Domů     Výhody a rizika očkování: Možná změníte váš názor!
Výhody a rizika očkování: Možná změníte váš názor!

Očkování se stalo výbušným tématem k hovoru. Argumenty obou stran překryly emoce, a to je vždy špatně. Koneckonců jde o zdraví. Pojďme se tedy s chladnou hlavou podívat, čím může očkování prospět a kdy uškodí.

Za výbušnost a emoce kolem očkování může jediný člověk – někdejší britský gastroenterolog Andrew Wakefield.

Někdy koncem 90. let minulého století dostal dobře placenou nabídku, jestli nechce připravit studii, která by se dala použít jako podklad k žalobě o odškodné postižených dětí.

Měl prokázat, že jejich potíže způsobilo očkování trojkombinací vakcín proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Wakefiledovi se nabídka hodila tím spíš, že usiloval o patent na monovakcínu pouze proti spalničkám, zpochybnění konkurenční trojkombinace by tedy pro jeho vakcínu znamenalo výhodu.

Klamná studie

Studie vyšla ve vědeckém časopise, ale dlouho se tam neudržela. Odborníci, na něž směřovala, si stěžovali, že Wakefieldova práce má zjevné zádrhele, počínaje tím, že se zabývá pouhými dvanácti dětmi.

Lékařská komora tedy začala studii prošetřovat a postupně vycházelo najevo, že počet dětí není hlavní problém, neboť Wakefield účelově pozměňoval fakta a výpovědi matek odrostlých autistických dětí, kterých se ptal, jestli si nevzpomínají, zda potíže začaly po očkování trojkombinací.

Po prošetření byl článek nakonec stažen jako klamavý a pak teprve začal poprask. Wakefield se snažil bránit ztrátu odborné cti a čím vehementněji to dělal, tím zjevnější bylo, že jeho studie byla eticky, metodologicky i způsobem financování nepřijatelná.

Pro vědecký podvod pak byl vyškrtnut z lékařské komory. V Británii nemohl dál působit ve své profesi, přesídlil proto do USA, kde se stal hlavou hnutí proti očkování, teď už veškerému.

Mýtus zakořenil

O opakování Wakefieldovy studie se už standardními postupy později pokusila řada vědeckých týmů na celém světě, do výzkumů o možném spojení autismu s očkováním trojkombinací tak byly zapojeny už více než 3 miliony malých dětí, včetně sourozenců a dvojčat, z různých kontinentů.

Přestože žádný z těchto výzkumů nepotvrdil závěry Wakefieldovy práce, v proslulosti mu nemůžou konkurovat. Jeho podvodná studie rozšířila strach před očkováním po celém světě – přitom skutečná rizika vakcinace se skrývají úplně jinde.

Je pravda, že…

* Vakcína může vyvolat infekci, proti které má chránit?

Ne tak docela: Vakcíny mají různý princip, od toho nejstaršího, který využívá živé, byť poškozené mikroby, přes látky s usmrcenými původci infekce až po ty nejmodernější, které obsahují jen určité úseky viru nebo bakterie.

Všechny ale mají stejný cíl – vyvolat reakci imunitního systému. Ten pak vyhlásí poplach a začne proti vetřelci, ať už je celý nebo jen v dílkách, bojovat. Někdy i dost vehementně, což se projeví stavem podobným nemoci, proti níž se očkuje.

Bouřlivější reakce s nepříjemnými stavy přitom není zárukou vyšší tvorby protilátek. K dostatečné ochraně před nemocí může dojít i při klidném průběhu po očkování.

U některých vakcín je ale třeba počítat s větší zátěží pro organismus, týká se to například očkování proti vzteklině, které se z toho důvodu dává jen při pokousání zvířetem nebo cestovatelům do rizikových oblastí.

Větší potíže mohou následovat i po vakcíně proti žloutence typu B.

Ale pozor: Nebezpečné může být očkování při oslabení jinou akutní infekcí, která už sama o sobě vyčerpává imunitu. Rizikem je také dřívější alergická reakce na jiné očkování a porucha imunity u většiny vakcín s oslabenými živými patogeny.

* Na ochranu očkováním se nedá spolehnout?

Dá, nikoli však na 100 %: Vytvořit předem simulované setkání imunitního systému s původcem nemoci je sice nejúčinnější obranou před infekcí, přesto nemusí chránit na 100 %. Důvodů je vícero.

* U některých očkování imunita rychleji „zapomíná“. Týká se to například spalniček. Už kolem třicítky může být ochrana získaná vakcínou velmi nízká.

* Na horším efektu se může podílet i slabší výkonnost imunity, typicky to bývá problém vyššího věku, kdy už obranyschopnost těla klesá. Člověk je pak více ohrožen infekcemi, přitom z vakcín nedokáže získat dostatečnou ochranu.

* Pokles účinnosti může způsobit i vývoj původce nemoci. To se například týká tuberkulózy, nemoci, která lidstvo provází od pravěku a nikdy se ji nepodařilo zcela vymýtit, jen potlačit.

Léčba antibiotiky ji zahnala do defenzivy, tam se ale tato bakterie dál vyvíjela a posílila. Zapotřebí by tedy byla modernější varianta vakcíny.

* Speciálním případem je očkování proti rakovině děložního čípku, které ani nemůže slibovat stoprocentní ochranu. Je to tím, že blokuje jen určitou skupinu původců nemoci.

Tato rakovina ale může mít i jiné příčiny, proto vedle očkování je nutnou prevencí i pravidelné docházení na gynekologické prohlídky.

* Silná imunita očkování nahradí?

Kdepak: Rozšířený mýtus, že silná imunita před infekcí sama ochrání, vychází z představy těla jakožto stroje. Pak by samozřejmě platilo, že čím silnější výkon imunity, tím pro nás lépe. Jenže naše tělo je biologická jednotka a ta funguje jinak.

Udržování zdravé obranyschopnosti vhodným jídelníčkem, sportem a často i doplňky stravy je samozřejmě přínosné, ale její vzestup nad přirozeně danou úroveň ochranu nezvyšuje, naopak začne poškozovat vlastní tělo.

To je podstata takzvaných autoimunitních onemocnění, z těch nejčastějších například revmatismu, kdy obranné složky útočí na vlastní buňky těla a ničí je. Pokud by imunita neobvykle silně reagovala na infekci, ani pak to nebude výhra.

Spolu s mikroby by ničila i tkáně, na nichž by se uchytily. To byl případ těžkých zánětů plic při nákaze covidem, kdy imunita napadala nejen vir, ale i plicní tkáň, kde se uchytil, a devastovala ji.

* Ve vakcínách jsou nebezpečné chemikálie?

Někdy ano, ale…: Jednou z nich je etylrtuť, ta se ovšem ve vakcínách u nás používaných nevyskytuje vůbec nebo jen ve stopovém množství. Rtuť už jen svým názvem budila emoce, proto se jejím vlivem právě v této sloučenině zabývaly dlouholeté výzkumy.

I když škodlivé následky nezaznamenaly, výrobci raději od jejího použití ve vakcínách prakticky ustoupili.

Druhou nechvalně známou látkou ve vakcínách je hliník. Je podezřívaný z toho, že spouští degenerativní procesy v mozku. Jenže poslední dobou se věda přikládá spíš k vysvětlení, že mozek možná jen používá už poškozené buňky jako úložiště toxického odpadu. Vedle hliníku totiž obsahují zvýšené množství mědi a rtuti.

Množství hliníku ve vakcínách je navíc mnohem nižší než v potravinách, které běžně jíme. Neuškodí ani kojencům. V prvním půlroce dostane dítě s očkováním celkem 4,4 mg hliníku, zatímco za stejnou dobu přijme s mateřským mlékem kolem 7 mg hliníku.

* Očkování může způsobit alergii?

Ano: Lehké chřipkové stavy, zarudnutí a bolest v místě vpichu ukazují na sice nepříjemnou, ale normální reakci imunity. Skutečným rizikem je ale prudká alergická reakce, která vzniká rychle po vstříknutí očkovací látky.

Nejzávažnější formou je anafylaktický šok. Začíná svěděním kůže a vyrážkou, ale rychle se přidá pocit ucpaného nosu a ztížené dýchání kvůli masivnímu otoku. Krevní tlak prudce klesá a postižený ztrácí vědomí. K záchraně života je nutný okamžitý lékařský zákrok.

To je důvod, proč po očkávání dostáváme důraznou radu zůstat v čekárně ještě 30 minut.

Ale: Tyto reakce na očkování jsou extrémně vzácné.

Autismus: Nadějná stopa

Při své smůle měl Andrew Wakefield na dosah ruky skutečný objev, když se jako gastroenterolog zabýval zkoumáním příčin autismu. Cílené zaměření studie mu ale paradoxně zavřelo oči před evidentní souvislostí chronických střevních zánětů s autistickými potížemi.

Právě tuto stopu výzkumy už řadu let sledují. A nejde jen o autismus. Výzkumy ukazují, že osídlení střev má obrovský vliv nejen na trávení a imunitu, ale i na psychiku a zdraví mozku.

Látky, které střevní bakterie vylučují, působí přímo na mozek a mohou vést k duševním poruchám.

* Pokusy na myších ukázaly, že určité střevní infekce matky nepříznivně působí na mozek plodu a spouštějí tam změny, které jsou později podobné projevům autismu u lidí. Stačí ale nasadit antibiotika a ke změnám nedojde.

* Vliv střevní mikroflóry na autismus pokračuje i po narození. Blahodárně proto může působit vypuštění veškerých průmyslově vyráběných potravin, čímž se změní poměr střevních bakterií ve prospěch pozitivně působících. Pak ubyde záchvatů i střevních potíží.

* Úspěšně dopadly také pokusy s transplantací střevní mikroflóry od zdravých jedinců autistickým. dětem, i jejich stav se znatelně zlepšil.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Věda a technika
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
reklama
věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i superzrak
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení. Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz