Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman.
Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu?
Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném bytovém domě The Dakota, kde žije s manželkou Yoko Ono a synem Seanem, se od rána pohybuje slavná fotografka Annie Leibovitz.
Má za úkol vyfotit slavného ex-člena skupiny The Beatles na obálku časopisu Rolling Stone. I když si to nikdo nepřeje, Lennon trvá na tom, že na fotce musí být i jeho manželka.
Jen co opustí byt fotografka, přichází neméně slavný moderátor David Sholin, který nahrává s Lennonem interview do rádia.
Vrah a jeho oběť na společné fotce
Když jsou krátce před sedmnáctou hodinou hotovi, nabídne jim Sholin, že manžele hodí ho nahrávacího studia, kam mají namířeno.
Před budovou postává asi pětadvacetiletý mladík silnější postavy v tlusté bundě a zelené šále, navzdory tomu, že počasí je spíše jarní. Požádá slavného zpěváka o autogram na novou desku Double Fantasy, a Lennon mu jej ochotně dá, ačkoli má naspěch.
Právě v ten okamžik stiskne spoušť svého fotoaparátu přítomný skalní fanoušek The Beatles Paul Goresh a dá vzniknout fotce, které se zapíše do dějin. Zachytí na ní vraha a jeho budoucí oběť.
Čtyři výstřely ve tmě
Když se Lennon s manželkou vracejí ve 22:50 z nahrávacího studia, mladý muž se zelenou šálou jménem Mark David Chapman stále stojí před budovou, v níž zpěvák bydlí. Skrývá se ve stínu klenutého podloubí domu The Dakota.
Počká, až dvojice vystoupí z limuzíny. První jde Yoko, za ní John. Chapman zadrmolí: „Pane Lennone…,“ a čtyřikrát na něj vypálí z revolveru ráže 9 mm.
Jedna kulka Lennona mine a zasáhne okno budovy, další dvě mu však proniknou do plic a třetí bohužel protne aortu.
„Zastřelil jsem Johna Lennona“
Lennon udělá jen pět kroků, pak se se slovy: „Postřelili mě …někdo na mě vystřelil“ zhroutí k zemi a ztratí vědomí. Vrátný José Pedromo vytrhne Chapmanovi zbraň z ruky a odkopne ji.
Poté, co si Chapman sundá kabát, aby ukázal, že už nemá žádnou další zbraň, si klidně sedne na obrubník s knihou J. D. Sallingera Kdo chytá v žitě, s jejímž hrdinou Holdenem Caulfiledem se ztotožňuje, a vyčkává na příjezd policie. Na otázku vrátného:
„Víš, co jsi udělal?“ Chapman odpoví: „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona.“ Při zatýkání neklade žádný odpor.
Marný boj o záchranu života
Několik minut po střelbě přijíždí na místo další policejní hlídka, která odváží Lennona do nemocnice St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center. Když během převozu na chvíli nabyde vědomí, policista James Moran se ho otáže:
„Vy jste John Lennon?“ On tichým sípavým hlasem odpoví: „Ano.“ Po příjezdu do nemocnice je ještě 15 až 20 minut bezúspěšně oživován, pak lékař Stephan Lynn konstatuje, že je zpěvák mrtvý.
Po krvácení ze zasažené krční tepny přišel Lennon o 80 % celkového objemu krve, což je neslučitelné se životem.
Jedenáct zamítnutých žádostí
Ve 23:15 je tato zpráva sdělena Yoko Ono, krátce před půlnocí o smrti Johna Lennona informuje doktor Lynn na tiskové konferenci před budovou nemocnice. Jako lavina se zpráva šíří do celého světa.
Před Lennonovým domem se shromažďuje dav, který zpívá písně Beatles. Po několik následujících dní se rozhlasové i televizní stanice věnují pouze vraždě Johna Lennona. Mark David Chapman je za chladnokrevnou vraždu odsouzen na doživotí.
Již jedenáctkrát po celou dobu svého věznění, naposledy v srpnu 2020, podal žádost o podmínečné propuštění, která byla vždy zamítnuta.
Matka, nebo otec?
Vraha s obětí pojí nepříliš šťastné dětství. Lennon spatří světlo světa v anglickém Liverpoolu v roce 1940, jeho otcem je námořník s irskými kořeny, který roku 1944 zběhne z armády a s rodinou přeruší styky.
