Vznik života na Zemi obestírá nejedno tajemství. Kde a jak se vlastně formovaly první pozemské organismy? Co umožnilo vznik života z „mrtvé“ hmoty?
Nejlepší podmínky pro vznik života na Zemi nabízely podle nejnovějších poznatků pravděpodobně krátery vzniklé dopadem komet.
Kráter široký 200 kilometrů
Tým vědců z dublinské Trinity College prozkoumal dopadový kráter poblíž kanadského Sudbury v provincii Ontario. Ten vznikl před 1 850 000 000 let po kolizi Země s kometou.
Kráter měří v průměru 200 kilometrů a naštěstí jej ale horotvorné procesy vynesly na povrch, takže vědci pod vedením Balze Kambera jej mohly prostudovat.
Co způsobily bakterie
Při dopadu komety se uvolnilo obrovské množství energie. Ta nejen vyhloubila kráter, ale také roztavila horniny na jeho dně. Tavenina se po průniku mořské vody rychle ochladila.
Vytvořily se přitom podmínky pro vznik pramenů vroucí vody prýštící ze dna kráteru. Ty zde nastartovaly prudký rozvoj bakterií, které zároveň odčerpávali některé prvky nutné pro život.
Jak vznikl život
Kráter u Sudbury je o polovinu mladší než celý pozemský život. Přesto jsou Kamber a jeho spolupracovníci přesvědčeni, že se velmi podobal místům, kde život vznikal.
Srážky s kometami byly v rané historii Země celkem běžné a v dopadových kráterech tak poměrně snadno vznikaly základní stavební kameny života v podobě organických sloučenin, které se později zakombinovaly do složitějších systémů.