Sláva letním vedrům! To si letos krom milovníků plážového povalování zakřičeli i britští historikové. Letošní vysoké teploty jim totiž pomohly odhalit pozůstatky starověké civilizace, farmy a budovy.
Nových objevů bylo dosaženo za pomocí leteckých snímků, které pořídila britská historická společnost. Díky vedrům bylo odhaleno mnoho doposud neobjevených nalezišť.
Čáry, které jsou vidět na fotografiích, jsou totiž obrysy základů starověkých budov. “Toto neobvykle horké počasí vytváří ideální podmínky pro hledání historických objektů ukrytých v půdě,” uvedl historik Duncan Wilson.
Vegetace totiž roste jinak na místech, kde se kousek pod povrchem nacházejí například kamenné zdi, například proto, že rostliny zde nedokáží tak hluboko zapustit kořeny.
V půdě se tak vytváří viditelné vzory rozeznatelné i bez nutnosti kopat.
Archeologové dokonce dokáží z pouhého tvaru struktur odhadnout i stáří objevených budov. Mezi objevy patří kulaté obrysy neolitických monumentů datujících se do doby až 3600 let před Kristem. Archeologové však zatím neznají význam těchto struktur.
Další budovy se zase datují do doby, kdy se v Británii nacházela část římského impéria nebo zpět do doby bronzové a železné. Jedná se o různorodou směs farem, menších usedlostí a také pohřebišť.