Domů     Vrabec: Poctivého pracanta ptačí říše komunisté téměř vyhubí!
Vrabec: Poctivého pracanta ptačí říše komunisté téměř vyhubí!

Chvatně šplhá na strom a rukou šmátrá mezi větvemi. Nahmatá hnízdo a v něm několik vajíček. Okamžitě po nich chmátne a vší silou hodí o zem. Vzduch mezitím prořízne máchání křídel a mladý lovec sahá za opasek, kde má prak. Čínská vrabčí genocida je v plném proudu!

Vrabce domácího najdeme snad na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, díky tomu získává titul nejrozšířenějšího ptáka na světě. Jenže v posledních letech jeho počty značně prořídly.

Nejlepší přítel člověka?

Hnědošedý elegán se po celou dobu života potlouká kolem lidských obydlí, a tak na pouštích či odlehlých pastvinách byste ho hledali marně. Vrabce, jehož váha se pohybuje kolem 30 gramů, popíše švédský vědec Carl Linné (1707-1778).

Tehdy netuší, že jednou bude po světě létat 1,3 miliardy exemplářů. Vrabec si člověka oblíbí a má pověst za oddaného pomocníka. Za tímto účelem je v roce 1852 dovezen do Brooklynu, kde má vyhubit housenky molice.

Opeřenec se na tamní podmínky adaptuje a v USA vydrží dodnes. V dalších letech expandují třeba i do Austrálie, kde však vystrnadí část opeřených soků. Jsou známí svou nenáročností, a tak jich několik obývá anglický důl, který se nachází 640 metrů pod zemí!

Vrabci jsou sice rozšířeni po celém světě, jejich populace ale kvapem ubývá. A nikdo neví proč. (Charles J. Sharp / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Vrabci jsou sice rozšířeni po celém světě, jejich populace ale kvapem ubývá. A nikdo neví proč. (Charles J. Sharp / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Skokan s křídly

Všežravé zvíře toho k životu moc nepotřebuje, v oblibě má zejména semínka, která jim člověk často servíruje přímo pod zobák. Jeden z výzkumů však odhalí, že pokud mají vrabci na výběr, berou raději za vděk kukuřicí nebo ovsem.

Nezdráhají se ani vyzobávat potravu ze zvířecího trusu. Jejich městští kolegové jsou ale větší fajnovky, protože rádi prohledávají lidské odpadky. Další složkou na vrabčím menu tvoří hmyz jako housenky či mšice.

Když se naskytne příležitost v útrobách končí třeba i žížala. Přestože žijí přes den, jsou rovněž pozorováni, jak číhají u rozsvícených světel a loví můry.

Ostatně jsou velice mrštní, protože zvládnou letět až 45 kilometrů v hodině a za jedinou sekundu stihnou máchnout křídly až patnáctkrát. Mnohem raději však poskakují po zemi a ve vzácných případech odhalí také své plavecké schopnosti.

Opeřenec se plně adaptoval na lidskou společnost. (JoyTek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Opeřenec se plně adaptoval na lidskou společnost. (JoyTek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Vábení samiček

Jejich společenský život je na rozdíl od vrabčího peří, které je zbarveno do šedé a hnědé, pořádně pestrý. Ptáci žijí v hejnech, ale když nadejde doba páření, samci vytváří hnízdiště, u nichž udávají do provozu svůj hlasový repertoár.

Pro lidské ucho jde o prosté cvrlikání, samice ale slyší něco jiného. Když souhlasí, odpoví zpět a rozmnožování může začít. Pár sídlící v dutinách stromů obletuje zpravidla na pět vajíček. I přes veškerou péči je šance na přežití vylíhnutých ptáčat kolem 25 %.

V hnízdně totiž zůstávají pouhé dva týdny, poté vyráží objevovat svět. Vrabci se průměrně dožívají kolem pěti let, existují však jedinci, kteří se vymykají všem pravidlům. Nejstarší exemplář svého druhu sfoukne z dortu 23 svíček! Má štěstí, protože nenarazí na žádného predátora… a že jich vrabci mají.

Pohroma pro domino

Mezi nejaktivnější patří kočky a další dravci, jenže hodně často malému opeřenci také škodí i jeho chlebodárce – člověk. Vrabci jsou podle všeho nejčastějšími mrtvými ptáky nalezených na evropských silnicích.

A to je jen začátek, protože vrabčí populace řídne a vědci netuší proč. Třeba Londýn, kde se ptákům dařilo, přichází během pár let o ¾ tamních vrabců!

V Holandsku klesnou počty až o polovinu a nizozemští ochránci přírody ho dokonce zařadí na seznam ohrožených druhů. O vrabčím problému se začne nahlas mluvit v listopadu 2005 a může za to bizarní situace.

