Domů     Vyvolával stavitel pražského paláce Lucerna duchy?
Vyvolával stavitel pražského paláce Lucerna duchy?

Léto roku 1913. Společnost v čele se známým stavitelem Vácslavem Havlem, sedí kolem stolu. Atmosféru dokresluje svit lampy. Médium, slečna Marie X., uvolněně položí pravou dlaň na prkénko s  tužkou. Chvíle soustředění.

Tužka se hýbe a na papíru pod ní se objevuje vzkaz: „Jsem zde.“ Duch právě přišel na návštěvu…

Svůj první činžák postaví Vácslav Havel (1861–1921) roku 1892 na rohu pražské Žitné a Příčné ulice. Z jeho prodeje financuje další stavby, i tak ale musí využívat úvěry u bank a spořitelen. Stavební projekty si obvykle zpracovává sám.

Investuje, fasády svých domů zadává zkušeným architektům. U moderních činžáků s vysokými stropy v  patrech a velkoryse pojatými zdobnými fasádami ale jeho ambice nekončí. „Praha potřebuje moderní víceúčelový palác,“ uvědomuje si stavitel.

Už roku 1905 se mu honí hlavou představy multifunkční budovy, kde by se mohly konat různé kulturní, společenské i sportovní akce. „Uděláme tam velké podzemní kluziště,“ plánuje velkoryse podle berlínského vzoru.

Pro stavbu nové multifunkční budovy koupí palác Bělských na rohu dnešní Vodičkovy ulice.
Pro stavbu nové multifunkční budovy koupí palác Bělských na rohu dnešní Vodičkovy ulice.

Jméno objeví manželka

Jeho plány nezůstanou jenom na papíře. Chvíli ale trvá, než se mu podaří najít vhodné pozemky ke stavbě. Jedná o koupi paláce Bělských směrem do dnešní pražské Vodičkově a dále o domě a Ahrentalské zahradě do Štěpánské ulice a obojí úspěšně získává.

Během roku 1906 zde začínají první přípravné práce. Inkoust na úředním povolení k výstavbě s datem 16. září 1907 ještě neoschl a na Koňském trhu (dnešní Václavské náměstí) už se staví.

Hrdý Vácslav se s projektem pochlubí i manželce Emílii (1869–1926). Pyšně rozloží papíry po stole a ukazuje jí návrh fasády směrem do Vodičkovy ulice. „Připomíná mi to velkou lucernu,“ prohlásí choť, když se na nákresy pozorně zadívá.

Netuší, že právě pojmenovala celou stavbu. „Je to dobrý název pro dům. České slovo, ale takové, které snadno vysloví i cizinci. A zní dost reprezentativně pro prostory, které se stanou srdcem českého společenského života,“ má jasno stavitel. Neváhá použít stavební novinky.

Vácslav Havel zahájí kariéru stavitele při budování pražských činžáků.
Vácslav Havel zahájí kariéru stavitele při budování pražských činžáků.

Spor s šéfem opery

Rodí se prosklená a zastřešená pasáž plná obchodů – sídlí zde úplně první samoobslužné občerstvení, nebo originální čajovna.

Díky jádru z železobetonové konstrukce, která se do té doby používá jenom pro průmyslové stavby, může být velký sál umístěný tři patra pod zemí. Vzniká místo plánovaného kluziště. Nadzemní sál se plánuje jako divadlo s otáčivým hledištěm.

Má tu dokonce premiéru Smetanova opera Dalibor.

Jenže když se stavitel nepohodne s šéfem opery Národního divadla Karlem Kovařovicem (1862–1920), raději změní plány a místo divadelního sálu vybuduje kino, kde se promítá už od 3. prosince 1909. Má kapacitu 824 sedadel.

Tečkou za celou stavbou se 25. prosince 1920 stává slavnostní otevření Velkého sálu. Pořádají se zde plesy, koncerty, sportovní akce i politické schůze. V budově sídlí rozhlas.

Otcovu firmu přebere Václav Maria Havel. Na snímku s manželkou, uprostřed malý Václav Havel, budoucí prezident.
Otcovu firmu přebere Václav Maria Havel. Na snímku s manželkou, uprostřed malý Václav Havel, budoucí prezident.

Seance pro zahnání nudy

Během prací na projektech Lucerny si ale Havel najde čas i na zábavu. Podlehne módnímu okultismu. „Všechny ty věci zdály se mi nemožnými a rozumu se příčícími,“ nedůvěřuje nejdříve setkání s nadpřirozenem.

Přátelí se ale s okultní mystičkou Annou Pammrovou (1860–1945) a v létě 1913 se setká s jistou slečnou Marií X. „Bez mého vědomí mi to automaticky píše,“ zmíní se mu slečna mezi řečí. „Psává mi zesnulý otec nebo i strýc.

Někdy se tím bavím,“ svěří se. Pro zpestření dlouhé chvíle se rozhodnou seanci vyzkoušet. Vyrobí trojúhelníkové prkénko se třemi otvory a do jednoho z nich umístí tužku. Sesednou kolem stolu. Po chvíli začne Mariina ruka psát.

Duchařské seance zažívají na přelomu 19. a 20. století obrovskou popularitu.
Duchařské seance zažívají na přelomu 19. a 20. století obrovskou popularitu.

Pro jistotu volí pseudonym

Pražský byt Havlových od té doby pravidelně v letech 1913–1916 hostí duchařské seance. Podle stavitele nejde o žádný podvod. „Vzhledem k vzájemnému poměru obou našich rodin byl jakýkoliv nedobrý úmysl ze strany slečny Marie úplně vyloučen,“ uvádí.

Dokonce se rozhodne své zážitky sepsat a stává se stoupencem teozofie, hnutí zaměřeného na esoterickou spiritualitu. Vzniká jeho Kniha života popisující témata na pomezí náboženství, vědy a filosofie, publikovaná pro jistotu pod pseudonymem Atom.

Bojí se, že by rozhovory s duchy mohly otřást seriózní pověstí váženého stavitele…Nikdo netuší, kdo se pod záhadnou přezdívkou skrývá. Snad jenom přátelé z České teosofické společnosti, jejímž je Vácslav členem, znají autora. Útlou knížku stihne vydat krátce před svou smrtí roku 1921.

Foto: 2.bp.blogspot.com, starapraha.com, wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami