Skip to content

Nešťastná dcera T. G. Masaryka se topila v depresích

Přísná, mravná a puritánská. Má nečekané výkyvy nálad, nevěří si a často ji trýzní deprese. S Alicí Masarykovou (1879–1966), prvorozenou dcerou T. G. Masaryka (1850–1937), se život příliš nepáře. Největším nepřítelem je pro ni však její nízké sebevědomí…

V mládí se neustále Alice trápí tím, jak je ošklivá. Navíc má vadu zraku a musí nosit brýle, kvůli nimž se stává terčem posměchu svých spolužáků na medicíně. I přes svou inteligenci proto nakonec studií zanechá.

„Neměla jsem odvahu nosit brejle. V Praze děvče s cvikrem jako by bylo vyřazeno ze společnosti živých, pěkných dívek. Tato ješitnost byla jednou z příčin, proč jsem opustila lékařskou fakultu,“ vzpomíná Alice později.

V rodině nachází Alice oporu. Na snímku se prochází se svým otcem a bratrem Janem.
V rodině nachází Alice oporu. Na snímku se prochází se svým otcem a bratrem Janem.

Bojí se trestu smrti

Postupně se přidávají také deprese, které s plnou silou propukají v roce 1915, kdy Alici zatýká rakouská policie po podezření z ukrývání otcova archivu. Ve vídeňském vězení se kromě hrubého zacházení musí potýkat i se silnými stavy úzkosti a strachem z možného rozsudku smrti.

„Mé nervy a mozek nejsou v pořádku. Doufám, že nervové nemoci uniknu,“ píše s obavami své matce. S mřížemi se nakonec rozloučí po osmi měsících.

Neúspěšná snaha o vztah s Plečnikem jen Alici utvrdí v tom, že pro muže není atraktivní.
Neúspěšná snaha o vztah s Plečnikem jen Alici utvrdí v tom, že pro muže není atraktivní.

Lásky se nedočká

Po smrti matky Charlotty (1850–1923) přebírá Alice povinnosti první dámy státu a ocitá se na politickém výsluní. Štěstí v lásce ale nenajde až do konce života. V roce 1920 se sice sblíží se slovinským architektem Josipem Plečnikem (1872–1957), který má na starosti úpravy Pražského hradu, ale vztah nikdy nepřeroste hranice přátelství.

„Byl jste první a poslední, kterého jsem políbila,“ píše mu. A opravdu. Z klece své osamělosti se nevymaní ani během exilu v USA, kam odjíždí v roce 1948. Deprese se zhoršují a Alice podstupuje elektrošoky.

Naposledy vydechne v domě pro seniory v Chicagu roku 1966. Je jí téměř 88 let.

Foto: ceskatelevize.cz, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …