Skip to content
reklama

Výkupné za bohatého dědice

blank

Zmlátili ho a připoutali ho řetězem v nějaké tmavé díře, kde pořád kape voda. Nevidí přes pásku, ale vlhkost se tu dá cítit z plesnivějících zdí. Ví jenom, že po za něj chtějí výkupné, a to dokonce 17 milionů dolarů, ale zaplatí to jeho bohatý dědeček?

To těžko, je to sice boháč, ale také skrblík s excentrickými sklony. Kéž by byl raději cenným obrazem nebo vázou, to by starý pán neváhal.

Peníze mohou přinést štěstí, nebo také ne. Záleží na tom, jak je uchopíme, jak je držíme a k čemu je využijeme, abychom zbytečně neutráceli, ale také si jich uměli správně užít. Tohle je i případ klanu Gettyů, kde rodina musí jít stranou kvůli obchodům a sbírkám hlavy rodiny.

Ten je tak lakomý a propadlý obchodním transakcím, že smlouvá i o ceně výkupného za vlastního vnuka.

Kdo je Getty III.?

John Paul Getty III. přichází na svět roku 1956 jako vnuk ropného magnáta Gettyho seniora. Má všechno, na co si ukáže, a žije si doslova v bavlnce. A není čemu se divit, když má zdědit dědečkovo impérium.

Dětství tráví hlavně v Římě, kde jeho otec vede pobočku dědova podniku. V osmi letech se ale rodiče rozvádějí a jeho otec si o dva roky přivádí novou ženu, s níž žije hlavně v Maroku. Samotný John Paul zůstává v Římě s matkou Abigail a navštěvuje soukromou školu v Římě.

V osmnácti je ale ze školy vyloučen. Zatímco jeho otec je plně závislý na drogách a kvůli problémům se zákonem odchází raději do Spojených států, Getty III. vede nadále bohémský život, chodí do nočních klubů a účastní se levicových demonstrací, ale také je nadaným malířem, kreslířem a živí se prodejem vlastních obrazů, karikatur a šperků.

V roce 1973 se také nechává nahý nafotit na obálku italského časopisu Playmen.

Únos nikdo nebere vážně

V tom samém roce je unesen členy italské Ndranghety. Ta ví, o koho jde, a požaduje za něj vysoké výkupné. Unáší ho uprostřed noci v Římě a drží ve smradlavé díře, připoutaného řetězem ke kůlu a se zavázanýma očima.

Únosci požadují výkupné 17 milionů dolarů. Jeho otec si chce půjčit u dědečka, ale ten půjčit peníze odmítá. Stejně jako policie se domnívá, že je to jen trik nezdárného teenagera, jak vytáhnout z rodiny peníze.

Únosci to ale neberou jako žert, uříznou chlapci ucho a posílají ho do redakce novin s tím, že od této chvíle bude rodina dostává benjamínka po kouskách.

Obchodník umí snížit cenu

Maminko, od pondělka jsem v rukách únosců. Nedovol, aby mě zabili,“ zní první mladíkův vzkaz. Starému Gettymu to ale myslí jako obchodníkovi, a ne dědečkovi. Bere celou věc jako obchod a mazaný podnikatel přece musí snížit cenu nabízeného produktu, jak to jen jde.

A to se mu také daří. Za 3 miliony je Getty III. propuštěn, ale děda zaplatí jen 2,4 milionu. Zbytek uhradí chlapcův otec, ale peníze si půjčuje od dědečka, jenž za ně chce ještě čtyřprocentní úrok navrch.

Mladý muž odchází od únosců v bolestech, podvyživený, nemocný a špinavý. Není se čemu divit, že nechce mít se svou rodinou už cokoliv společného.

blank
Ropný magnát John Paul Getty FOTO: Los Angeles Daily News / Creative Commons / volné dílo

Boj s rodinou o lásku

Schyluje se k rodinné válce. Dědeček Getty ani nevyslechne vnuka a jeho děkovný telefonát za vysvobození odmítá převzít. Mladíkův život je teď nekonečným řetězem mejdanů a drog. Paul si nachází přítelkyni, která je o šest let starší a má dceru.

Teď je v pátém měsíci těhotenství s Paulem a děda Getty vyhrožuje, že vnuka vydědí, pokud se s ní ožení. Paul si i tak dupne a hlava rodiny dodržuje slovo. V polovině 70. let se manželé Gettyovi stěhuji do Los Angeles a blíží se největší tragédie Paulova života.

Je závislý na brandy, jíž ho únosci opíjeli, uchyluje se k drogám a střídá je s antidepresivy, protože se stává paranoidním a nemůže spát.

Selhání jater

Od roku 1977 sice nepotřebuje k životu drogy, ale bez láhve bourbonu se neobejde. Kombinace léků na psychiku a alkohol vykonají své, a nakonec způsobí selhání jater. John Paul je na pokraji smrti a zůstává příliš dlouho na kyslíku.

Až po šesti týdnech se probírá z bezvědomí a je ochrnutý od krku dolů, skoro slepý a nemůže mluvit. Jeho otec se k tomu všemu navíc staví už jako dědeček a nechce synovi finančně pomáhat. Má sice spoustu peněz, ale podle jeho mínění si za všechno syn může sám.

Výdaje za ošetřovatelku jsou třicet tisíc dolarů za měsíc. Rozhoupe se, až když ho soud přinutí platit. O jeho syna se zatím stará osobně jeho maminka Abigail, protože ho opouští žena.

Umírá jako mrzák

Chování dědečka i otce Gettyů je o to nepochopitelnější, že na jedné straně platí oba za skrblíky, na straně druhé se jedná o velké finanční mecenáše, v případě dědečka Gettyho dokonce o sběratele umění.

Samotný otec Getty si žije na vysoké noze, k životu potřebuje i drogy. Šedesátá léta tráví každý den u gramu kokainu a lahve rumu. Vede život playboye a táhne to do noci se členy skupiny Rolling Stones.

Dědeček Getty si pro změnu vydržuje řadu milenek. Možná proto jako kdyby celý rod stihla nějaká kletba. Druhá manželka Gettyho otce je nalezena mrtvá, předávkovaná kokainem. Jejich dcera Aileen je HIV pozitivní. Samotný John Paul Getty III. umírá v roce 2011 po třiceti letech bez možnosti pohybu.

Foto: Umberto Pizzi / Creative Commons / volné dílo, Lis Angeles Daily News / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články