Původní rostliny u Milovic na Nymbursku, které vyhynuly kvůli šíření agresivních druhů trav, objevili v letošním roce vědci v rezervaci velkých kopytníků. Jsou to právě pratuři, zubři a divocí koně, kdo jim díky své pastvě umožnili vrátit se zpět.
Za zmínku stojí rostlina řazená v červeném seznamu jako druh, kterému je třeba věnovat pozornost, vzácnější trvalka rostoucí převážně v suchých a teplých oblastech rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata).
Objeveny byly ale také další rostliny, např. bělolist rolní (Filago arvensis). I tato bylina bývala dříve naprosto běžná, dnes je kvůli zatěžování krajiny spíše vzácnější.
Semena rostlin čekala na svou chvíli
Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky se k nálezům vyjádřil následovně: „Semena čekala dlouhé roky v půdě na novou příležitost, kterou dostala poté, co velcí kopytníci dostatečně narušili půdní povrch.
Jak jejich kopyta celoročně rok za rokem přerývají povrchové vrstvy půdy, postupně dostávají na povrch takzvanou semennou banku, tedy spící semínka čekající na lepší časy.“