V holandském městečku Leeuwarden se připravují na světový rekord v počtu shozených dominových kostek. Během příprav do budovy zalétne vrabec, který shodí 23 tisíc kostek (z celkových 4,3 milionu). Organizátoři nelení, najmou lovce, jež zvíře zastřelí. Ochránci přírody zuří a ženou muže k soudu, který mu vyměří pokutu 200 euro.

V Moldavsku to dokonce dotáhne až na vlastní poštovní známku. (Post of Moldova / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
V Moldavsku to dokonce dotáhne až na vlastní poštovní známku. (Post of Moldova / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Den zasvěcený vrabcům

Vědci marně hledají důvod úbytku, někteří upozorňují na podobnou situaci z 20. let minulého století. Tehdy vrabci doplatí na automobilový boom, protože z ulic zmizí obilí, kterým jsou krmeny koně.

Na vině mohou být také přemnožení dravci či úbytek stromů v městské zástavbě. Do diskuze se pustí i různí konspirátoři, ti pro změnu ukazují na záření z mobilních telefonů a zavedení bezolovnatého benzínu.

Ještě horší situace, ale panuje v Asii, jelikož bez vrabců se musí obejít velká indická města jako Karáčí, Kalkata nebo Bombaj. V zájmu záchrany Indové dokonce vyhlašují Světový den vrabců – ten připadá na 20. března.

Ekosystém na komunistický způsob

Absenci nenápadného opeřence řeší také v Číně, jenže v druhé nejlidnatější zemi světa si za to mohou tak trochu sami. Pták, který je v řecké mytologii zobrazován po boku bohyně Afrodity, skončí v hledáčku komunistů.

„Zahajuji Kampaň proti čtyřem škůdcům,“ vyhlašuje v roce 1958 diktátor Mao Ce-tung (1893-1976). Obyvatelé vedle vrabců zabíjí krysy, komáry a mouchy. Nedomyšlená akce má zachránit úrodu, opak je pravdou. Lidé vrabčí populaci téměř vyhladí.

Pořizují si praky, rozbíjejí vajíčka a často vydávají hlasité zvuky – ptáci pak nemohou v klidu dosednout na zem a nabrat síly, a tak padají vysílením. Úkryt často nachází na cizích konzulátech.

„Místní se sešli za plotem a dva dny bubnovali,“ vzpomíná jeden ze zaměstnanců polské ambasády. Mrtvá tělíčka musí poté sbírat lopatami. Za jediný den v Šanghaji uhyne na 200 tisíc jedinců.

Během dvouleté vyhlazovací kampaně přichází Čína o stovky milionů vrabců – přesná čísla známa nejsou. Ptačí genocida má devastační dopad, protože někteří škůdci rázem nemají přirozeného predátora.

Zemi vycházejícího Slunce okamžitě paralyzuje zničující hladomor. Zhuntovaný ekosystém se z vybíjení nevzpamatuje dodnes.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Rhododendrites / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Věda a technika
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
reklama
lifestyle
Zuzana Navarová: Výjimečná zpěvačka koncertovala až do poslední chvíle
Přestože její hlas nezněl neustále z rozhlasových přijímačů a její tvář nekralovala televizním obrazovkám, patřila bezesporu k nejlepším zpěvačkám své generace. Složit a zazpívat víc písní jí ale dopřáno nebylo.   Přestože tatínek Zuzany Navarové je hudebním redaktorem v rozhlase, mají oba její rodiče tak trochu dojem, že to ta holka s tou muzikou přehání. Dospívající Zuzana hudbu poslouchá […]
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů. Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století. Poznáváte […]
Posledních 24 hodin Marilyn Monroe: Tráví je s telefonem v ruce
Píše se 5. srpna roku 1962. Hereččin psychiatr Ralph Greenson (1911–1979) se dívá skrz sklo ze zahrady do pokoje své klientky. Marilyn leží obličejem dolů na posteli, v ruce svírá telefonní sluchátko. Dveře do ložnice má zamčené. Ralph rozbije sklo a otevře si dveře. Losangeleská policie se ale o smrti dozví až o notnou dobu […]
Regina Rázlová: Od herečky k obviněné z tunelování
Regina Rázlová se proslavila jako talentovaná herečka a později jako podnikatelka. Její kariéru však ovlivnila vážná obvinění z vytunelování společnosti Skloexport, které vedly k jejímu zatčení a téměř ročnímu pobytu ve vazbě. Nakonec byla zproštěna viny a vysoudila odškodné, ale až po letech nejistoty a stresu. Přes těžkosti se jí podařilo vrátit k herectví a […]
lifestyle
Zpěvačka Jana Roobová: Život plnými doušky, ale i ústup ze slávy
Jana Robbová, talentovaná zpěvačka s nezapomenutelným hlasem, prožila život plný kontrastů a extrémů. Navzdory jejímu nepopiratelnému talentu a počátečním úspěchům, její kariéra rychle skomírala vlivem osobních problémů, alkoholismu a bulimie. Pochybnosti o sobě samé a deprese jí bránily v dosažení plného potenciálu, zatímco závislost na alkoholu jí postupně ničila život. Její příběh je připomínkou toho, […]
Zrozený z popela: Jimi Hendrix a jeho ohnivá cesta ke slávě a tragédii
Jimi Hendrix. Jméno, které se navždy zapsalo do historie rockové hudby. Kytarový virtuóz, revolucionář, génius. Jeho životní cesta byla strhující a tragická zároveň. Z chudých poměrů v Seattlu se vypracoval na vrchol hudebního světa, aby ve věku 27 let záhadně zemřel a vstoupil do nechvalně proslulého „Klubu 27“. Ponořte se do příběhu Jimiho Hendrixe, příběhu […]
Filmová Leontýnka marně toužila zestárnout po manželově boku
Když vyslovíme jméno herečky Dany Vávrové, většině z nás k tomu naskočí ještě jedno slovo: Leontýnka. Křehká dcera rytíře Brtníka z muzikálu Ať žijí duchové nám bohužel nestačila dokázat, kolik hereckého talentu v ní dřímá. O umělecké geny v rodině Vávrových nouze rozhodně není. Maminka zpívá a tančí, tatínek rozeznívá cimbál, a tak Dana – stejně jako její sestra Hana, […]
Temná stránka génia: Phil Spector a jeho život plný hudby a kontroverze
Phil Spector, legendární hudební producent, je známý nejen svým hudebním talentem, ale i kontroverzemi, které provázely jeho život. Od vzestupu mezi hvězdy až po tragickou nehodu, která změnila jeho kariéru, jeho příběh je plný dramatických zvratů. Mládí plné hudby Harvey Phillip Spector se narodil 26. prosince 1939 v Bronxu jako syn Berthy a Benjamina, první […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Máma, ta opravdu uměla
skutecnepribehy.cz
Máma, ta opravdu uměla
Když jsem se seznámila s Pavlem, učaroval mi jeho klid a humor, trochu svérázný, ale laskavý. Až na jednu věc. Brali jsme se opravdu z lásky, ne z donucení, že čekáme dítě. To přišlo až rok po svatbě. Pavlovy vtípky se mi líbily, často mi přichystal překvapení, narafičil třeba dárky, které jsem musela hledat po bytě. Ale každá legrace opravdu něco
Magické ranní rituály
nejsemsama.cz
Magické ranní rituály
Pokud chcete, aby každý váš den byl úspěšný, zkuste si po probuzení dopřát více času, kdy se věnujete výlučně sama sobě. Kouzelné rituály vám pomohou uskutečnit vlastně jakýkoli záměr. Soustřeďte se po probuzení na své dýchání. Dobře vedený dech podporuje obranyschopnost organismu, ale především zklidňuje mysl. Proto jsou dechová cvičení pro tělo a duši očistná. Stačí 5–10 min dechových
Antimalarikum by mohlo pomoci zmírnit syndrom polycystických ovarií
21stoleti.cz
Antimalarikum by mohlo pomoci zmírnit syndrom polycystických ovarií
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je nejčastější hormonální poruchou u žen, která kromě řady nepříjemných příznaků může vést až k neplodnosti. Malá studie nyní zjistila, že příznaky PCOS by mohlo z
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Krainová se dobrovolně vzdává luxusu!
nasehvezdy.cz
Krainová se dobrovolně vzdává luxusu!
Modelka Simona Krainová (51) si odjakživa užívala luxusní zboží, které nakupovala často a ráda. Ale s tím už je konec! Nedávno totiž prožila několik životních karambolů, jež ji přiměly se zamyslet
Bratříci strašili uherské krále
historyplus.cz
Bratříci strašili uherské krále
Je to marné. Uherská enkláva husitských bojovníků je neúprosně obklíčena. Po zajetí velitele obránci tábora kapitulují. Matyáš Korvín by s nimi mohl zatočit, raději jim ale nabídne místo ve svých řadách. Jelikož bratříci vždy bojovali hlavně pro peníze, s nabídkou nemají problém.   Je to lest, co pomůže katolíkům a umírněným husitům v čele s
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
iluxus.cz
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se probojovala na olympijský golfový turnaj v Paříži. V redukovaném olympijském žebříčku jí patří 53. místo, což nakonec s přehledem stačilo na premiérovou
Loch Ness: Netvor z pravěku, nebo jen bujná fantazie?
enigmaplus.cz
Loch Ness: Netvor z pravěku, nebo jen bujná fantazie?
Od 60. let se vědci pokouší jezerního netvora zachytit. Pomocí sonaru propátrají celé dno a na břehu jsou nainstalovány kamery s nočním viděním, které reagují na pohyb. Japonská expedice si dokonce op
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy