Český kníže Jaromír (+1035) si sedá uprostřed noci na latrínu. Najednou ucítí v útrobách strašně intenzivní bodavou bolest. „Auuuu…!“, rozléhá se jeho naléhavý výkřik tmou. Ale vzápětí už necítí vůbec nic. Tělo sebou škubne v poslední předsmrtné křeči. Jeho vrah si vybral neobvyklé místo.
Jako dějiště politických dramat si onu místnost volí i mnozí další.
Richard III. (1452-1485) prý v této pozici plánoval vraždy, vrazi skotského krále Jakuba I. (1566-1625) a Edmunda Železného (980-1016) zde naopak využili bezbrannosti svých obětí. Středověké hrady měly v arkýři na straně paláce prevét, staročesky nazývaný výsernice.
Umístěn byl na krakorcích, aby sedátko a otvor byly na vnější straně a výkaly padaly dolů podél zdi do příkopu. Pod otvorem bývala dřevěná záklopka, aby na pozadí nefoukalo. Po použití se otevřela a obsah vypadl dolů.
Nejstarší prevét u nás je z poloviny 12. století na hradě Přimda. Nemá ani dveře, nikdo nestál o intimitu.
Nejlepší nápady vznikají tady
Velká uzavřená skříň, tak vypadá toaleta zámožných lidí v 16. století v Itálii a Francii. V této místnosti lidé rádi přemýšlejí a pobyt si zpříjemňují vonnými látkami v miskách a uměleckými díly na stěnách. Interiér je vyložen sametem s třásněmi.
Měšťané jsou skromnější, na zeď prvního patra domu umisťují dřevěnou budku. Vycházely dokonce „záchodové“ zákony, například v Normandii musely být roku 1519 domácnosti napojené na kanalizaci.
Půjdu na „johna“
Angličan John Harrington (1561-1612) postaví roku 1597 splachovací záchod, kde z nádobky stříkala do mísy voda pomocí ukrytých trysek. O svém vynálezu napsal knížku, která ve šlechtických kruzích sklidila posměch.
Byl ale kmotřencem královny Alžběty I. Ta po návštěvě v jeho paláci nešetří chválou nového zařízení a v Richmondu si nechá postavit stejné. Už dlouho jí totiž vadil smrad linoucí se z nočníků. V Anglii se splachovacímu záchodu dodnes slangově říká „john.“
Splachování se stále více rozšiřuje. Joseph Bramah (1748-1814) dokonce roku 1778 zakládá firmu na výrobu splachovacích záchodů. Většina se jich uplatní na lodích, kde nebyla kanalizace.
Anglie byla v té době největší světovou námořní velmocí, díky tomu se obchody pěkně hýbou. Bramah doslova nestačí dodávat.
Zlacený kousek pro královnu
Na zdravotnické výstavě v Londýně získává roku 1884 J. G. Jennings zlatou medaili za vylepšení o mísy o prohlubeň, díky které se neznečisťuje dno WC. S oceněním ale má značné problémy prudérní viktoriánská společnost.
Na diplomu je proto uvedeno, že mu náleží cena za „vázu na podstavci“. Sama královna Viktorie si dopřála luxus: nechala si vyrobit toaletu zdobenou zlatem.
Kam ještě nedorazila vymoženost v podobě moderní kanalizace, používá se až do poloviny 20. století nádržka, do které se ručně vlévá voda a uzavřená nádoba, která se vynáší. Všichni vymýšlí úpravy, patentový úřad v USA zaznamenává v letech 1900-1932 rekord:
350 technických návrhů k vylepšení záchodů! Ještě po první světové válce ale má většina venkovských usedlostí v Evropě na dvoře suché záchody.