Domů     Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá

Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.  

Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté se přelomí na dvě části. 13. dubna 1945 klesá během čtyř minut ke dnu. Na dlouhých 80 let ji pohltí vody Baltského moře.

Teprve v červnu roku 2020 narazí potápěči z gdyňského střediska Baltictech přibližně 70 kilometrů od polského města v hloubce 88 metrů pod mořskou hladinou na vrak německé nákladní lodi SS Karlsruhe.

„Pátrali jsme po něm od loňska, kdy jsme si uvědomili, že na dne Baltského moře se může ukrývat nejzajímavější dosud neobjevený příběh,“ píší potom na počátku října 2020. Příběhem mají na mysli osud Jantarové komnaty – spekuluje se, že měla být ukryta právě na tomto plavidle.

SS Manheim, sesterská loď parníku Karlsruhe. FOTO: Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet, Public domain
SS Manheim, sesterská loď parníku Karlsruhe. FOTO: Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet, Public domain

Velká potápěčská akce

V září roku 2020 se do moře spouští 33 potápěčů k nalezenému vraku. Denně provedou 12 ponorů vždy po skupinkách ve třech. K torzu lodi se dostanou za 4 minuty, aby se po půlhodinovém ohledání vynořili zpátky na hladině.

Už po prvních ponorech hlásí, že loď vypadá velmi zachovale. Nákladní prostory lodi jsou plné. Nachází se v nich porcelán i vojenská vozidla, a kromě toho také bedny s jakýmsi neidentifikovaným obsahem. Právě k těmto bednám celý svět upírá svoje zraky.

Věří, že se se v nich nachází části slavného pokladu z ruského carského sídla, zmiňované Jantarové komnaty. Nepřišel ovšem senzační archeologický objev, nýbrž zklamání.

Ruiny bombardovaného Kaliningradu. Němci odsud utíkali na poslední chvíli. FOTO: Sendker/Creative Commons/Public domain
Ruiny bombardovaného Kaliningradu. Němci odsud utíkali na poslední chvíli. FOTO: Sendker/Creative Commons/Public domain

Vzácný klenot

Místnost s bohatou jantarovou výzdobou nechal zhotovit pruský král Fridrich I. (1657‒1713). Jako dárek ji od jeho syna Fridricha Viléma I. (1688‒1740) dostal v roce 1716 ruský car Petr Veliký (1672‒1725).

Uložena byla v roce 1755 v Kateřinském paláci Carského sela, než ji v roce 1941 ukořistili nacističtí vojáci.  Ti ji v průběhu 36 hodin demontovali a uložili ji do celkem 27 beden. Chtěli ji převézt do třetí říše, ale na jejich úmysl už nedošlo.

Vystavili ji v zámku v německém Königsbergu, tedy Královci, dnešním ruském Kaliningradu. Zjara roku 1945 ji rozebrali. Dnes by měla v přepočtu cenu asi 7,5 miliardy korun, její historická hodnota je nevyčíslitelná.

Rekonstruovaná jantarová komnata. FOTO: jeanyfan/Creative Commons/Public domain
Rekonstruovaná jantarová komnata. FOTO: jeanyfan/Creative Commons/Public domain

Největší námořní evakuace

Loď Karlsruhe byla jednou z posledních, která z Kaliningradu odplouvala a spekulovalo se o tom, že jantarový skvost převážela. Z přístavu vyrazila v dubnu 1945 a Němci na ní prchali před spojeneckými vojsky, přibrali také různé artefakty a civilisty.

Šlo o operaci Hannibal, jednu z největších evakuací po moři v historii. Odstartována byla v lednu 1945. Před Rudou armádou mělo během čtyř měsíců utéci zhruba 1,3 milionu lidí, a to vojáků i civilistů. Loď Karlsruhe ale do cíle nedorazila.

Ke dnu ji 13. dubna 1945 ráno poslala palba sovětských válečných letounů. Na její palubě se tehdy nacházelo 1083 lidí, zachránila se jich ovšem jenom hrstka – celkem 133 z nich.

Detail rekonstruované jantarové komnaty. FOTO: Stan Shebs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Detail rekonstruované jantarové komnaty. FOTO: Stan Shebs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vojenská výbava

Loď byla naložena objemným nákladem, a to 306 tunami. Chránily ji navíc dvě minolovky, takže na palubě mohl být velmi cenný náklad,“ říká současný historik Piotr Michalik.

Celý odborný svět proto doufal, že právě na její palubě se jantarový skvost nachází a dychtivě sledoval průběh akce. Závěr čtyřdenní potápěčské operace ale zní: Na plavidle Karlsruhe se bohužel žádná jantarová komnata nenachází.

„Všechnybedny obsahovaly vojenské vybavení, a to kufry uprchlíků s osobními věcmi, kteří prchali před nacisty z východního Pruska,“ uvedli členové expedice. Mnoho hledačů pokladů sní už od roku 1945, že jantarovou komnatu najde.

Hledají na různých místech, šířila se například teorie, že se nachází ve sklepeních frýdlantského zámku na severu Čech. Řada odborníků ale vidí situaci mnohem střízlivěji.

Předpokládají, že komnatu zničili samotní vojáci Rudé armády, pro kterého bylo všechno spojené s carským Ruskem doslova jako rudý hadr na býka.

Existuje i další možnost, a to, že se části jantarového pokladu dosud nacházejí v zasypaných sklepích kaliningradského zámku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Branson DeCou/Creative Commons/Public domain
Související články
Záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
lifestyle
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
reklama
lifestyle
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
Princezna Diana: Jak se stala ideální kandidátkou na královskou manželku?
Máte v oblibě pohádky? Dianin příběh začal pohádkou. Princezna si vzala prince. Krásná dívka s aristokratickým původem bez jakékoliv skandální minulosti měla splnit ty nejvyšší nároky. Začátek jejich příběhu sledoval v televizi celý svět. Narodí se jako třetí a nejmladší dcera tehdejšího vikomta a vikomtesy Althorpové, dnes zesnulého (8.) hraběte Spencera a zesnulé paní Shand-Kyddové, dcery 4. barona […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz