Domů     Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá

Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.  

Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté se přelomí na dvě části. 13. dubna 1945 klesá během čtyř minut ke dnu. Na dlouhých 80 let ji pohltí vody Baltského moře.

Teprve v červnu roku 2020 narazí potápěči z gdyňského střediska Baltictech přibližně 70 kilometrů od polského města v hloubce 88 metrů pod mořskou hladinou na vrak německé nákladní lodi SS Karlsruhe.

„Pátrali jsme po něm od loňska, kdy jsme si uvědomili, že na dne Baltského moře se může ukrývat nejzajímavější dosud neobjevený příběh,“ píší potom na počátku října 2020. Příběhem mají na mysli osud Jantarové komnaty – spekuluje se, že měla být ukryta právě na tomto plavidle.

SS Manheim, sesterská loď parníku Karlsruhe. FOTO: Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet, Public domain
SS Manheim, sesterská loď parníku Karlsruhe. FOTO: Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet, Public domain

Velká potápěčská akce

V září roku 2020 se do moře spouští 33 potápěčů k nalezenému vraku. Denně provedou 12 ponorů vždy po skupinkách ve třech. K torzu lodi se dostanou za 4 minuty, aby se po půlhodinovém ohledání vynořili zpátky na hladině.

Už po prvních ponorech hlásí, že loď vypadá velmi zachovale. Nákladní prostory lodi jsou plné. Nachází se v nich porcelán i vojenská vozidla, a kromě toho také bedny s jakýmsi neidentifikovaným obsahem. Právě k těmto bednám celý svět upírá svoje zraky.

Věří, že se se v nich nachází části slavného pokladu z ruského carského sídla, zmiňované Jantarové komnaty. Nepřišel ovšem senzační archeologický objev, nýbrž zklamání.

Ruiny bombardovaného Kaliningradu. Němci odsud utíkali na poslední chvíli. FOTO: Sendker/Creative Commons/Public domain
Ruiny bombardovaného Kaliningradu. Němci odsud utíkali na poslední chvíli. FOTO: Sendker/Creative Commons/Public domain

Vzácný klenot

Místnost s bohatou jantarovou výzdobou nechal zhotovit pruský král Fridrich I. (1657‒1713). Jako dárek ji od jeho syna Fridricha Viléma I. (1688‒1740) dostal v roce 1716 ruský car Petr Veliký (1672‒1725).

Uložena byla v roce 1755 v Kateřinském paláci Carského sela, než ji v roce 1941 ukořistili nacističtí vojáci.  Ti ji v průběhu 36 hodin demontovali a uložili ji do celkem 27 beden. Chtěli ji převézt do třetí říše, ale na jejich úmysl už nedošlo.

Vystavili ji v zámku v německém Königsbergu, tedy Královci, dnešním ruském Kaliningradu. Zjara roku 1945 ji rozebrali. Dnes by měla v přepočtu cenu asi 7,5 miliardy korun, její historická hodnota je nevyčíslitelná.

Rekonstruovaná jantarová komnata. FOTO: jeanyfan/Creative Commons/Public domain
Rekonstruovaná jantarová komnata. FOTO: jeanyfan/Creative Commons/Public domain

Největší námořní evakuace

Loď Karlsruhe byla jednou z posledních, která z Kaliningradu odplouvala a spekulovalo se o tom, že jantarový skvost převážela. Z přístavu vyrazila v dubnu 1945 a Němci na ní prchali před spojeneckými vojsky, přibrali také různé artefakty a civilisty.

Šlo o operaci Hannibal, jednu z největších evakuací po moři v historii. Odstartována byla v lednu 1945. Před Rudou armádou mělo během čtyř měsíců utéci zhruba 1,3 milionu lidí, a to vojáků i civilistů. Loď Karlsruhe ale do cíle nedorazila.

Ke dnu ji 13. dubna 1945 ráno poslala palba sovětských válečných letounů. Na její palubě se tehdy nacházelo 1083 lidí, zachránila se jich ovšem jenom hrstka – celkem 133 z nich.

Detail rekonstruované jantarové komnaty. FOTO: Stan Shebs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Detail rekonstruované jantarové komnaty. FOTO: Stan Shebs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vojenská výbava

Loď byla naložena objemným nákladem, a to 306 tunami. Chránily ji navíc dvě minolovky, takže na palubě mohl být velmi cenný náklad,“ říká současný historik Piotr Michalik.

Celý odborný svět proto doufal, že právě na její palubě se jantarový skvost nachází a dychtivě sledoval průběh akce. Závěr čtyřdenní potápěčské operace ale zní: Na plavidle Karlsruhe se bohužel žádná jantarová komnata nenachází.

„Všechnybedny obsahovaly vojenské vybavení, a to kufry uprchlíků s osobními věcmi, kteří prchali před nacisty z východního Pruska,“ uvedli členové expedice. Mnoho hledačů pokladů sní už od roku 1945, že jantarovou komnatu najde.

Hledají na různých místech, šířila se například teorie, že se nachází ve sklepeních frýdlantského zámku na severu Čech. Řada odborníků ale vidí situaci mnohem střízlivěji.

Předpokládají, že komnatu zničili samotní vojáci Rudé armády, pro kterého bylo všechno spojené s carským Ruskem doslova jako rudý hadr na býka.

Existuje i další možnost, a to, že se části jantarového pokladu dosud nacházejí v zasypaných sklepích kaliningradského zámku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Branson DeCou/Creative Commons/Public domain
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady a tajemství
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Záhady a tajemství
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Vraždící silnice: Celosvětový fenomén
enigmaplus.cz
Vraždící silnice: Celosvětový fenomén
O skutečnosti, že některá místa snad mohou přitahovat negativní energii a opakovaně tak na nich dochází k tragickým událostem, lidstvo ví již odedávna. Často jimi jsou například nejen bývalá bojiště,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Zemřeli druhohorní plazi hlady?
21stoleti.cz
Zemřeli druhohorní plazi hlady?
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s