Domů     Výkupné za bohatého dědice
Výkupné za bohatého dědice
22.1.2022

Zmlátili ho a připoutali ho řetězem v nějaké tmavé díře, kde pořád kape voda. Nevidí přes pásku, ale vlhkost se tu dá cítit z plesnivějících zdí. Ví jenom, že po za něj chtějí výkupné, a to dokonce 17 milionů dolarů, ale zaplatí to jeho bohatý dědeček?

To těžko, je to sice boháč, ale také skrblík s excentrickými sklony. Kéž by byl raději cenným obrazem nebo vázou, to by starý pán neváhal.

Peníze mohou přinést štěstí, nebo také ne. Záleží na tom, jak je uchopíme, jak je držíme a k čemu je využijeme, abychom zbytečně neutráceli, ale také si jich uměli správně užít.

Tohle je i případ klanu Gettyů, kde rodina musí jít stranou kvůli obchodům a sbírkám hlavy rodiny. Ten je tak lakomý a propadlý obchodním transakcím, že smlouvá i o ceně výkupného za vlastního vnuka.

Kdo je Getty III.?

John Paul Getty III. přichází na svět roku 1956 jako vnuk ropného magnáta Gettyho seniora. Má všechno, na co si ukáže, a žije si doslova v bavlnce. A není čemu se divit, když má zdědit dědečkovo impérium.

Dětství tráví hlavně v Římě, kde jeho otec vede pobočku dědova podniku. V osmi letech se ale rodiče rozvádějí a jeho otec si o dva roky přivádí novou ženu, s níž žije hlavně v Maroku.

Samotný John Paul zůstává v Římě s matkou Abigail a navštěvuje soukromou školu v Římě. V osmnácti je ale ze školy vyloučen.

Zatímco jeho otec je plně závislý na drogách a kvůli problémům se zákonem odchází raději do Spojených států, Getty III. vede nadále bohémský život, chodí do nočních klubů a účastní se levicových demonstrací, ale také je nadaným malířem, kreslířem a živí se prodejem vlastních obrazů, karikatur a šperků.

V roce 1973 se také nechává nahý nafotit na obálku italského časopisu Playmen.

Únos nikdo nebere vážně

V tom samém roce je unesen členy italské Ndranghety. Ta ví, o koho jde, a požaduje za něj vysoké výkupné. Unáší ho uprostřed noci v Římě a drží ve smradlavé díře, připoutaného řetězem ke kůlu a se zavázanýma očima. Únosci požadují výkupné 17 milionů dolarů.

Jeho otec si chce půjčit u dědečka, ale ten půjčit peníze odmítá.

Stejně jako policie se domnívá, že je to jen trik nezdárného teenagera, jak vytáhnout z rodiny peníze. Únosci to ale neberou jako žert, uříznou chlapci ucho a posílají ho do redakce novin s tím, že od této chvíle bude rodina dostává benjamínka po kouskách.

Obchodník umí snížit cenu

Maminko, od pondělka jsem v rukách únosců. Nedovol, aby mě zabili,“ zní první mladíkův vzkaz. Starému Gettymu to ale myslí jako obchodníkovi, a ne dědečkovi.

Bere celou věc jako obchod a mazaný podnikatel přece musí snížit cenu nabízeného produktu, jak to jen jde. A to se mu také daří. Za 3 miliony je Getty III. propuštěn, ale děda zaplatí jen 2,4 milionu.

Zbytek uhradí chlapcův otec, ale peníze si půjčuje od dědečka, jenž za ně chce ještě čtyřprocentní úrok navrch. Mladý muž odchází od únosců v bolestech, podvyživený, nemocný a špinavý. Není se čemu divit, že nechce mít se svou rodinou už cokoliv společného.

Ropný magnát John Paul Getty FOTO: Los Angeles Daily News / Creative Commons / volné dílo
Ropný magnát John Paul Getty FOTO: Los Angeles Daily News / Creative Commons / volné dílo

Boj s rodinou o lásku

Schyluje se k rodinné válce. Dědeček Getty ani nevyslechne vnuka a jeho děkovný telefonát za vysvobození odmítá převzít. Mladíkův život je teď nekonečným řetězem mejdanů a drog. Paul si nachází přítelkyni, která je o šest let starší a má dceru.

Teď je v pátém měsíci těhotenství s Paulem a děda Getty vyhrožuje, že vnuka vydědí, pokud se s ní ožení. Paul si i tak dupne a hlava rodiny dodržuje slovo.

V polovině 70. let se manželé Gettyovi stěhuji do Los Angeles a blíží se největší tragédie Paulova života. Je závislý na brandy, jíž ho únosci opíjeli, uchyluje se k drogám a střídá je s antidepresivy, protože se stává paranoidním a nemůže spát.

Selhání jater

Od roku 1977 sice nepotřebuje k životu drogy, ale bez láhve bourbonu se neobejde. Kombinace léků na psychiku a alkohol vykonají své, a nakonec způsobí selhání jater. John Paul je na pokraji smrti a zůstává příliš dlouho na kyslíku.

Až po šesti týdnech se probírá z bezvědomí a je ochrnutý od krku dolů, skoro slepý a nemůže mluvit. Jeho otec se k tomu všemu navíc staví už jako dědeček a nechce synovi finančně pomáhat. Má sice spoustu peněz, ale podle jeho mínění si za všechno syn může sám.

Výdaje za ošetřovatelku jsou třicet tisíc dolarů za měsíc. Rozhoupe se, až když ho soud přinutí platit. O jeho syna se zatím stará osobně jeho maminka Abigail, protože ho opouští žena.

Umírá jako mrzák

Chování dědečka i otce Gettyů je o to nepochopitelnější, že na jedné straně platí oba za skrblíky, na straně druhé se jedná o velké finanční mecenáše, v případě dědečka Gettyho dokonce o sběratele umění.

Samotný otec Getty si žije na vysoké noze, k životu potřebuje i drogy. Šedesátá léta tráví každý den u gramu kokainu a lahve rumu. Vede život playboye a táhne to do noci se členy skupiny Rolling Stones. Dědeček Getty si pro změnu vydržuje řadu milenek.

Možná proto jako kdyby celý rod stihla nějaká kletba. Druhá manželka Gettyho otce je nalezena mrtvá, předávkovaná kokainem. Jejich dcera Aileen je HIV pozitivní. Samotný John Paul Getty III. umírá v roce 2011 po třiceti letech bez možnosti pohybu.

Foto: Umberto Pizzi / Creative Commons / volné dílo, Lis Angeles Daily News / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se