John Parker přešlapuje za dveřmi do lóže Fordova divadla. Vydrží do přestávky. Chuť na skleničku něčeho ostřejšího začíná být nesnesitelná. S komorníkem a kočím zmizí do blízké putyky. Moc by to nevadilo, kdyby…
Kdyby nebyl policistou ve službě, kdyby neměl chránit prezidenta USA a kdyby ke dveřím již nekráčel jeho kat.
Ve službě si občas odskočí do nevěstince, aby se na služebně hájil tím, že „za to nemůže, protože si ho bordelmamá zavolala“ a během směny je k vidění opilý po hospodách.
Přesto je John Parker (1830–1890) 14. dubna 1865 styčným bodem ochranky 16. prezidenta USA Abrahama Lincolna (1809–1865), když sleduje hru Our American Cousin (Náš americký bratranec). Po chodbě klapou boty herce Johna Wilkese Bootha (1838–1865).
Navěky ho neproslaví role na prknech, co znamenají svět, ale pistole, kterou drží v ruce. Předem vyvrtanou dírkou zkontroluje lóži. Otevře. Projektil vzápětí zasáhne Lincolna za levé ucho. Prezident umírá o den později. A Parker?
U policie je s černým puntíkem dál – a navíc je přiřazen jako ochranka prezidentské vdovy Mary (1818–1882)! Ta mu smrt manžela nikdy neodpustí.
Prohibice v Rusku: Kvůli vodce vybijí rodiny
Car Mikuláš II. (1868–1918) je znechucen. V probíhající japonsko-ruské válce je na jeho vojáky žalostný pohled. Armádě nevelí generálové, ale alkoholismus. Vojáci jsou ve strašném stavu – zejména psychicky.
K pláči je i pohled na chátrající vesnice plné opilých Rusů. Car se odhodlá roku 1914 vyhlásit prohibici. A pozitivní vliv je skutečně znát, ale… Takřka okamžitě jsou vyrabovány stovky lokálů. Formují se rozsáhlé skupiny notoriků.
Pro pár lahví neváhají ubít rodiny včetně dětí. Policie i armáda – pokud zrovna její část také nerabuje – denně střílí do alkoholních povstalců. Výroba laků, které se dají čichat, vzroste hned 23krát.
A samozřejmě, stop stav prodeji vodky ovlivní i obě revoluce o tři roky později.
Whisková rebelie: Washington na bílém koni
První prezident USA George Washington (1732–1799) ze hřbetu svého bílého koně obhlíží armádu čítající 13 000 mužů. Doufá přitom, že tenhle pohled bude 500 rebelům také stačit – a k žádným bojům nedojde. To se podaří.
Událost vejde do učebnic americké historie pod názvem Whiskey Rebellion neboli whisková rebelie jako vzpoura proti daním uvaleným na všechny destilované lihoviny. Krev se začne vařit hlavně Pensylváncům. Násilí proti úředníků m se stává standardem.
Nakonec 500hlavý dav rebelů zaútočí na opevněný dům daňového inspektora. A to už dojde trpělivost i prezidentovi. Rebelové ale tuší, že proti takové početní převaze nemají šanci.
Stáhnou se proto ještě před Washingtonovým příjezdem domů a rebelie je tím z velké části u konce.