Když se po půl roce vrátí, je již Johnova matka Julia těhotná s někým jiným. Johna vychovává jeho teta Mimi Smith. V pěti letech je pak chlapec postaven před volbu, zda chce vyrůstat s matkou, nebo s otcem.
Nakonec volí matku, převážnou část dětství však tráví u tety a strýce ve Wooltonu na předměstí Liverpoolu.
Kytara, jež vytvoří legendu
V roce 1956 pořizuje matka Johnovi první kytaru Gallotone Champion, protože ví, že se syn o hubu zajímá. Nemůže tušit, co svým činem způsobí. Z jejího syna a jeho kamarádů stanou za pár let idoly hned několika generací dospívajících.
Naštěstí neví ani to, že život jejího syna ukončí vrah a on zemře stejně jako ona, tragicky a nešťastně. Dne15. července 1958, když je Johnovi sedmnáct let, srazí totiž jeho matku auto a ona svým zraněním podlehne.
Kdo chytá v žitě?
Mark David Chapman, vrah Johna Lennona, se narodí v roce 1955 na vojenské základně Fort Worth v Texasu mladému vojákovi a zdravotní sestře. Citlivému chlapci vadí hádky rodičů i násilnický otec, brzy proto začne experimentovat s drogami.
Zatímco Lennon překonává obtížné období díky hudbě, Chapman nachází svůj svět v románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. Často si představuje, že žije život hlavního hrdiny této knihy.
Hudební zázrak jménem Beatles
V září roku 1956 zakládá John Lennon kapelu The Quarrymen. Během jejího druhého vystoupení potkává Paula McCartneyho, čímž vzniká jedno z nejslavnějších hudebních spojení všech dob, Lennon-McCartney.
Příchodem kytaristy George Harrisona a poté bubeníka Ringa Starra vzniká v roce 1957 slavná kapela The Beatles, která si dobývá srdce fanynek po celém světě. Skupina sklízí jeden úspěch za druhým. Pak ale přicházejí problémy.
Už v roce 1968 chtějí skupinu opustit John Lennon a George Harrison, ale McCartney je nakonec přesvědčí, že ještě není vhodná doba.
John a Yoko
V květnu 1968 se začíná rozpadat Lennonovo manželství a sbližuje se s avantgardní japonskou umělkyní Yoko Ono (*1933), kterou vodí i na nahrávání alba The Beatles, čímž porušuje nepsané pravidlo kapely.
Už v srpnu 1970 oznamuje Lennon McCartneymu, že chce Beatles opustit, definitivně se ale Brouci rozpadají až v dubnu 1970, kdy svůj odchod oznámí McCartney.
V září 1971 vydává John své sólové album Imagine, které je oceňováno kritiky i posluchači, a stěhuje se s Yoko Ono do New Yorku. Tam se věnuje spíše avantgardnímu umění, pití a politice než hudbě. Manželům se zde rovněž narodí syn Sean.
Násilnický otec, deprese a alkohol
Na rozdíl do Lennona, který je jen rebelem střední školy, Chapman z problémového chování nikdy nevyroste, postupně střídá zaměstnání i místa bydliště, v sedmdesátých letech odjíždí na Havaj. V roce 1977 se pokusí spáchat sebevraždu.
Po neúspěšnému pokusu mu lékaři diagnostikují deprese. Následně se zdá, že se vše v jeho životě v dobré obrací. Najde si přítelkyni, ožení se a pracuje jako noční hlídač. Zdání však klame. Už v té době hodně pije a stále více podléhá svým dvěma obsesím. Jsou jimi kniha Kdo chytá v žitě a zpěvák John Lennon.
Falešný idol John
Drogy, alkohol, klinická deprese, náboženská posedlost a násilnická ruka otce v mládí nakonec vyústí ve vražedný koktejl, který skončí smrtí jednoho z Brouků. Když se soudce následně ptá Chapmana na jeho motiv, řekne, že ho iritovalo, jak byl Lennon falešný.
Popudilo ho zejména jeho prohlášení, že „Beatles jsou populárnější než Ježíš“, vadí mu i texty písní Imagine a God. Několik let po vraždě Chapman vysvětluje: „Říkal nám, abychom se neupínali k majetku, a zatím měl miliony dolarů, jachty, farmy, venkovské domy.
A usmíval se přitom na lidi jako já, kteří uvěřili jeho lžím a koupili si nahrávky a velkou část svého života věnovali jeho hudbě.“