Skip to content
reklama

Výzkumy DNA starověkých mumií: Jak se liší moderní Egypťané od svých předků?

Genom 90 egyptských mumií, starých 1500-3000 let, podrobili nedávno výzkumu odborníci z německého Institutu Maxe Plancka a Univerzity v Tübingenu.

Díky tomu vytvořili obrázek o genové shodě moderních Egypťanů a jejich starověkých předků. Vyšlo přitom najevo, že DNA dnešních obyvatel Egypta se od té starověké liší. Výzkum potvrzuje, že zatímco současní Egypťané mají blíže k subsaharským Afričanům, ti starověcí se k Afričanům neřadili, byli příbuzní spíše s obyvateli Blízkého východu.

Egyptské mumie se stávají předmětem zkoumání prakticky nepřetržitě. Vědci řeší i jejich genetickou výbavu. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Blíž mají k Levanťanům

Geneticky se staří Egypťané shodují s obyvateli Levanty, tedy území, kde se dnes nachází Izrael, palestinské autonomní oblasti, Jordánsko, Sýrie a Libanon či Abcházie a Gruzie. Někteří také dorazili z jižní Evropy či jejich kořeny sahají do Turecka.

blank
Ostatky, skryté uvnitř zdobených sarkofágů, nám o životě a původu starých Egypťanů dokážou leccos prozradit. FOTO: pxhere

Mixování způsobil obchod z otroky

Moderní Egypťané ale mají o osm procent více subsaharské DNA. Poté, co Egypt ovládli arabští dobyvatelé, rozvíjely se styky s jihem afrického kontinentu. Kvetl zde obchod s otroky, který může být příčinou vyššího podílu subsaharské DNA v dnešní populaci.

Foto: pxhere, Creative Commons, Úvodní fotografie: pxhere
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články