Domů     Vynálezce Josef Ressel zanechal své manželce jenom samé dluhy
Vynálezce Josef Ressel zanechal své manželce jenom samé dluhy

Josef Ressel v roce 1814 studuje na univerzitě ve Vídni, když mu jeho otec, který se živí v Praze jako muzikant po hospodách, přestává posílat peníze. Co teď?

Řešení se najde 21letý mladík se dozvídá, že na nově otevřené lesnické akademii v Mariabrunnu u Vídně vypisují stipendia…

Vedení akademie sice žádost Josefa Ressel (1793 – 1857) napoprvé odmítne, nakonec ale má štěstí. Jeho známý pan Jelínek je sluhou císaře Františka I. a poradí mu:

„Vyrobte miniaturní malbu bitvy u Lipska (v roce 1813 tam rakousko-prusko-ruská armáda porazila Napoleona),“ pobídne ho a zařídí mu císařskou audienci. František I. je z kresby nadšený a Josefovi dá roční stipendium.

Po dvou letech končí akademii s výborným prospěchem, ovšem nebýt pomoci přítele Jelínka, zaměstnání by stejně nezískal.

Všechno ale spraví dvě miniatury bitvy u Aspern pro císaře a 16. března 1817 je jmenován obvodním lesníkem revíru v tehdejším Dolním Kraňsku (v dnešním Slovinsku).

Císař František I. je nadšený z Resselových kreseb a mladíkovi proto dá stipendium.
Císař František I. je nadšený z Resselových kreseb a mladíkovi proto dá stipendium.

Na starost dostává lesy pěti okresů a musí zařídit i vysoušení bažin, vyměřování a mapování polesí, stavění cest a mostů. Osvědčí se a v říjnu roku 1820 se stává zástupcem lesmistra v Lublani.

Přidělen je do města Motovun , kde se seznámí s osmnáctiletou Jakobínou Orebičovou a za rok jim zazní svatební zvony. Přestože mají spolu spolu dva syny, Rudolfa a Ferdinanda a dceru Klementinu, z manželství dlouho neraduje. Jakobína umírá v roce 1826 na rakovinu krku.

Stavět lodě - to Resselův sen. Nemá na to ale bohužel peníze.
Stavět lodě – to Resselův sen. Nemá na to ale bohužel peníze.

Mým snem jsou lodě

Neustálé cestování, jednotvárná dřina i nulové vyhlídky na zvýšení platu přimějí Josefa poohlédnout se po práci jinde. Rozhodne se přestoupit do válečného námořnictva. Mezitím se ale po druhé ožení.

Jeho vyvolenou se stává Terezie Kasteličová, která se od smrti Jakobíny stará o Resslovy děti. Manželka mu sice porodí sedm dětí, ovšem jenom tři z nich se dožijí dospělosti.

Ressel se těší, že bude stavět lodě, které ho tolik zaujaly v přístavu v Terstu, jenže námořní lesní agent III. třídy, jak zní jeho funkce, má na starosti jenom výběr vhodného dříví pro stavbu válečných lodí v oblasti Istrie a Krku.

Ani finančně si vůbec nepolepší. Přesto bádá, a když dostane nápad, vytáhne i v práci čtvrtku a kreslí si ho. Roku 1827 si podává patent na novinku pro pohon lodí – lodní šroub.

Má sice na starosti dříví na stavu lodí, ale nakonec se proslaví vynálezem lodního šroubu.
Má sice na starosti dříví na stavu lodí, ale nakonec se proslaví vynálezem lodního šroubu.

Vzkaz na receptu

Celé léto roku 1857 s ním zmítá zimnice. I když není ještě zdravý, dostává od námořního velitelství rozkaz, že má prohlédnout bažinaté lesy v okolí.

Vrací se zpátky a z posledních sil dojde do hostince „U bavorského dvora.“ Záchvat malárie se mu ale stává osudným. Nic nezmůže ani přivolaný lékař a 9. října 1857 umírá.

Těsně před smrtí prý ale ještě stihne na rub lékařského receptu napsat vzkaz rodině, aby hájila práva na jeho vynález lodní šroub. Doufá, že se jeho dílo dočká uznání, vždyť mu přece ke štěstí vždy stačilo málo.

„Když má člověk oblek, aby v něm mohl chodit, postel, aby se v ní vyspal, židli k posezení, stůl, aby na něm pracoval, a tolik, aby se najedl, tak má dost,“ říkal. Oblékal se stejně do lesa i do kanceláře, jenom v létě vyměnil čepici za slaměný klobouk. Nikdy ale neodešel bez deštníku.

Dnes má Ressel pomník před vídeňskou technikou, jeho současníci si ho ale moc nevážili. Nezabezpečili ani jeho vdovu.
Dnes má Ressel pomník před vídeňskou technikou, jeho současníci si ho ale moc nevážili. Nezabezpečili ani jeho vdovu.

Na důchod si musí počkat

 „Josef Ressel, c. k. lesní intendant skonal Lublani v noci 9. tohoto měsíce ve stáří 65 let. Tuto bolestnou zprávu dává na vědomí příbuzným a přátelům bezútěšná vdova se svými syny Heinrichem a Albertem a se svou dcerou Paolinou,“ píše se v úmrtním oznámení.

Nešťastné vdově zanechal mrtvý manžel jenom dluhy, protože všechny peníze investoval do svých výzkumů a důvěřivě naletěl bohatému obchodníkovi Ottaviu Fontanovi, který slíbil financovat jeho loď, ale místo toho prodával jeho nápady.

Terezii nepomohou ani prosby na námořním velitelství. Teprve v roce 1868 konečně dostane, na co má nárok – důchod po Josefovi.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
reklama
zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz