Domů     Výstřední Manzoni: Je libo výkal v plechovce?
Výstřední Manzoni: Je libo výkal v plechovce?
24.8.2020

Exkrement jako umělecké dílo? Proč ne! To si řekne Ital Piero Manzoni a svou tvorbu obohatí o vlastní výkaly! Jak lze tento kousek konceptuálního umění získat? 

Chlapci z Itálie je jenom 15 let, a přesto právě vstupuje do druhé poloviny svého života, když mu náhle umírá otec. Piero Manzoni (1933–1963) se uchyluje k umění. Bez profesionální průpravy, bez škol.

Zpočátku je konzervativní, uspokojuje ho zejména malba krajinek a výjevů z jeho okolí. Zatím není patrný žádný náznak toho, že později půjde o skandalistu číslo jedna na poli umění…

Umělec provokativně pózuje se svým dílem přímo na toaletě.
Umělec provokativně pózuje se svým dílem přímo na toaletě.

Nejprve maluje krajinky

Později je většina jeho děl z tohoto klidného období zničena nebo přemalována. Piero se od svých kolegů z branže liší také tím, že pochází z aristokratických kruhů a ve společnosti je proto už od počátku „známou firmou“.

Nejde o chuďase, který na dluh provozuje skromný ateliér a žije takzvaně od zakázky k zakázce.

Hned na počátku kariéry se tak seznamuje s význačnými malířskými osobnostmi, třeba i prostřednictvím podniku The Giamaica – kavárny, kde se scházejí doboví umělci, navzájem se inspirují a probírají různé směry, kterými se dál ubírat.

Posezení v kavárně je Peirovi skutečnou inspirací mnohem víc než návštěva výtvarné akademie. Poprvé svá díla veřejně představí v roce 1956. To už jdou konzervativní motivy stranou.

Piero zde představí předměty každodenního použití, které umělec nejprve smočí v barvě a následně je otiskne na plátno.

Manzoni uděluje podpis své obdivovatelce.
Manzoni uděluje podpis své obdivovatelce.

Nafoukni balonek, i to je umění

V téže době si Piero vytvoří vlastní filozofickou bibli své tvorby, v níž se svěřuje, že malování a tvoření je pro něj primárně výrazem svobody, zároveň kritizuje zavedené konvenční umění. A kritizuje víc věcí.

Třeba šíření jaderných zbraní po druhé světové válce. V souvislosti s tím se svými kolegy z nově utvořené skupiny Nucleari uspořádá výstavu v Miláně. Krátce po ní spatří světlo světa Manzoniho významné dílo Achrome, v podstatě linie z bílé barvy na plátně.

Několik měsíců poté se začne pomalu vzdalovat od malby, v roce 1959 stihne s kolegou Enricem Castelanim založit Galerii Azimut, která ale vydrží otevřená pouhý rok.

Manzoni začne pracovat na věcech, jež mají ilustrovat vztah mezi uměleckou produkcí a lidskou produkcí. Jedním z nejznámějších děl tohoto období je Umělcův dech. Jde o sérii několika balonků pochopitelně naplněných dechem samotného Piera. To už byl jen krůček k dílu nejslavnějšímu.

Piero má na kontě i
Piero má na kontě i „normální“ umělecké kousky.

Zbožní fetiš

„Tvoje dílo je hovno,“ plísní otec ještě malého Piera za jeho první malůvky. Alespoň tak zní neoficiální příběh k dílu Umělcovo hovno. „Asi bych měl jako většina umělců prodat otisk svých prstů.

(…) Otisk prstů je jediné znamení umělcovy osobnosti, které je akceptovatelné. Pokud ale chtějí sběratelé něco intimního, opravdu osobního od umělce, tak tady je umělcovo vlastní hovno, které je skutečně jeho,“ napíše v roce 1961 Piero svému příteli v dopise.

Svůj počin vnímá jako výraz výsměchu zatuchlému světu umění, umělců a kritiky.

Když dílo vznikne, je ihned spojováno s myšlenkami Karla Marxe (1818–1883) o zbožním fetiši, kdy lidé produkty, které si mohou koupit, uctívají v podstatě jako nové bohy.

Vzpoura proti společenskému nastavení a rozjíždějícímu se konzumerismu má vskutku originální podobu.

Dnes stojí plechovka s umělcovým výkalem v přepočtu téměř 800 000 korun!
Dnes stojí plechovka s umělcovým výkalem v přepočtu téměř 800 000 korun!

Co je uvnitř plechovky skutečně?

Jde o kulatou plechovku o výšce necelých 5 centimetrů a šířce 6 centimetrů. Přesněji řečeno, jde o devadesát totožných plechovek.

Do každé jedné plechovky umístí Piero duchaplně své vlastní výkaly v přesně odměřeném množství 30 gramů a plechovku označí slovy „100% čisté umělcovo hovno“.

Plechovku, nikoli však její obsah, si mohli Češi prohlédnout na výstavě sbírky Helmuta Klewana v Oblastní galerii v Liberci v roce 2017. A obsah je to, co vzbuzuje otázky i dnes.

Jeden z přátel umělce Piera, který zemřel již ve svých třiceti letech na infarkt, je Agostino Bonalumi. Ten prohlašuje, že v plechovkách nejsou výkaly, ale prostá lepenka!

Jelikož je plechovka z oceli, nemůže projít rentgenovým snímáním, jež by obsah odhalilo. Otevření plechovky by zase znehodnotilo celé dílo. Je tak až s podivem, že obsah plechovek je dodnes ne úplně známý…

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz