Skip to content

Chemie polibku: Jaký vliv má na naše tělo?

Líbání patří mezi lidmi k nejčastějším projevům náklonnosti. Náš život provází zpravidla už od narození a dává nám pocit bezpečí a lásky. Kromě toho ale také má mnoho prospěšných účinků na fungování lidského těla.

Co všechno s námi dokáže udělat procítěný polibek?

Zajímavosti:

Polibek se zřejmě vyvinul z očichávání, které prováděli naši pravěcí předci. Rekord v délce líbání drží thajský pár Ekkachai a Laksana Tiranaratovi. Vydrželi se líbat neuvěřitelných 58 hodin, 35 minut a 58 vteřin. Průměrně 2/3 lidí naklání při polibku hlavu na pravou stranu. Vědci předpokládají, že se tato tendence vyvinula už před naším narozením v děloze. Ve středověku byl polibek hříchem. Některé africké kmeny ale považují líbání za nečistou praktiku i dnes. Muži, kteří své ženy líbají už po ránu, žijí údajně asi o 5 let déle.

Účinky na lidský organismus:

Kruhový sval ústní (Orbicularis oris) – Je považován za „líbací sval“, jelikož rty se při líbání tvarují.

Testosteron – Mužské sliny obsahují malé množství testosteronu. Ten se pak při líbání přenáší i na ženu, a zvyšuje tím její libido.

Neurotransmitery – Díky těmto chemickým látkám, vznikajícím v nervové soustavě, polibky vyvolávají pocity euforie, potěšení a lásky.

Srdeční pulz stoupá ze 60 na 130 úderů za minutu.

Svaly – Při polibku se aktivuje 30 obličejových svalů (17 z nich se vztahuje k jazyku).

Kortizol – Líbání snižuje hladinu kortizolu (hormonu zodpovědného za stres) a zvyšuje hladinu oxytocinu (hormonu lásky).

Smysly – Polibky propojují tři smysly: chuť, hmat a čich.

Filematologie – Je to nauka, která se zabývá líbáním.

Výběr protějšku – Výměna slin nám pomáhá vybrat si nejvhodnějšího partnera.

Rty – Jakmile se člověk začne líbat, jeho rty se stávají citlivějšími. To způsobují nervová zakončení, která vysílají signály do mozku pomocí chemických látek, jako jsou dopamin nebo endorfin.

Během polibku se přenese asi 9 miligramů vody a 0,7 miligramu tuků a minerálních solí. Během vášnivého 10 sekundového polibku si partneři navzájem vymění až 80 milionů bakterií.

Adrenalin – Při líbání se uvolňuje adrenalin.

Lebka – Dotek rtů zasahuje 5 z 12 kraniálních (tj. hlavových) nervů

Hubnutí – Během minutového polibku se spálí asi 6 kalorií.

Výhody líbání:

Snižuje hladinu cholesterolu. Posiluje imunitní systém. Pomáhá snižovat krevní tlak. Eliminuje křeče a bolest hlavy. Zvyšuje sebevědomí. Prodlužuje život.

Foto: Shutterstock.com, youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články