledě pohybovat rychleji a také jistěji.

Mezi zaryté odpůrce této kratochvíle patří třeba Jan Amos Komenský.
Mezi zaryté odpůrce této kratochvíle patří třeba Jan Amos Komenský.

Zábava pro vyvolené

Móda klouzání po ledě postupně od 15. století zachvacuje Evropu, ovšem v mnoha zemích se na bruslích prohání zejména šlechta. Když v roce 1610 pořádá císař Rudolf II. (1552–1612) první karneval na ledě, urození lidé šílí nadšením a nehovoří o ničem jiném.

Ne všichni ale sdílejí radost z ledové zábavy. „Je to životu nebezpečné a nedůstojné,“ kroutí hlavou myslitel Jan Amos Komenský (1592–1670). Popularita bruslí navzdory tomu stále roste. Oblíbí si je třeba Giacomo Casanova (1725–1798), císař Napoleon Bonaparte (1769–1821) nebo britská královna Viktorie (1819–1901).

Foto: geekygentleman.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …