Domů     Vstane tasmánský tygr z mrtvých?
Vstane tasmánský tygr z mrtvých?
28.7.2024

Vědci se nevzdávají snahy vzkřísit zvíře, o jehož vyhubení se hodně zasloužil právě člověk. Někteří ho hledají, jiní ho chtějí klonovat.

Pojmenují ho Vakovlk tasmánský (Thylacinus cynocephalus) a říkají mu tasmánský tygr, ač nemá s tygrem ani vlkem nic společného. Jako vačnatec spíš s klokanem.

Vypadá přitom jako velký pes, kterému někdo připnul klokaní ocas a na hřbet namaloval tmavé tygří pruhy. Unikátní je ovšem schopností rozevřít čelisti až do úhlu 120°.

Jako endemický druh se vyskytuje pouze v Austrálii a Nové Guineji, kde se objeví před více než 4 miliony let. Na vymření je sice už před několika tisíci lety, naštěstí se Tasmánie trhne od Austrálie včas na to, aby ho zachránila. Bohužel jen do doby, než připluje člověk moudrý, konkrétně první osadníci.

Vyobrazení vakovlka na kameni nalezeném v Severním teritoriu (nettispaghetti, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Vyobrazení vakovlka na kameni nalezeném v Severním teritoriu (nettispaghetti, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Pět šilinků za kus

Ti mají na vakovlka obzvláště spadeno, neboť jsou přesvědčeni, že napadá jejich stáda ovcí. Od roku 1830 je tak na ulovené vakovlky vypsána odměna. Pět šilinků za samce, sedm za samici. V roce 1888 vláda zvyšuje odměnu na libru.

K puškám se navíc přidá rostoucí počet divokých psů, nemoci a tak narazit na vakovlka je stále vzácnější. Naposledy ho ve volné přírodě zabije 6. května 1930 farmář Wilf Batty. V zajetí umírá poslední 7. září 1936 vinou špatných podmínek.

„V Hobartské ZOO ho totiž drží v kleci bez přístřešku, takže naplno schytává extrémy tasmánského počasí,“ říká expert na vakovlky Nick Mooney.

Zdechlinu navíc vyhodí na smetiště, takže jediné, co po něm zůstane, je 40 vteřin filmového záznamu, který pořídí roku 1933 přírodovědec David Fleay (1907–1993).

Paradoxem je, že vědci žádající od roku 1901 prohlášení vakovlka chráněným zvířetem, se dočkají 10. července 1936, tedy 58 dnů předtím, než ten poslední pojde.

Rodina vakovlků v Hobartské zoologické zahradě v roce 1909 (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)
Rodina vakovlků v Hobartské zoologické zahradě v roce 1909 (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)

Teď… Teď tu byl

Čas od času se však objeví zpráva o jeho pozorování. Třeba v roce 1982 tvrdí Hans Naarding: „Spal jsem v autě na nepožívané lesní cestě. Kolem druhé v noci jsem vzbudil a viděl ho nedaleko auta.

Byl to statný samec, alespoň čtyři roky starý.“ Přírodovědci více než rok drží jeho zprávu v tajnosti a intenzivně pátrají. Bohužel bezvýsledně.

Stejně jako předtím třeba zoolog Jeremy Griffith a farmář James Malley, kteří od roku 1967 do roku 1973 instalují fotopasti a prověřují všechna hlášení.

Ač je od roku 1936 evidováno přes 4000 pozorování, dodnes neexistuje jediný konkrétní důkaz, že by vakovlk dosud žil.

Chtějí zkusit klonování

Vědci se však nevzdávají. V roce 1999 se objeví první úvahy o jeho znovuzrození pomocí klonování. Přestože řada genetiků projekt zamítá jako nesmyslný, pokusy pokračují.

V roce 2008 se týmu z Melbournské a Texaské univerzity daří z tkání mláděte, naloženého 100 let v ethanolu, izolovat funkční enhancer z genu pro řetězec alfa-kolagenu typu II. Přenesou ho do myšího embrya, kde úspěšně funguje.

„Je to první případ, kdy se DNA vyhynulého zvířete dokázalo úspěšně uchytit v živém organismu“ tvrdí vedoucí týmu Andrew J. Pask. Jiné skupině se zase daří sekvenovat mitochondriální DNA ze dvou muzejních exemplářů.

Přesto se klonovací snahy nesetkávají s příznivým ohlasem. „Je to jen divadlo, které má lidi uchlácholit, že vyhynulá zvířata nejsou ztracená,“ tvrdí Nick Mooney. „DNA nenese informaci o chování a naklonované zvíře se nebude mít od koho učit.

Bude se chovat jako jeho hostitelská matka, takže stejně nebudete mít skutečného vakovlka.“

Tak dopadla většina vakolvků v 19. století. (Victor Prout, Volné dílo, commons.wikimedia)
Tak dopadla většina vakolvků v 19. století. (Victor Prout, Volné dílo, commons.wikimedia)

Nejistá sázka na fotopasti

Víc nadějí vědci upínají k možnosti, že přece jen mohl ve volné přírodě přežít. V loňském roce se objevilo několik nezávislých zpráv o pozorování, dokonce i od proškolených zaměstnanců národních parků.

Proto v květnu vyráží do terénu výprava, která se má pokusit pozorování ověřit. V oblasti jsou rozmístěny desítky digitálních fotopastí, hledají se stopy, profesorka Sandra Abellová však zůstává skeptická.

„Není to nemožné, vakovlk není žádná lochneska, opravdu žil, ale šance, že ho najdeme je minimální. Byl by to úžasný objev, ale příliš nevěřím, že tam opravdu je.“

Foto: commons.wikimedia Titulka (Baker; E.J. Keller. Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz